תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >תכנית יזמות לילדים >חוויות מהתכנית

דוגמאות לחוויות מתכנית יזמות לילדים™
מאת: גלית זמלר - מפתחת התכנית

מימוש מיזמיםְ

מעבר לחוויות המופיעות בדף זה, הרי שאחת החוויות המשמעותיות ביותר שמשתתפי תכנית יזמות לילדים חווים היא הקמת מיזם, שכל כולו של התלמידים, החל משלב הרעיון, דרך תכנון תהליך המימוש, השיווק והביצוע.

בתי הספר המיישמים את תכנית יזמות לילדים מקדמים הוצאה לפועל של מיזמים רבים, על חלקם כתבנו בדף ילדים יוזמים, אותו מומלץ לקרוא.

בסין לומדים את תכנית יזמות לילדים הישראלית

שבעה תלמידים בגילאי 9-15 השתתפו בקורס יזמות ראשון שנפתח בסין, המבוסס על תכנית יזמות לילדים הישראלית.

הקורס התקיים במתכונת מחנה קיץ, והילדים למדו נושאים שונים מתחום היזמות, לצד פעילויות מהנות ופיתוח שני מיזמים לכדי מודל: עט חכם ואימוני כושר לאנשים עיוורים.

בתמונות, הילדים מציגים את הרעיונות שלהם למיזמים, מיזם העט החכם, ופעילות חווייתית ומאתגרת.

ילדים בסין משתתפים בקורסי יזמות מישראל

יריד יזמות קהילתי

בית הספר "שדות" בפרדס חנה כרכור, בהנהלת טלמור קלוס מטפח חשיבה יזמית חדשנית בתלמידיו.

כמידי שנה בית הספר עורך יריד תוצרי יזמות, אליו מוזמנת הקהילה כדי לצפות בתלמידים היזמים מציגים את התוצרים, להיתרשם ואף לרכוש ממיטב הפיתוחים של הילדים.

אלבום תמונות מיריד התוצרים:

הצגת מיזמים בכנס אקדמון

ביה"ס "בכור לוי" ברחובות בהנהלת יפית נרבט ערך אירוע סוף שנה של "האקדמון צ'יק".

במסגרת האקדמון בית הספר מאפשר לתלמידים לבחור קורס שנתי הנלמד אחת לשבוע בימי שישי.

תוכנית יזמות לילדים היתה אחד מקורסי הבחירה והוא נקרא "הזמנה להמצאה".

המורה מלי בן שמחון הובילה את קורס היזמות לתלמידי כיתות ה'-ו' והמורה רבקה כהן הובילה את קורס היזמות לתלמידי כיתות ג'-ד'.

לתלמידים היו רעיונות מקסימים למיזמים אותם הם הציגו בגאווה בפני ההורים.

קורס הזמנה להמצאה בבית הספר בכור לוי ברחובות התלמידים מציגים בפני ההורים את הרעיונות שלהם למיזמים המצאה של תלמידות - כוס מחממתהמורה רבקה סיכמה את השנה כך: "התכנית העלתה את הערך העצמי של התלמידים, הם גילו בכל פעם חוזקות נוספות שקיימות בהם.

היו ילדים שרצו לפתח לבד את הרעיון שלהם, אבל התנאי היה שהם צריכים לעבוד בצוות, משום שכיום זוהי מיומנות נדרשת בחיים. בסוף כולם הצליחו."


קראו בהרחבה על המיזם החברתי והמצאות התלמידים כפי שהוצגו בפני ההורים.

קראו את מכתבי התודה ששלחו המורות מלי ורבקה לגלית זמלר בסוף השנה.

ביקור משלחת מאמריקה הלטינית

גלית זמלר העבירה השתלמות מוסדית בבית הספר "רמות ויצמן" ביבנה בנושא "למידה משמעותית - תפקודי לומד בחינוך ליזמות".

ההיכרות הקרובה עם בית הספר, והישגיו המרשימים בתחום החינוך ליזמות כמוסד חינוכי המאפשר בחירה לתלמידיו, מפתח בהם חשיבה יצירתית ויזמית, יכולת לטעות ולשנות, לחקור, להתנסות ולעבוד בצוות, הביאו אותה להמליץ למש"ב - סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל, לבקר עם משלחת של אנשי חינוך מובילים מאמריקה הלטינית בבית הספר. זאת מתוך ידיעה כי בית הספר מהווה מודל ליזמות בחינוך.

