תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >ילדים יוזמים >אירועי האקתון לתלמידים

אירועי האקתון לתלמידים, מורים ומנהלים בבתי ספר ברחבי הארץ
מאת: גלית זמלר

אירועי האקתון לתלמידים, מורים ומנהלים בבתי ספר ברחבי הארץ

מהו האקתון?


הרעיון לקיים האקתון לתלמידים בבתי ספר עלה מהיכרותה של גלית זמלר את אירועי ההאקתונים בקרב קהילת היזמים בארץ.


האקתון (אפשר לכתוב גם האקטון) הוא שילוב של שתי המילים: האקר + מרתון, זהו אירוע שבו "מסתגרים" היזמים ל-X שעות או ימים, מעלים רעיונות למיזמים בתחום הנושא של ההאקתון, בוחנים אותם, מתכננים ומכינים אב טיפוס או מצגת ופיץ' (הסבר קצר להצגת הרעיון). בסופו מציגים את הרעיונות בפני קהל, לפעמים גם בפני חבר שופטים אשר בוחרים את המיזמים המנצחים על פי קריטריונים שונים.

ב-2014 תוכנית יזמות לילדים ארגנה לראשונה האקתון לילדים. לאחר הצלחת ההאקתון הראשון בישראל לתלמידים מארבעה בתי ספר שונים מארבע ערים שונות, הצטרפו בתי ספר נוספים לקיים אירועי האקתון לתלמידיהם, לכל בי"ס הותאם ההאקתון לצרכיו;

אירועי ההאקתונים הותאמו לצרכים של בתי הספר מבחינת גיל התלמידים, שעות הלימוד, התכנים, הקצב והיכולות השונות - כך שמאז ההאקתון הראשון לתלמידים שהתקיים ב-2014 וזכה להצלחה גדולה, נערכים האקתונים לתלמידים בגילים שונים, למורים ולמנהלים, וכולם זוכים להשתתף בחווייה מעצימה של יזמות, יצירתיות ועבודת צוות, המאפשרת להרגיש איך זה להיות חלק ממדינת הסטארטאפ.

בעמוד זה תקראו על ההאקתונים השונים בהשתתפות ילדים, ילדות, נערים ונערות תלמידי בתי ספר בהובלת תכנית יזמות לילדים ותכנית יזמות לנוער.

כמו כן, בדף זה תקראו על האקתונים למורים, למנהלים ולאנשי חינוך, שנערכו בהשתתפותה ו/או בהובלתה של גלית זמלר.

בתחילת הדרך, עוד לפני שהיה ברור למנהלי בתי הספר מהו האקטון, נשלח ההסבר הבא, בעקבותיו יצא לדרך ההאקתון הראשון לתלמידי בתי ספר:

מה זה האקתון?

יום היערכות בסגנון האקתון


בית הספר הממלכתי דתי חברון בנים בקרית ארבע בראשות הרב שלמה לוינגר קיים יום היערכות בסגנון האקתון בהנחיית גלית זמלר.

זו הפעם הראשונה שצוות בית הספר משתתף בהאקתון, שמטרתו היתה לפתח יוזמות ישימות ומתוכננות היטב בשני תחומים: טיוב האקלים הבית ספרי ושיפור הישגי התלמידים.

במהלך האירוע המורים שמעו הרצאות העשרה בנושא ישראל מדינה יזמת וחשיבות החינוך ליזמות, ולמדו על מודלים לפיתוח מיזמים המבוססים על תכנית עסקית.

כמו כן, המורים השתתפו בסדנאות לחשיבה יצירתית, להצגת הרעיונות ליוזמות בסגנון פיץ' של יזמים וסדנה בנושא מיומנויות היזם כמיומנויות לחיים.

המורים נהנו מיום למידה חווייתי ופרקטי במהלכו העלו רעיונות רבים ליוזמות, סיננו אותם ובסוף בנו תכניות עבודה לעשר יוזמות, שמשיגות את המטרה שהוגדרה. כל היוזמות ניתנות ליישום עם תחילת שנת הלימודים.

בסוף היום נערכה הצבעה תחרותית, ונבחרו ארבע יוזמות מובילות, אותן יובילו המורים לכדי מימוש.

סדנה חווייתית למורים בנושא מיומנויות היזם מורים מעלים רעיונות ליוזמות בבית הספר גלית זמלר מובילה אירוע האקתון למורים ביום היערכות

האקתון ביום היערכות

האקתון ביום היערכות לצוות המוריםגלית זמלר הובילה יום היערכות לצוות ביה"ס "אלוני ממרא" בהנהלת יעל קליין, בסגנון בהאקתון בסימן חזון בית הספר.

עוד לפני יום ההיערכות, צוות המורים עבר תהליך של העלאת חלומות והגדרת חזון בית ספרי עם אילה פישר, ולכן יום ההאקטון נקרא "מחלומות ליוזמות".

ביום ההיערכות המורים עבדו בקבוצות שנקבעו מראש, העלו רעיונות רבים ליוזמות, שמגשימות את החזון, ולאחר מכן סיננו את הרעיונות בהתאם לקריטריונים שהוגדרו ע"י צוות ההנהלה.

על אף שתהליך סינון הרעיונות היה קשה, כל צוות בחר רעיון אחד בלבד אותו פיתח עפ"י מודל של תכנית עסקית.

את הרעיונות המגובשים הציגו המורים בפני המליאה, והם הועמדו להצבעה, שבסופה נבחרו שלושה רעיונות, אותם יוציאו לפועל כל המורים, על פי מידת החיבור שלהם לרעיון.

כל הרעיונות של המורים ליוזמות, שלא הגיעו לשלב הגמר, ישמשו את ביה"ס כמאגר יוזמות למימוש עתידי.

גלית זמלר מנחה האקטון למורים ביום היערכות בית הספר אלוני ממרא ביום היערכות המורים משתתפים בהאקתון ליישום חזון בית הספר

האקתון אזורי משותף

האקטון למורים, מנהלים וסטודנטיםבשילוב כוחות משותף של משרד החינוך באמצעות מרכז פסג"ה בקרית ארבע, המועצה האזורית גוש עציון, המועצה המקומית אפרת, המכללה האקדמית הרצוג ומתי"א יחדיו, אורגן האקתון אזורי למנהלים, מורים, סטודנטים והורים.