הבחירה בבית הספר אכן הצדיקה את עצמה. הביקור היה מוצלח ביותר, ותהליכי החינוך המוטמעים בביה"ס הותירו רושם רב על חברי המשלחת. על כך מעיד מכתב, שקיבלה מנהלת ביה"ס מחבר המשלחת, פרופסור לואיס אוסקר דיאז, מפקח טכני מטעם משרד החינוך על בתי ספר בארגנטינה.

גם מארגני המשלחת מטעם מרכז עופרי שלחו לבית הספר מכתב תודה.


צפו במצגת המסכמת את הביקור.

ביקור המשלחת סוקר גם במגזין העיר יבנה.סדנת יזמות

בתום הביקור גלית זמלר העבירה למשלחת סדנה בנושא חינוך ליזמות ופיתוח מיומנויות יזמיות. חברי המשלחת נהנו והשכילו.

סדנה של גלית זמלר בנושא חינוך ליזמות ופיתוח מיומנויות יזמיות סדנת יזמות בחינוך בהנחיית גלית זמלר גלית זמלר מדריכה בסדנה בנושא חינוך ליזמותבין חברי המשלחת נמנו פרופסורים ואנשי מערכת ההשכלה הגבוהה באמריקה הלטינית. כדי להציג בפניהם תמונה מלאה של תהליכי היזמות אותם חווים ישראלים מילדות ועד לבגרות, גלית זמלר ליוותה אותם בביקור במרכז היזמות Novus שבמכללה למנהל.

הביקור התאפשר הודות לפרופסור דפנה קריב, סגנית הנשיא של המכללה למנהל ויוזמת הקמת Novus, דר' גלי אינגבר מנהלת אקדמית במכללה וגליה שוץ המנהלת האדמיניסטרטיבית במכללה שסיפרו על התוכניות הנלמדות במכללה, טל ברמן מנהל המרכז ושני יזמים שצמחו בתוכנית היזמות של המכללה והציגו את מיזמיהם.

גלית זמלר מלווה משלחת של אנשי חינוך למרכז היזמות Novusבעקבות שני הביקורים המוצלחים והסדנה ביזמות, דמיאן פילוט, מארגן המשלחת שלח לגלית זמלר מכתב הוקרה.

האקתון בקרית ארבע

האקתון בקרית ארבע לתלמידי הישיבה ולתלמידות האולפנא

תלמידים מהישיבה התיכונית בקרית ארבע ותלמידות ההאולפנא בקרית ארבע הוזמנו להשתתף בהאקתון ראשון לבני נוער במועצה.

מעל 60 תלמידים נענו לאתגר ההאקתון, העלו רעיונות רבים למיזמים, בחרו את הטובים ביותר, בנו מודלים למיזמים, הכינו פיצ'ים ומצגות, השתתפו בתחרות בית ספרית שבה נבחרו 2 מיזמים זוכים בכל בית ספר.

אח"כ כל 12 הקבוצות המשתתפות בהאקטון הציגו את המיזמים בפני קהל רחב בהיכל התרבות ביישוב, וארבעת המיזמים שעלו לגמר התחרות הציגו את הרעיונות שלהם על הבמה ושלושה מהם זכו בפרסים.

כנס יזמות רב תחומית

כנס יזמות רב תחומית בבית הספר רמות ויצמןביה"ס "רמות ויצמן" בהנהלת עמליה סוויסא ערך כנס יזמות רב תחומית המסכם עשייה של שנה בתחומי היזמות, החקר והלמידה.

הילדים הנרגשים הציגו את המיזמים שלהם, ונהנו מהפידבקים המפרגנים של אורחי הכנס.

המצאה של ילדים fly jump תלמידי רמות ויצמן חוקרים וממציאים יוצאים עם הפוקימון גו החוצהעוד לפני הכנס, התלמידים הבינו שחשובה דרך הצגת המיזמים, ולכן הם התאמנו על עמידה מול קהל וכיצד לתת פיצ'ים קצרים ומעניינים.

התלמידים מציגים את המיזמים שלהם בפני גלית זמלר מוצא בגדים תלמיד מציג את ההמצאה שלוהילדים חשבו והמציאו המצאות רבות, ביניהן: קורקינט שמתאים ליבשה ולים, מתקן המאפשר לאנשים עם מוגבלות בידיים או עם ידיים עמוסות לפתוח דלתות בקלות, מכונה שעוזרת לנו להתלבש מהר, ערכה שעוזרת לילדים בעיקר עם בעיות קשב וריכוז לבלוע גלולות, הפיכת ביה"ס לבית ספר פתוח ועוד.