נושא ההאקטון לקראת היערכות לשנת הלימודים הבאה: "שילוב מנצח של תלמידים בכיתה".

מפגש ההתנעה של ההאקתון נפתח בהרצאתו של אברהם רוס בנושא פיתוח חשיבה יצירתית, והטמעת כלים טכנולוגיים במערכת החינוך. לאחר מכן נערך פאנל בהשתתפות מורה, תלמיד מהחינוך המיוחד ומטפלת שילוב ובהנחיית שירה רוזנברג ממכללת הרצוג.

בשלב הבא, גלית זמלר הסבירה למשתתפים מה זה האקתון והנחתה סדנא חווייתית בנושא מיומנויות המאה ה-21, שאפשרה לחברי הצוותים השונים להכיר את החוזקות של כל אחד מהם.

האקתון למורים ולמנהלים בגוש עציון סדנא חווייתית למנהלים ומורים בנושא מיומנויות המאה העשרים ואחת גלית זמלר מנחה סדנה למורים בנושא מיומנויות המאה העשרים ואחתמכאן עברנו לשלב הסיעור מוחות והעלאת רעיונות להוראה המותאמת לכלל התלמידים באמצעות פדגוגיה מוטת עתיד.

מבין מבחר הרעיונות שהועלו בכל קבוצה, נבחר אחד, אותו הציגו בפני הקהל בסגנון פיץ' של יזמים.

האקתון למורים שלב הצגת הרעיונות מורים מציגים את הרעיונות ליוזמות לאור חוק השילוב בהוראה פיצ'ים של מורים בהאקתון בנושא חוק השילוב

האקתון לתיכונים באפרת ובגוש עציון

האקתון בהובלת גלית זמלר לתיכונים ביישובים אפרת וגוש עציוןתלמידים משישה תיכונים ביישובים אפרת וגוש עציון השתתפו בפעם הראשונה בהאקתון.

נושא ההאקתון היה: החומרים של האתמול הם העתיד של המחר

ההאקתון התחלק לשני חלקים: בחלק הראשון שנערך בשני אירועים שונים, האחד לבנים והשני לבנות, למדו התלמידים מה זה האקתון, וכיצד אפשר גם ליהנות ממנו וגם להצליח בו.

למרות שזו הפעם הראשונה שהתלמידים השתתפו בהאקתון, ולא ידעו למה לצפות, הרי שמהר מאד הם נכנסו לאווירה הפתוחה והיצירתית ולעמידה בזמנים קצובים, והצליחו להעלות רעיונות רבים למיזמים.

בסופו של האירוע, כל קבוצה התמקדה ברעיון אחד על פי קריטריונים ברורים, שהוגדרו מראש ביניהם: יצירתיות, יכולת לממש את הפרוייקט בקהילה ורלוונטיות לנושא המוגדר.

החלק השני של ההאקתון משותף גם לבנים וגם לבנות ונמשך אל תוך הלילה, כשהפרסים לזוכים נועדו לספק מימון ראשוני ליישום המיזמים.

תלמידי הישיבות התיכוניות משתתפים בהאקתון בהנחיית גלית זמלר תלמידי התיכונים ביישובים אפרת וגוש עציון משתתפים בהאקתון בליווי גלית זמלר תלמידות מהאולפנות בגוש עציון משתתפות בהאקתון
בין הרעיונות שהעלו התלמידים:

- עגלת קניות חכמה

- פלטפורמה לימודית התנדבותית, המאפשרת לחלוק מידע ולעזור לנרשמים למערכת

- גמ"ח משקפיים - מיזם חברתי לאיסוף משקפיים והעברתם למי שזקוק להם

- רכב שמונע ע"י זבל אורגני

- כיסא גלגלים שמפיק חשמל

- תיק שהופך לאוהל

- אוהל עם מקלחת

- מיזם אופניים שיתופיים בקהילה

- נסיעות משותפות לתושבי היישובים בגוש עציון

- איסוף, שדרוג וחלוקת תחפושות למי שידו אינה משגת

האקתון בקרית ארבע

האקתון בקרית ארבע לתלמידי הישיבה ולתלמידות האולפנא


מנהל החינוך בקרית ארבע יזם האקטון לתלמידי כיתות ז' ו-ח' בישיבה התיכונית (יתק"א) ולתלמידות ז' ו-ט' באולפנה.

ההאקתון נחלק ל-3 מפגשים ושיאו בערב קהילתי בו יציגו שני מיזמים שעלו לשלב הגמר מכל בית ספר את המיזמים שלהם בפני קהילת קרית ארבע, יזמים מוכרים ושופטים.

מפגש 1

במפגש הראשון התלמידים למדו לראשונה מהו האקתון, זאת לאחר ששילוט מקדים בביה"ס עורר את סקרנותם.

מפגש זה חשף את התלמידים לנושא היזמות במטרה לפתח בתלמידים חשיבה יזמית ויצירתית, ולעורר בהם את הרצון להשתתף בשני המפגשים הבאים של ההאקתון, אשר מספר הנרשמים אליו הוגבל.

טיזרים המעוררים סקרנות בתלמידים לגבי ההאקתון מפגש ראשון של ההאקתון באולפנה בקרית ארבע מפגש ראשון ביתק


מפגש החשיפה, הטיזרים, התגייסות צוות המורים והאווירה התחרותית הביאו מעל 60 תלמידים להירשם להאקתון.

מפגש 2

כ-30 תלמידות מהאולפנא התכנסו באולם סביב שולחנות והעלו רעיונות חדשנים למיזמים בנושא יזמות חברתית ומוצרי ניקיון.

כל קבוצה לוותה ע"י מנטור / מנטורית שסייעו להם בגיבוש הרעיונות.

התלמידות שמעו מגלית זמלר הרצאה קצרה על טכניקות לחשיבה יצירתית ביזמות ולאחר מכן העלו רעיונות רבים למיזמים, אותן סיננו ובחרו רק שני רעיונת שהועמדו להצבעה.

בסופו של יום נבחרו שישה רעיונות איתם מתקדמות הבנות לקראת תחרות חצי הגמר בבית הספר.

גם בישיבה התיכונית נערך אירוע דומה, מעל 30 תלמידים הגיעו להוטים להעלות רעיונות חדשנים בתחומי המדע, הטכנולוגיה ומוצרי הניקיון ולפתח אותם, בידיעה שבסופו של דבר הם יתחרו בגמר מול בנות האולפנא.

גלית זמלר מנחה האקתון בישיבה בקרית ארבע תלמידי הישיבה בקרית ארבע משתתפים בהאקטון לתלמידים תלמידות האולפנא בקרית ארבע משתתפות בהאקתון לתלמידים


מפגש 3

למפגש השלישי הגיעו התלמידים עם ציוד וכלים שנדרשו להם כדי לבנות מודל לרעיונות שלהם.

לאחר בניית המודלים הם הכינו פיצ'ים ומצגות להצגת המיזמים.

תלמידות האולפנא בונות מודלים למיזמים שלהן תלמידי הישיבה בונים מודלים למיזמים שלהם התלמידות באולפנא בקרית ארבע משתתפות בהאקטון
לאחר כמה שעות, התכנסו תלמידי בית הספר והיזמים הציגו בפניהם את המצאותיהם. בכל בית ספר התקיימה תחרות פנימית בין הקבוצות השונות.

ההצבעה הממוחשבת אפשרה לכל תלמיד לבחור שני מיזמים בלבד, וכך בכל בית ספר נבחרו שני מיזמים שעלו לגמר.

הבנות מציגות את הרעיון שלהן למיזם בהאקתון התלמידות מציגות את הרעיונות שלהם למיזמים בהאקטון הבנים בישיבה מציגים את הרעיונות שלהם למיזמים בהאקתון
באולפנא הוצגו המיזמים הבאים:

1) Clean סלות - מנקה אסלות בלחיצה על כפתור

2) Easy Busy - מחק מתכוונן ללוח בבית הספר, כך שתמיד יישאר במקום ולא יאבד.

3) Owl Test - בדיקת ינשוף מוטמעת ברכב, להגנה מפני נהגים ששתו יותר מידי אלכוהול.

4) כיףפה - כפפה עם סקוצ'ים

5) Light night - תיק זוהר בחושך

6) Cart fix - עגלת סופר עם 3 גלגלים, שקל יותר להסיע אותה.

ביתק"א הוצגו המיזמים הבאים:

1) Charging cart - עגלת תינוקות שמטעינה את הטלפון

2) Cool Bag - תיק גב עם מערכת קרור

3) עגלה חשמלית - עגלת סופר חשמלית המניעה את עצמה כדי להקל על הקונים

4) שקיות אשפה נשלפות ללא צורך בהחלפתן - רעיון זה עלה גם ע"י מורים בביה"ס "יצחק נבון" בשוהם, במסגרת סדנה מעשית לחשיבה יצירתית.

5) עט עיפרון - במקום עופרת יש נוזל כתיבה כמו דיו אך שנמחק במחק רגיל

6) מוטוטון - מטאטא בעזרתו ניתן לנקות אבק מעל הארונות

כל הקבוצות המשתתפות הציגו את המיזמים שלהם בערב בהיכל התרבות ביישוב בפני קהל רחב. ארבע הקבוצות המנצחות עלו לבמה והציגו בפני חבר שופטים מנוסה את המיזמים, מתוכם שלוש קבוצות זכו בפרסים.

היזמים הצעירים מציגים את המיזמים בהיכל התרבות ערב שיא בהיכל התרבות שבו התלמידים מציגים את המיזמים הבנות מציגות את הרעיונות למיזמים בערב שיא בקרית ארבעיעל חזן, רכזת החינוך המדעי המועצה סיכמה את החווייה כך:

"סיימנו את התחרות הפנימית של שני בתי הספר.

היה מקסים ומרשים לראות את העבודה המאומצת של כל הקבוצות בכל התחומים נדרש מהתלמידים להכין דגם מייצג ונאום פיץ שתפקידו לשווק את המוצר.

אין ספק ששילוב של הכל יחד מביא לתוצאות הבחירות.

כמובן שגם קהל היעד קובע...

בכל אופן תודה גדולה לגלית המדהימה על המסע המיוחד שהתלמידים עברו.

יישר כוח גדול לצוות המורים הנהדר בראשם אריה סוד באולפנא הרב מנחם סעדיה ומכאל פאסי בחטיבה יתק"א".

האקתון מרעיון למוצר ב-3 מפגשים


תלמידי כיתות ז' 5 ו-ז' 6 במקיף אורט חולון השתתפו בשלושה ימים של האקתון במהלכם למדו לפתח חשיבה יזמית, להעלות רעיונות יצירתיים למיזמים, להכין דגמים לרעיונות שלהם ולהציג אותם בפני ההורים בסגנון נאום המעלית - Elevator pitch.

בשלב החשיפה לעולם היזמות שעורר בהם את החשיבה כיזמים, התלמידים שאלו שאלות רבות, אקטואליות וחכמות. על כולן קיבלו תשובות, שעודדו אותם להמשיך כבעלי חשיבה ביקורתית על הנעשה סביבם.

תמונות מהמפגש הראשון בו התלמידים התחלקו לקבוצות, וחשבו על רעיונות למיזמים על בסיס מוצרים נתונים שהוצגו בפניהם, ולאחר מכן הציגו את הרעיונות בכיתה:

תלמידי אורט בסדנת יזמות תלמידות תיכון אורט מציגות את הרעיונות שלהן למיזמים תלמידי כיתה ז' חושבים יצירתית על רעיונות למיזמים טכנולוגייםבחלק השני של ההאקתון, התלמידים בחרו מספר מצומצם של רעיונות מתוך אלו שעלו במפגש הראשון.

לאחר מכן, כל צוות התמקד במיזם אחד; הם פיתחו את הרעיונות המקוריים, הגדירו צורך, קהל יעד, מדוע הם חושבים שראוי לקדם את הרעיון ומה נדרש לשם כך.

התלמידים למדו מה זה נאום מעלית, על מה הוא עונה וכיצד לבדל את עצמם, כך שיקשיבו להם.