צפו בסרטון המסכם את אירוע היזמות בביה"ס "רמות ויצמן":

שאילת שאלות

תלמידים בביה"ס "נופים" בכנות, המשתתפים בשיעורי יזמות חברתית בהנחיית יועצת ביה"ס יהודית פריווה, העלו שאלות בתחילת תהליך הלמידה:

-מה זו יזמות?

- למה צריך בכלל יזמות?

- מי המציא את היזמות החברתית?

- מי המציא את היזמות העסקית?

- האם הקהילה נהנית מזה?

- כמה סוגים של יזמים יש?

- האם יזמות חברתית גורמת לתחושת אי נעימות?

- מי היה היזם החברתי הראשון?

שאלות של תלמידים בנושא יזמות

פתירת בעיות חברתיות


תלמידי האקדמיה העברית (Hebrew Academy) בפלורידה, בראשות הרב אבי בוסביץ', השתתפו בשיעורי יזמות שבועיים כקורס בחירה, בהנחיית המורים: אנג'י לופז, חבייר גונזלס וחני ריצ'מונד.

הקורס שנקרא STEAM (לימודי מדעים, טכנולוגיה, הנדסה, אומנות ומתמטיקה) כלל את היבט היזמות בהתבסס על תוכנית היזמות שלנו, ליצירת שירות או מוצר לפתרון בעיות חברתיות.

להלן כמה תמונות המדגימות את התהליך שעברו התלמידים במהלך החלק היזמי של הקורס:

תהליך החשיבה לפתרון בעיות חברתיות:

תהליך חשיבה לפתרון בעיות חברתיותהילדים מכינים אב טיפוס:

הילדים מכינים דגם של מוצרהילדים מבצעים ניסוי לבדיקת המוצר שהמציאו

הילדים מבצעים ניסוי לבדיקת המוצרהילדים מבצעים שינוי באב טיפוס

הילדים מבצעים שינוי באב טיפוס

בניית מודלים להמצאות

במהלך קורס יזמות שנתי לתלמידי ארבע כיתות ד' בביה"ס "יצחק שמיר" בחולון בהנהלת משה עיני, התלמידים עברו תהליך לפיתוח חשיבה יזמית, יצירתית וביקורתית וכן יכולת לזהות בעיות ולפתור אותן.

מבין רעיונות רבים שהועלו בכיתות ולאחר תהליך בחינה ותעדוף, נותרו מספר רעיונות בכל כיתה.

במהלך יומיים מרוכזים, ולאחר שגובשו צוותים לכל רעיון, בנו התלמידים דגמים להמצאותיהם בליווי מצגות.

רגע לפני סיום הקורס, התלמידים הציגו בכיתות את הרעיונות שלהם בקצרה בסגנון "נאום המעלית".

את הקורס הנחתה דינה ארקין מטעם תכנית יזמות לילדים.

התלמידים בונים דגמים להמצאותיהם בליווי מצגות

יצירתיות ועבודת צוות

היזמים הצעירים של ביה"ס "בכור לוי" ברחובות, אשר בחרו במסלול יזמות, לומדים שעתיים שבועיות על מיומנויות היזם, מזהים הזדמנויות, מעלים רעיונות למיזמים ויוזמים בעצמם.

כיזמים לעתיד, התלמידים מבינים את חשיבותן של החשיבה היצירתית והעבודה בצוות, ובאחד המפגשים בהובלת המורה מלי כהן, הם השתתפו בפעילות ששילבה בין שתי המיומנויות האלו.

התלמידים נהנו ויצרו ביחד כצוות, דגמים יצירתיים מלגו.

עבודה בצוות כחלק מיומנויות היזם תרגול עבודת צוות וחשיבה יצירתית בכיתה תלמידים עובדים כצוות וחושבים יצירתית

מרעיון למוצר ב-3 מפגשים

תלמידי כיתות ז' 5 ו-ז' 6 הלומדים באורט חולון השתתפו באירוע האקתון בן 3 ימים: ביום הראשון נחשפו לעולם היזמות, ביום השני העלו רעיונות למיזמים וביום האחרון הכינו דגמים ופיצ'ים.