תמונות מהחלק השני של האקתון:

התלמידים משתתפים בהאקתון יזמות ומתכננים את המיזם הילדים בוחרים רעיונות למיזמים אותם יקדמו במהלך האקטון תלמידי אורט משתתפים בהאקתון יזמות מרעיון למוצר


בחלק השלישי והאחרון של ההאקתון התלמידים גילו יצירתיות, יכולת לעבוד בצוותים ויכולת להתמודד עם אתגרים כשהתבקשו להכין מודלים לרעיונות למיזמים שהם העלו.

כל קבוצה הכינה דגם שימחיש את הרעיון שלה למיזם בעזרת עזרים נתונים שהועמדו לרשותם, ועל אף שמדובר בדגמים לרעיונות שונים זה מזה, הרי שכולם הצליחו לבנות דגם שהעביר את המסר.

התלמידים בונים דגמים לרעיונות שלהם למיזמים הבנים היזמים בונים מודל לרעיון שלהם הילדים עובדים בצוות ומגלים יצירתיות בבניית מודליםבתום בניית הדגמים הציגו התלמידים היזמים את הרעיונות בכיתה.

האקתון בנושא משאבי טבע


תלמידי כיתות ה' הלומדים על משאבי הטבע השתתפו בהאקתון של שלושה מפגשים בהנחיית גלית זמלר ונמרוד שגב, במהלכם נחשפו לעולם היזמות, חשבו על רעיונות למיזמים המשתמשים במשאבי הטבע והכינו מודולים לרעיונות שהעלו.

במהלך המפגש הראשון, התלמידים נחשפו לעולם היזמות בהקשר של משאבי טבע, הם ראו כיצד מיזמים חדשניים המנצלים את משאבי הטבע יכולים לשפר את הסביבה בה אנו חיים, חשבו על המקצועות שיהפכו למיותרים בעקבות אותם מיזמים ואילו מקצועות חדשים עשויים להידרש במקומם.

לאחר שלב החשיפה, שהלהיב את התלמידים, הם קיבלו משימה לעבודה בקבוצות. כל קבוצה קיבלה לוח שסייע לה לחשוב על רעיונות יזמיים יצירתיים, העושים שימוש בשמש ובמים כמשאבי טבע.


כל קבוצה גיבשה 2-4 רעיונות למיזמים ובסוף המפגש תלינו את הרעיונות של התלמידים בכיתה כך שכולם יוכלו לראותם.

תלמידי כיתה ה' בביה גלית זמלר ונמרוד שגב בסדנת יזמות מדעית בבי תלמידי כיתה ה' מעלים רעיונות למיזמים המנצלים משאבי טבע


במפגש השני, התלמידים בחרו בהצבעה את הרעיונות למיזמים שהם הכי היו רוצים להוציא אל הפועל.

אח"כ ניתחו בקבוצות את הצורך עליו עונה המיזם, קהל היעד, מה צריך כדי לממש את המיזם ומי המתחרים שלהם.

בסוף הסדנה השנייה הציגו התלמידים את הרעיון בפני הכיתה, תוך שימת לב לעמידה נכונה מול קהל, וחבריהם לכיתה סייעו להם בחשיבה על הנדרש לשם מימוש המיזמים.

התלמידים מצביעים לבחירת הרעיונות למיזמים התלמידים מציגים את הרעיון למיזם בפני הכיתה התלמידים מגדירים את הצורך של המיזם, קהל היעד וכיצד לממשו


לקראת מפגש האחרון זה התלמידים הביאו ציוד ואביזרים נדרשים כדי לבנות מודלים לרעיונות שלהם.

תחילה, במטרה למקד את הילדים רגע לפני בניית המודל, הם נתנו שם למוצר שלהם, הגדירו על איזה צורך הוא עונה, מי קהל היעד, חשבו על סיסמה שיווקית, שאלו שאלות חקר הנוגעות למיזם וציירו תרשים של המודל אותו הם התכוונו לבנות ביחד.

הילדים מאד נהנו מכל התהליך ובעיקר משלב בניית המודלים בצוותים, ובסוף היום הציגו בפני חבריהם לכיתה את הדגמים שבנו.

הילדים היזמים בונים דגמים של הרעיונות שלהם הילדים עובדים בצוותים בהאקתון בבית ספר אופק תלמידי כיתה ה' מתכננים את הדגם למוצר שלהם


בסוף המפגש כתבה מנהלת ביה"ס דורית נבו:

"תהליך מדהים! מומלץ לכל הגילאים."

והמורה למדעים מיכל רוניס כתבה:

"היה מדהים!

נמרוד וגלית תודה רבה!!!

דוגמה אמיתית ללמידה משמעותית"

האקתון של 24 שעות


תלמידי קבוצת אמירים בביה"ס "השלום" במבשרת ציון השתתפו זו שנה שלישית בלימודי יזמות מתוך תכנית יזמות לילדים, בהנחייתה של המורה וסגנית המנהלת סיגל בר, אשר ארגנה אירוע ההאקתון אמיתי לתלמידים של 24 שעות, עם שקי שינה בביה"ס.

סיגל סיכמה את לימודי היזמות ואת אירוע ההאקתון כך:

"היי,

אתמול חתמו ילדי קבוצת אמירים בנושא ״יזמות צעירה״ - 3 שנות למידה ועשיה יזמית, בהנחייתה של סיגל בר, בהן למדו על עולם היזמות, הכירו יזמים ויוזמות, פיתחו מיזמים חברתיים ועיסקיים ואף זכו לפרסום בעיתון...

בשנה זו פיתח כל יזם צעיר רעיון למיזם משלו, את אב הטיפוס למיזמים יצרו התלמידים אתמול בהאקטון שנמשך כ 24 שעות וכלל: יצירת אב טיפוס, פעילויות מפיגות, הרצאות בנושא רטוריקה של יזמים מפי רונית מאירי וסטיילינג שיווקי מפי שרונה זהר, התלמידים עבדו בבית הספר וסיימו את בניית אבות הטיפוס רק בשעה 03:00 לפנות בוקר. התוצרים מדהימים ויצירתיים.

דור העתיד מבית היוצר של בית ספר השלום מוכן, חד, יצירתי, לומד חוקר ובעיקר יוזם ומתקדם לעמקי המאה ה21.

בין המיזמים שהיו: לוח מגנטי לחולי אלצהיימר, בקבוק תלת ראשי לנוזלים, מתלה נייד לבגדים לבריכה ולים וגם לבית, מתקן לאיתור תכשיטים בקלות, עכבר מחשב עם משטח צמוד, ערכת עפרון מכני משופרת עם מחקים לחלופה, שקיק חד פעמי לסחיטת לימון...

ותודה לך על ליווי לאורך השנים!"

מצגת מסכמת מההאקתון של ביה"ס "השלום":

ההאקתון הראשון לתלמידים בישראל

ההאקתון הראשון לתלמידיםההאקתון הראשון לתלמידים בבתי ספר יסודיים נולד במהלך שבוע היזמות העולמי 2014.

ההאקתון התפרס על פני שלושה מפגשים, כל אחד נערך בבי"ס אחר ובהשתתפות בתי הספר: "קפלן" מפתח תקוה, "יד מרדכי" מבת-ים, "השלום" ממבשרת ציון ו"אלומות" מתל-אביב.

זוהי מצגת מסכמת משלושת המפגשים:


ההיענות לאתגר ההאקתון


ראשונה הרימה את הכפפה טלי טולדנו, מנהלת ביה"ס "קפלן" בפתח תקווה, שחרט על דיגלו את החינוך ליזמות.

טלי מייד התחברה לרעיון ההאקתון וביקשה לעשות זאת בשיתוף בתי ספר נוספים.

זוהי פנייתה של טלי הקוראת לבתי הספר להצטרף להאקתון:

הזמנה להאקטוןבתי הספר מצטרפים להאקתון


בשלושה בתי ספר נענו לפנייה - שתי מנהלות וסגנית מנהלת אחת שכמו יזמיות אמיתיות, יצאו מאזור הנוחות והחליטו להצטרף להאקתון, זאת למרות שמעולם לא השתתפו בהאקתון לפני כן.

במאמר מוסגר נציין, כי כך בדיוק משמשים דוגמה כשמחנכים ליזמות.

בתי הספר הם:

בית הספר "יד מרדכי" בבת-ים בהנהלת אביבית מיסטריאל המקדם חשיבה יזמית
בית הספר "אלומות" בתל-אביב בהנהלת ענת בלייר שהצטרף בשנת הלימודים תשע"ה לבתי הספר המחנכים ליזמות
בית הספר "השלום" במבשרת ציון ביוזמתה של סיגל בר, סגנית המנהלת המלמדת קבוצת תלמידים מצטיינים את תכנית יזמות לילדים.

וכך נולד ההאקתון המשותף לארבעה בתי ספר מארבע ערים שונות בעידודה של תכנית יזמות לילדים.


החלק הראשון של ההאקתון


המפגש הראשון תוכנן למפגש היכרות בין התלמידים היזמים, התמקדות בחמישה נושאים להעלאת רעיונות למיזמים ובחירה של 2-3 רעיונות נבחרים בכל נושא.

בביה"ס "קפלן" הוקם צוות מוביל בראשות המורה למדעים ליאת בן משה, הצוות תכנן את יום ההאקתון לפרטי פרטים.

השם שניתן לאירוע מיוחד זה: "האקתון - יזמות בראש אחד" - שם שמבטא את החשיבה היזמית המשותפת של תלמידים מבתי ספר שונים בארץ.

הנושאים שהוגדרו להעלאת רעיונות למיזמים הם: מיזמים טכנולוגיים - המצאת פטנטים, מיזמים בתוך ביה"ס, מיזמים חברתיים, מיזמים אקולוגים/איכות הסביבה ומיזמים בנושא "האחר הוא אני". - לכל נושא נקבע צבע.

התלמידים מארבעת בתי הספר חולקו מראש לקבוצות עפ"י הנושאים, וכך הגיעו ליום ההאקטון עם רעיונות מוכנים למיזמים בתחום שבחרו.

הוכנו תגים לתלמידים הנושאים את שם התלמיד/ה בצבע המתאים לנושא הנבחר, וכך התלמידים ידעו לזהות את הקבוצה שלהם עוד לפני שהכירו את התלמידים מבתי הספר האחרים.

תוכנן לו"ז מפורט ליום ההאקתון הראשון שכלל:

- משחק היכרות בין חברי הקבוצות

- סבב יידוע ושיתוף בעקבות מיזמים שכבר נעשו בבתי הספר בנושא של הקבוצה

- סל רעיונות- חשיבה משותפת על מיזמים על פי נושא הקבוצה

- חיבור כל שתי קבוצות שעסקו באותו נושא

- צמצום הרעיונות ל- 3 נבחרים בכל קבוצה

- הכנת פלקטים עם הרעיונות לתצוגה

- קבלת דף סקר לכל רעיון למילוי משותף עד למפגש הבא

ההאקתון הראשון בישראל לתלמידי כיתות ד'-ו' נקבע לתאריך ה-19.11.2014 - במהלך שבוע היזמות העולמי.

האקתון בבית ספר קפלן


הבוקר החל בהתרגשות רבה בציפייה להגעתם של האוטובוסים עם תלמידים מבתי הספר היזמיים.

השולחנות סודרו לפי הקבוצות והנושאים באולם בית הספר.

שולחנות ערוכים בהאקתון


עם בואם ענדו התלמידים היזמים את התגים שהוכנו מראש.

לאחר התכנסות במליאה, נערכה היכרות בין חברי הקבוצות בעזרת משחק היכרות בסגנון "אמת או חובה" - השאלות הוכנו מראש וכוונו לנושא היזמות.

היזמים בהאקתון הראשון לתלמידים


אחר כך הילדים היזמים סיפרו על מיזמים שהם מימשו בבית הספר שלהם והכינו יחד "סל מיזמים" - להעשרת הידע של כל בית ספר.

ברגע שכולם הרגישו שהם כבר מכירים, הם החלו בהצגת הרעיונות שלהם למיזמים בפני חברי הקבוצה בנושא שנבחר.

בשלב זה כדי לאפשר דיונים באווירה רגועה ושקטה עברו הקבוצות למרחבי בית הספר בליווי מורה מצוות ביה"ס שליוותה את תהליך העלאת הרעיונות.