תלמידי אורט בסדנת יזמות תלמידי אורט משתתפים בהאקתון יזמות מרעיון למוצר הילדים עובדים בצוות ומגלים יצירתיות בבניית מודליםלחצו כדי לקרוא על אירוע ההאקתון במקיף אורט חולון.

עבודת צוות - קבוצת מנהיגות

קבוצת המנהיגות בביה"ס "קשת" בירושלים כבר גיבשה רעיון למיזם חברתי-קהילתי לטיפוח גינה קהילתית.

לצד ההתקדמות במימוש הרעיון בליווי הרכזת החברתית שרון כהן, התלמידים תרגלו משימות, שהוכיחו כי הם יודעים לעבוד כצוות.

תרגיל בעבודת צוות לילדי יזמות חברי מנהיגות בפעילות לעבודת צוות חברי המנהיגות בבית הספר קשת בירושלים מוכיחים עבודת צוות

אירוע Elevator Pitch בחירת מיזם

תלמידי שתי כיתות ו', המסיימים השנה את לימודיהם בבית הספר "רבקה גובר" שבמושב נהורה החליטו ביחד עם ההורים, המנהלת והמחנכות להטביע את חותמם בבית הספר.

לצורך העניין התלמידים עברו סדנה בנושא פיתוח חשיבה יזמית עם גלית זמלר.

סדנה לפיתוח חשיבה יזמית עם גלית זמלרלאחר מכן, התחלקו לקבוצות, העלו רעיונות למיזמים וכל קבוצה התמקדה בתכנון מיזם אחד בליווי ההורים, אשר נרתמו לסייע לתלמידים והגיעו אחת לשבוע לבית הספר כדי לקדם את הרעיונות.

כל קבוצת ילדים הגדירה מדוע המיזם שלהם הוא מועיל, על איזה צורך עונה, כיצד אפשר לממש אותו, בעיות צפויות וכיצד ניתן להתמודד עימן.

התלמידים הכינו מצגות, סרטונים ונאום מעלית לקראת אירוע שיא בו הציגו את הרעיונות למיזמים בפני מנהלת ביה"ס, המחנכות, נציגי ההורים וכל התלמידים.

הילדים מציגים את הרעיון שלהם למיזם תלמידי כיתות ו' בבית הספר רבקה גובר מציגים את הרעיון למיזם הצגת רעיונות למיזמים על ידי תלמידי כיתות ו' בבית הספר רבקה גוברביום שישי הגיעו התלמידים הנרגשים לבית הקשיש שבמושב לאירוע הצגת המיזמים בסגנון Elevator pitch, במטרה לשכנע את חבריהם ואת כל הנוכחים להצביע למיזם שלהם.

את האירוע כיבדה בנוכחותה עדינה, האחראית על החינוך המדעי במחוז הדרום.

אירוע הצגת הרעיונות למיזמים של תלמידי ביה הילדים מתרגשים באירוע הצגת המיזמים הילדים מתרגשים לקראת elevator pitch בו ישכנעו מדוע להצביע למיזם שלהםבתום הצגת המיזמים התלמידים השתתפו במשחק בהנחיית גלית זמלר, שהמחיש להם את חשיבותה של הצבעה נטולת לחץ קבוצתי.

כל תלמיד הצביע לשני רעיונות ובסופו של דבר מיזם אחד, קיבל את מרב הקולות, והוא זה שימומש על ידי כל התלמידים יחד, בעבודת צוות ובסיועם של ההורים.

מנהלת ביה"ס דרורית גארלה שיתפה את התלמידים בתובנות שלה מהתהליך שעברו עד כה, ושיבחה אותם על השקעתם, החשיבה על הפרטים הקטנים, והיכולת לעמוד מול קהל בצורה מרשימה.

המנהלת דרורית גארלה משבחת את התלמידים היזמים

אירוח משלחת של משרד החוץ

ביה"ס "שדות" בפרדס חנה-כרכור בהנהלת טלמור קלוס הוא בית ספר המחנך ליזמות חדשנית.

השנה, ביה"ס אירח משלחת מטעם משרד החוץ של אנשי חינוך מובילים ממדינות מתפתחות.

האורחים התרשמו מהתרבות היזמית בבית הספר, המיזמים הרבים שהוצאו אל הפועל ותכנית הלימודים המגוונת, המטפחת בילדים מיומנויות חשובות לחיים.