מעלים רעיונות בהאקתון


כל קבוצה העלתה רעיונות רבים למיזמים, אח"כ כדי לצמצם את מספר הרעיונות בוצעה הצבעה לגבי כל רעיון בהתאם לשאלות הבאות:
- מי חושב שהרעיון חדש?
- מי חושב שהרעיון חשוב?
- מי חושב שהרעיון משותף לכל בתי הספר?

התשובה נעשתה בהצבעה של כרטיסיות בצבעים: אדום, צהוב וירוק.

כך נבחרו בכל קבוצה עד 3 רעיונות נבחרים למיזמים.

כל הרעיונות שנבחרו בסופו של דבר, נכתבו על בריסטולים;

כותבים את הרעיונות שעלו


בסוף היום הרעיונות רוכזו באולם המליאה והתלמידים הגאים הצטלמו על רקע הרעיונות עם תעודות המעידות על השתתפותם בהאקתון הראשון בישראל לתלמידים יזמים.

סיום חלק 1 של ההאקתון


החלק הראשון של ההאקטון הסתיים בחיבור סקר שוק משותף, אותו העלו התלמידים לגוגל דוקס, ועליהם להגיע מוכנים עם תוצאות הסקר לחלק השני של ההאקתון.


סיכום החלק הראשון להאקתוןסיכום הצוות החינוכי


אפרת איגר - מורה לאמנות ותרבות ישראלית ביה"ס "קפלן":
"נהניתי, נקודות המבט של הילדים הן לא כמו שלנו המבוגרים. נהניתי לראות את הכבוד של הילדים זה לזה. את הפרגון, את שיתוף הפעולה והחשיבה בצוות למרות שהם לא מכירים זה את זה."

ליאת בן משה - מורה למדעים ביה"ס "קפלן":
"אני מרגישה כמו אחרי לידה. במשך חודש וחצי אני רוקמת את הפרטים והתיאומים ובסוף לראות את "הסרט מוקרן" זה היה מדהים. לדעתי, הילדים לא היו צריכים אותנו. הם מתלהבים ומצפים למפגש הבא."

יפעת אביגד - מורה למדעים ביה"ס "קפלן":
המפגש בין הילדים שבו הם החליפו רעיונות ודעות, הוא יוזמה בפני עצמה. אני מבינה שכך האקתון מתנהל, אבל היה חסר לי זמן."

דינה ליברמן - ביה"ס "קפלן":
"היה נפלא. לדבר עם ילדים על מה שלומדים מחוץ לביה"ס, לזהות צורך, בעיה, הזדמנות למיזם, לעודד חשיבה על דברים מחוץ לביה"ס. אני פיתחתי את הכלי של בחירה בין חלופות בו עשינו שימוש בהצבעה על הרעיונות הנבחרים.
אין ספק מדובר בילדים איכותיים, מקסימים - הרגשתי שכאילו כולנו מאותו ביה"ס.


סיגל בר - רכזת יזמות וסגנית מנהלת ביה"ס "השלום":
היה מקסים, מאורגן למופת. היו הרבה רעיונות.

אורלי מימון - רכזת יזמות ביה"ס "יד מרדכי":
תודה רבה על הארוח והרעיון. המפגש היה מקסים, הארגון והחשיבה הפוריה של הילדים. הצלחתם להביא אותם למקומות רחוקים בזמן מוגבל.

רונית כהן - מורה ליזמות ביה"ס "יד מרדכי":
מדהים כל האומנות הזו של שיתופי הפעולה מביאה את הילדים למקומות של כפר גלובלי קטן וזו לא רק אמרה אלא גם מציאות. צריך לעודד שיתופי פעולה בין בתי הספר.
ביקור מדהים, הוציא מהילדים תוצרים מדהימים, חשיבה יצירתית.


חווה מתיתיהו - ביה"ס "קפלן":
מפגש מעצים, מחזק, מחמם את הלב לראות כמה יש רצון ליזום בקרב הילדים, את חדוות העשייה, שיתוף הפעולה, הדרך שבה שוחחו למרות שלא הכירו קודם, המעורבות, האכפתיות, המטרה שהם הציבו להגיע למיזמים משותפים.

טלי טולדנו - מנהלת ביה"ס "קפלן":
האקלים שנוצר בין הילדים זה משהו שיכול להמשיך.
כשראינו את השיח וההקשבה אנו מבינים שהשמים הם לא הגבול.סיכום התלמידים

בן, תלמיד מביה"ס "יד מרדכי":
אני הייתי בקבוצה "האחר הוא אני" והיה כיף, העלינו כל מיני רעיונות כמו איך אפשר לפתח קשר בין אנשים בריאים לאנשים מוגבלים, אנחנו משתפים פעולה והצלחנו, יש לנו הרבה רעיונות.

הלני, תלמידה מביה"ס "יד מרדכי":
היה לנו שיתוף פעולה ביחד, המצאנו הרבה מיזמים. היה כיף.

נעה - תלמידה מביה"ס "השלום":
אני הייתי בקבוצת איכות הסביבה. היה בינינו שיתוף פעולה. כל אחד הציע רעיון, יש לנו הרבה מיזמים. אני מרגישה גיבוש עם הקבוצה.

שירה - תלמידה מביה"ס "קפלן":
אני הייתי בקבוצת המיזמים הבית ספריים. זה נושא שאני מאד אוהבת, כי אני אוהבת לתרום לתלמידים בביה"ס. היה כיף להעלות רעיונות ולשתף פעולה אחד עם השני. היה כיף לשפר רעיונות ואף אחד לא התבייש לומר את דעתו.

בת אל - תלמידה מביה"ס "אלומות":
היה כיף להעלות רעיונות, והיה הרבה שיתוף פעולה.

נעה - תלמידה מביה"ס "השלום":
אני הייתי בקבוצה "האחר הוא אני" ועבדנו בשיתוף פעולה וגיבוש, היה מאד כיף.

עומר - תלמיד מביה"ס "קפלן":
אני הייתי בקבוצה של מיזמים לקהילה. היה לי כיף ליזום פעילויות. עבדנו בשיתוף פעולה והיה מאד כיף.
חשבנו בראש פתוח, ראש גדול ויצירתי. יש לנו המון מיזמים שיתרמו לנו ולאחרים.