מבחינת תכנית יזמות לילדים, זהו סיפוק גדול לראות בי"ס, שהחל את דרכו בעולם היזמות בליווי התכנית, ומשם המריא בכוחות עצמו.

בית הספר שדות מארח משלחת מטעם משרד החוץ של אנשי חינוך מובילים התלמידים מסבירים לחברי המשלחת על החינוך ליזמות בבית הספר טלמור קלוס מנהלת בית ספר שדות מסבירה על החינוך ליזמות למשלחת של משרד החוץבמסגרת הסיור בביה"ס, אנשי החינוך צפו בפאנל בו ישבו המנהלת, נציגי המורים, התלמידים ויו"ר ועד ההורים. להלן קטעים נבחרים מהנאמר בפאנל:

נועם, תלמיד בכיתה ה': "אצלנו, המורות בוחרות את סביבת המיזם, והתלמידים בוחרים לאיזו סביבת מיזם להצטרף. הרעיונות למיזמים הם שלנו, התלמידים. המורות לא אומרות לנו מה לעשות. וזה כיף למלא את ביה"ס במיזמים שאנחנו חשבנו עליהם ואנחנו פיתחנו. זו הרגשה נהדרת להיות חלק מזה."

טלמור, מנהלת ביה"ס: "יש שינוי בתפיסה. זה לא שלמורה יש את כל הידע, אלא המורה הוא מנטור, מדריך, שתומך ברעיונות של הילדים. כדי להגיע לתובנה הזו דרושה עבודה, אבל זה אחד הדברים החשובים בחינוך ליזמות - להבין מה התפקיד של המורה."

יערה, תלמידה בכיתה ד': "זה שאנחנו בוחרים לאיזו סביבת מיזם להצטרף, זה עוזר לנו לפתח מוצר בתחום שמעניין אותנו, ולכן זה כיף."

עידו, תלמיד בכיתה ו': "כיף לראות איך ביה"ס מתפתח בזכות היזמות. אנחנו רואים מה הילדים שינו כאן וזה מדהים. כשאתה בבי"ס יזמי, אתה הרבה יותר מעורב במה שקורה, אתה יכול לשנות, אתה משפיע."

עידו, תלמיד בכיתה ה': "אני אוהב את הדרך של גיבוש קבוצתי וחשיבה על רעיונות בתהליך מימוש המיזמים."

אלה, תלמידה בכיתה ו': "חצי מהדברים שקיימים עכשיו, לא היו כשנכנסתי לביה"ס, וזה מרגיש שהתלמידים בנו את ביה"ס. היזמות מעשירה לנו את תכנית הלימודים. יש לנו שיעורים מגוונים. אנחנו יודעים שמשיעורי היזמות ייצא משהו, תוצר, ואנחנו רוצים להמשיך לעשות את זה, וזה כיף."

פאנל בבי

משתתפי המשלחת שאלו את חברי הפאנל שאלות:

שאלה: "איך גורמים לכל המורים, ההורים והתלמידים לחשוב באותה צורה?, מה היו האתגרים?"

תשובתו של איתן, נציג ההורים: "יש גבולות ברורים במה ההורים יכולים להתערב. המטרה העיקרית היא טובת הילדים. ההורים הם סוג של עזרה לביה"ס, והמנהלת יכולה להיעזר בנו. לפעמים יש קונפליקטים, אבל תמיד הילדים נמצאים במרכז".

שאלה: "כיצד החלטתם על התמקדות בחינוך ליזמות?"

תשובת המנהלת: "הבחירה ביזמות היתה מההתחלה, וזה מייד סחף את כולם. הקהילה כאן צעירה, והיזמות זו שפה משותפת לכולם, וכולם רצו בזה."

שאלה: "האם יש לכם כלי הערכת מורים בהקשר של יזמות?"

תשובת המנהלת: "לאורך הדרך אנחנו עוצרים ורכזת היזמות עושה בקרה, ובנוסף, בסוף התהליך יש משוב הערכה."הביקור הסתיים בסדנה לחברי המשלחת בנושא יזמות בהנחיית גלית זמלר:

גלית זמלר מנחה סדנה ביזמות לחברי משלחת של אנשי חינוךלאחר כמה ימים מאותו ביקור, אחת מחברי המשלחת שיתפה בחווייה אישית שלה, בהשראתו:

"בהשראת מה שלמדתי באותו יום, עשיתי ניסוי קטן בבית עם בת ה-5 שלי באמצעות סקייפ, שעסק בתהליך של מציאת צרכים (מודעות), יצירת רעיונות כדי לקבל פתרון ולפעול כדי להפוך פתרון ל"מוצר" אמיתי.

בעלי אמר לי שיש לה בעיה עם זה שהדיו שבספרי האנימציה החביבים עליה (סדרת דורימון) עבר לאצבעותיה כשהיא הפכה דפים ונגעה בתמונות שבספר. (לא שמתי לב שהספרים לא הודפסו היטב על ידי המו"ל, והדיו המודפס לא דבק בעיתון כפי שהיה אמור ויוצא עם נגיעה בידיים. קניתי לה יותר מ -30 ספרים כאלה בלי לשים לב לבעיה לפני כן).

אז שאלתי אותה: הנה, יש לנו בעיה. עכשיו מה את רוצה (מה הצורך שלה?)

היא: אני צריכה לקרוא את הספר מבלי ללכלך את היד שלי בגלל הדיו המודפס.

אני: בסדר, עכשיו את יכולה לחשוב על דרך כלשהי להימנע מכך?

היא: (אחרי 3 דקות חשיבה): אני צריך ליצור מכונה כדי להפוך את הדף באופן אוטומטי בלי שאגע בו עם הידיים.

אני: (באמת בהפתעה). כן! זה רעיון ממש נהדר, אבל עכשיו בואי נראה אם מישהו כבר עושה דברים כאלה.

חוג יזמות לילדים

תלמידי ארבע כיתות ד' בביה"ס "יצחק שמיר" בחולון, בהנהלת משה עיני משתתפים בחוג יזמות, המתקיים אחת לשבוע בשעות הבוקר.

התלמידים למדו כיצד להיות ערניים לסביבה, לזהות צרכים ולחשוב על רעיונות למיזמים.

את הרעיונות הנובעים מחווייה, בעיה או צורך הם אוספים בסלסלה, כדוגמת זו שבתמונה.

סלסלה לאיסוף רעיונות למיזמים של הילדיםהרעיונות הועלו למצגת:התלמידים למדו מדוע חשוב לבדוק אם הרעיון שלנו כבר קיים או לא, כיצד מבצעים חיפוש באינטרנט, וביחד הם ישבו מול מחשבים ובדקו אם הרעיונות שהוצגו בכיתה כבר מומשו או לא.

הילדים בודקים אם הרעיונות שלהם למיזמים כבר קיימים או לא הילדים מחפשים באינטרנט אם הרעיונות שלהם מומשו או לא התלמידים בודקים אם הרעיונות שלהם למיזמים טרם מומשובהמשך, כשהילדים היזמים הגיעו לשלב של הכנת תכנית עסקית למיזמים שלהם, הם למדו על חזון ועל הצבת מטרות, תוך התייחסות לחזון של אלון מאסק העומד מאחורי השיגור של מכונית ספורט לחלל החיצון.

יזמות בנושא משאבי טבע

בית הספר הראשון שבו "תכנית יזמות לילדים" ו"יונק הדבש" בהנהלת נמרוד שגב שיתפו פעולה הוא ביה"ס "אופק" ברמלה, בהנהלת דורית נבו.

תלמידים מבית הספר השתתפו בהאקתון בנושא משאבי טבע. לחצו על הקישור וקיראו בהרחבה.

גלית זמלר ונמרוד שגב בסדנת יזמות מדעית בבי התלמידים מצביעים לבחירת הרעיונות למיזמים הילדים עובדים בצוותים בהאקתון בבית ספר אופק

שיתוף בתהליך ובתוצרים

שתי כיתות ד' מבית הספר "דבורה עומר" בנתניה, השתתפו בשיעורי יזמות בהנחיית המורה מירי ישי. לאחר תהליך ארוך שנמשך לאורך כל השנה, במהלכו התלמידים למדו על סוגים שונים של מיזמים, למדו לאתר צרכים, לפתח חשיבה יצירתית, זיהו מאפיינים של יזמים ועוד.

לקראת סוף השנה נערך אירוע בו שיתפו התלמידים בתהליך שעברו ובתוצרי הלימוד.

זו ההזמנה שקיבלה גלית זמלר, אשר הגיעה לבית הספר כדי לשמוע את התלמידים מציגים את המיזמים שלהם, לענות על שאלות שלהם ולסייע להם להתקדם בתהליך המימוש במידת האפשר.