קרין - תלמידה מביה"ס "יד מרדכי":
היה מאד כיף, היה גיבוש. עבדנו ביחד גם כשחילקו אותנו לקבוצות.

הילה - תלמידה מביה"ס "אלומות":
היה כיף לעבוד עם ילדים אחרים שאני לא מכירה. העלינו הרבה רעיונות והיה מאד כיף.

אדם - תלמיד מביה"ס "קפלן":
היה כיף להכיר ילדים מבתי ספר אחרים ולהקשיב לרעיונות שלהם.

אווה - תלמידה מביה"ס "אלומות":
היה לי מאד כיף לעבוד עם הקבוצה כי לא היו מריבות והיה שיתוף פעולה והיה נעים.

מתן - תלמיד מביה"ס "קפלן":
אני הייתי בקבוצה של מיזמים טכנולוגיים. עסקנו בפטנטים לשיפור ביה"ס. לדוגמה: כשילדים קמים לזרוק ניירות בשיעור בפח זה מפריע למהלך השיעור, ולכן חשבנו שיהיה פח לכל קבוצה ואז הילדים פחות יקומו. והמצאנו עוד פטנטים לשיפור ביה"ס.


לפניכם מצגת מסכמת ממפגש ההאקתון הראשון בביה"ס "קפלן" בפתח תקוה:החלק השני להאקתון


החלק השני של ההאקתון נערך ב-29.12.2014 והמארח היה ביה"ס "יד מרדכי" בבת-ים בהנהלת אביבית מיסטריאל.

חלק 2 האקתון לתלמידים

אורלי מימון, רכזת היזמות ורונית כהן מאמנת חדשנות בבית הספר תכננו את היום עד לפרטים הקטנים.

ברחבה הפנימית בביה"ס, שם התכנסו כל משתתפי ההאקטון, נערכו השולחנות בקבוצות לפי תחומי היזמות. לכל תלמיד הוכן פולדר של בית הספר "יד מרדכי" ובתוכו תכנית היום, כרטיסי ביקור למילוי, וחומר ששימש אותם במהלך אותו יום.

שולחנות לפי תחומי יזמות

את הבוקר פתחה אביבית מיסטריאל, ואח"כ נערכה פעילות היכרות בית התלמידים, לטובת אלו שכבר הספיקו לשכוח את חבריהם היזמים.

פתיחת ההאקתון לתלמידים

לאחר פעילות ההיכרות, התלמידים התחלקו ביניהם לקבוצות עבודה, כשמורה מצוות ביה"ס מלווה אותם.

קבוצה אחת עם המורה קרן , קבוצה שניה עם המורה רונית, קבוצה שלישית עם המורה גילה, קבוצה רביעית עם המורה מיכל וקבוצה חמישית עם המורה אורלי.

חלוקת היזמים לקבוצות


המטרה הראשונה של הקבוצות היתה לצמצם את הרעיונות שנבחרו בחלק הראשון של ההאקתון לרעיון אחד בקבוצה.

בתעדוף הרעיונות, התלמידים חשבו על השיקולים שינחו אותם בבחירת הרעיון המועדף, לדוגמה:

- רעיון יותר שימושי
- רעיוון שעונה על צורך אמיתי
- רעיון שיהיה בר ביצוע

התלמידים קיימו ביניהם דיונים כדי לנסות לשכנע את חברי הקבוצה לבחור ברעיון המועדף עליהם, ואז ההצבעה נערכה באמצעות מדבקות - כל תלמיד הדביק 5 מדבקות שהועמדו לרשותו על גבי הרעיונות, וכך הרעיון שקיבל את מירב המדבקות נבחר כרעיון המועדף.

בחירת הרעיונות המועדפים


הרעיונות שנבחרו:
- משחקים לאנשים מוגבלים
- תלת פח
- כוכב השבוע
- פל"א - פעילות למען הקהילה
- הפנינג ממוצרים שאינם מתכלים


תכנית פעולה ותכנית שיווקית למיזמים


חברי הקבוצות חילקו ביניהם את המשימות ועבדו על:
המחשת המיזם - באמצעות דגם, ציור, מצגת, כתבה וכו'
בניית תכנית עבודה למימוש המיזם
בניית תכנית לשיווק המיזם


סוף היום השני להאקתון


מרוצים מבחירת הרעיונות וההתקדמות לקראת מימושם, התכנסו היזמים הצעירים במליאה.

הרעיונות הוצגו באמצעי ההמחשה שנבחרו על ידי היזמים הצעירים:

סוף החלק ה-2 להאקתון


נקבע מועד למפגש השלישי של ההאקתון בביה"ס "השלום" במבשרת ציון, עד אז יפעלו התלמידים למימוש לפחות אחד מהרעיונות שנבחרו אצלם בביה"ס, וישתפו בתהליך במפגש הבא.

לפני שהתלמידים התפזרו הם קיבלו מתנה מביה"ס "יד מרדכי" המארח, פנקס שהותאם במיוחד לאווירה היזמית.

פנקס מתנה ליזמים


סיכום החלק השני להאקתון


לקראת סוף היום השני להאקתון כתבו התלמידים היזמים מה למדו ביום זה:

- למדתי כיצד לשתף פעולה ולהגיע לשווה
- למדתי איך לבחור רעיון שאפשר גם לממש
- למדתי שצריך לחשוב פעמיים לפני שבוחרים משהו
- למדתי שאפשר להכין מיזם וגם להינות
- למדתי שאם נחשוב על הקשיים, על היתרונות והחסרונות - יהיה יותר קל
- למדתי מה אפשר לעשות מחומרים ממוחזרים
- למדתי איך לחשוב מחוץ לקופסה
- למדתי שצריך להתחשב בהכל כדי להציע רעיון
- למדתי איך לסדר את המיזם בפוסטר ולתאר אותו, על הקטגוריות שצריך לתיאור מיזם
- למדתי שאם אני רוצה אני יכולה!
- למדתי לשתף פעולה
- למדתי להתפשר ולעבוד בעבודת צוות עם אנשים שלא היכרתי כל-כך טוב
- למדתי לעזור לאחר, ולבחון את השיקולים בבחירת מיזם

אחרים סיפרו על החווייה כך:

- היה ממש כיף, נהניתי ולמדתי איך לפתח רעיון. היה מיוחד. לא חשבתי שאנחנו יכולים לעשות דבר כזה.
- מאד נהניתי. הרגשתי שמשתפים פעולה וכל אחד חשב על רעיונות יצירתיים.
- ממש נהניתי. היה כיף לשתף פעולה עם ילדים מבתי ספר אחרים, כי לא כל יום נפגשים איתם.


המפגש השני סוכם במצגת זו:


החלק השלישי של ההאקתון


את החלק השלישי של ההאקטון אירח וארגן ביה"ס "השלום" במבשרת ציון בהובלת המנהלת זהבה יששכר וסגניתה סיגל בר.

חלק 3 של ההאקתון לתלמידים


התלמידים נפגשו בשעה 09:00 בבית הספר, וכבר הרגישו שהם מכירים.

הגעה להאקתון


היזמים הצעירים קיבלו מדבקות הנושאות את שמם, וכן מדבקה צבעונית - כדי לשייכם לארבע קבוצות מעורבות.

כולם התכנסו במליאה, שם חיכו להם פולדרים עם לו"ז ההאקתון ומידע על ביה"ס המארח.

התכנסות לקראת ההאקתון


זהבה יששכר וסיגל בר שוחחו עם הילדים היזמים על התהליך שהם עברו עד כה ועל אירועי היום הצפויים להם.

בין היתר הן ציינו כי מדובר בתכנית מיוחדת המאגדת בתוכה ילדים שיודעים לחשוב ולנהל שיח, כך שאולי רעיון של מישהו אחד, יגרום למישהו אחר להקים מיזם.

המאפיין את הילדים היזמים הוא היכולות לחלום ולשאוף, ליזום ולייצר תהליכים חדשים.

הילדים קיבלו את איחוליהן ליום מהנה ומוצלח עם הרבה רעיונות יפים.

הצגת תוכנית ההאקתון


בתום דברי הפתיחה יצאו התלמידים היזמים למשחק גיבוש.

הילדים התחלקו לקבוצות בהתאם לצבע המדבקה שקיבלו עם בואם. כל קבוצה היתה צריכה בעזרת החבלים להניח את הקוביות אחת על גבי השנייה מבלי לדבר ביניהם.

משחקי גיבוש


מטרת הפעילות האתגרית, לעודד שיתוף פעולה בין חברי הקבוצות לטובת השגת מטרה משותפת.

לאחר שהצליחו במשימה ואף הוסיפו לה מספר קשיים, שוב התכנסו התלמידים במליאה, לקראת הפעילות הבאה.

הכנת כרטיסי ביקור קבוצתיים


כל קבוצת תלמידים התבקשה להכין לפחות כרטיס ביקור אחד שמאפיין את חבריה כיזמים, או כמשתתפים בהאקתון או את המיזם שהם פיתחו מאז המפגש השני.

לרשותם הועמדו בריסטולים, צבעים, דבק ואביזרים שונים לעיצוב כרטיס ביקור ייחודי.

קדמה להכנת המשימה שיחה על חשיבותו של כרטיס הביקור כאמצעי פרסום.

כרטיסי הביקור שהוכנו על ידי התלמידים היזמים כאן לפניכם:

כרטיסי ביקור יזמים צעירים

כרטיסי הביקור של התלמידים היזמים


עם סיום הכנת כרטיסי הביקור רוכזו בתערוכה כל הכרטיסים וכל הדגמים למיזמים שהכינו התלמידים בבית ספרם מאז מפגש ההאקתון השני.

תצוגה של המיזמים


בסה"כ הוצגו 10 מיזמים בתערוכה. ליחצו על הקישורים כדי לקרוא בהרחבה על כל אחד מהמיזמים:

מיזם נחש אותה של תלמידי ביה"ס "אלומות"
מיזם קופסת גמ"ח של תלמידי ביה"ס "אלומות"
מיזם תלת פח - פחשון של תלמידי ביה"ס "קפלן"
מיזם קלמר בעיצוב אישי של תלמידי ביה"ס "קפלן"
מיזם חיברתי, פתרתי, הצלחתי של תלמידי ביה"ס "קפלן"
מיזם גלגלדלי של תלמידי ביה"ס "קפלן"
מיזם שמרבוק - שומר בקבוקים של תלמידי ביה"ס "יד מרדכי"
מיזם מי אני? - משחק היכרות לילדים עיוורים של תלמידי ביה"ס "יד מרדכי"
מיזם דומישוש - בסגנון משחק הדומינו המוכר של תלמידי ביה"ס "השלום"
מיזם ארגונית כיתתית של תלמידי ביה"ס השלום

המיזמים של התלמידים


בסוף התערוכה הציגו נציגי היזמים את המיזמים בפני כולם.

הילדים מציגים את המיזמים


את ההאקתון סיכמו זהבה וסיגל:

"היו לכם שלושה מפגשים נהדרים, כל מפגש היה שונה מקודמו. במהלך המפגשים היכרתם, שוחחתם, חשבתם, תכננתם ויצרתם.

היה תענוג גדול לראות איך ששיתפתם פעולה, על אף שקודם לא היכרתם.

אנו בטוחות כי אתם יוצאים עם חוויה טובה.

הרעיונות שלכם ראויים לאימוץ וליישום."

סיכום ההאקטון לתלמידים


כל תלמיד קיבל תעודה על השתתפותו בהאקתון, וכן 5 אבנים ליזם הצעיר המסמלות: יצירתיות, גמישות, אופטימיות, תקשורת טובה והתמדה.

מתנה למשתתפי ההאקתון


מצגת זו מסכמת את המפגש השלישי של ההאקתון:


מגזין "שיעור חופשי" שהכין כתבה על היזמים הצעירים בבית הספר "השלום" כתב גם על ההאקתון - אתם מוזמנים לקרוא.


עד כאן על ההאקתון הראשון לתלמידים יזמים בישראל.


קראו על חוויות נוספות בבתי ספר המחנכים ליזמות

עמוד זו מופיע גם באתר התכנית באנגלית Israel's First Hackathon for Young Students