הזמנה לאירוע הצגת המיזמים של התלמידים

לחצו על הקישור כדי לקרוא על הרעיונות למיזמים של התלמידים ועל המיזמים שהוצאו אל הפועל.

ההתרגשות של התלמידים מהמפגש עם גלית זמלר היתה רבה, וגם גלית התרגשה לשמוע תלמידים כל כך צעירים מסבירים בהתלהבות על הרעיונות שלהם, וכיצד הם כבר פועלים לממש אותם באמצעים שיש ברשותם.

השאלות של התלמידים המחישו עד כמה התלמידים להוטים לקדם את המיזמים שלהם.

המפגש עם התלמידים ועם מירי ישי, שהכינה לבדה את הקורס, היה חוויה מעשירה ומהנה.

קראו את הרפקלציות של התלמידים בתום שנת הלימודים.

כנס יזמים

כנס יזמים צעירים בבית הספר א.ד. גורדון

בבית הספר א.ד. גורדון בכפר סבא החלו השנה בתהליך של הפיכת בית הספר לחממה ליזמות עבור תלמידיו. את המהלך הובילה מנהלת בית הספר גילה בן יוסף.

כל צוות בית הספר עבר השתלמות בנושא חינוך ליזמות במסגרת הבית ספרית בהנחיית גלית זמלר, והמורים של כיתות ה'-ו' לימדו את התלמידים שיעורי יזמות המבוססים על תכנית יזמות לילדים.

התלמידים היזמים העלו רעיונות רבים למיזמים, ולמדו בעזרת מדריכים משיעורי דיבייט להציג את המיזם שלהם בקצרה ובצורה מעניינת.

בסוף השנה התקיים בבית הספר "כנס יזמים", אליו הוזמנו הורי התלמידים, ראש העיר ואנשי חינוך.

התלמידים וצוות בית הספר התרגשו והתכוננו לקראת הכנס, במהלכו חילקו התלמידים כרטיסי ביקור אותם עיצבו בעצמם בהתאם למיזמים בהם לקחו חלק, הציגו התלמידים את הרעיונות שלהם למיזמים תחילה ברחבת בית הספר ולאחר מכן בכיתות מול ההורים שלהם.

השלט שקידם את פני הבאים לכנס בבית הספר:

שלט הכניסה לכנס היזמים בבית הספר


התלמידים היזמים מציגים בדוכנים את הרעיונות שלהם למיזמים בפני הקהל

תלמידים צעירים מציגים את הרעיונות שלהם למיזמים

נאום המעלית - היזמים הצעירים מציגים בכיתות בפני ההורים את הרעיונות למיזמים

נאום המעלית של היזמים הצעירים בפני ההורים

כנס היזמים הצעירים סוכם כהצלחה גדולה בבית הספר, ההורים התרשמו מתהליך הלמידה שעברו התלמידים:

להלן מקצת התגובות של ההורים:

"היה רק חסר ברז בירה כדי שנרגיש כמו בערב יזמים בוגרים."

"לפי מה שהם הציגו כאן היום, הם למדו דברים שאני למדתי בתואר הראשון שלי."

"אין ספק שאת מה שהם למדו פה הם יקחו איתם אח"כ לחיים האמיתיים."

יריד תוצרי יזמות תשע"ז

בית הספר "שדות" בפרדס חנה כרכור מקיים מזה מספר שנים יריד יזמות מסכם של הפעילות היזמית בבית הספר.

גם השנה הציגו התלמידים בפני ההורים ובאי היריד את התוצרים שלהם: מיזמים ויוזמות שהם פיתחו והוציאו אל הפועל בשנת הלימודים החולפת.

זו ההזמנה ומפת היריד בבית הספר:

הזמנה ליריד יזמות בבית הספר שדות

מפת יריד היזמות בבית הספר שדות

שיעורי העצמה לתלמידי כיתות ג'

תכנית יזמות לילדים קיימה מפגשי העצמה עם תלמידי כיתות ג' מביה"ס "אבני החושן" בשוהם.

במהלך המפגש הראשון הילדים ציינו חוזקות שלהם. עברנו על חלק מהחוזקות וביחד הבנו, שכשמישהו מציין שהחוזקה שלו היא "כדורגל" לדוגמה, אנחנו יכולים ללמוד עליו הרבה דברים כמו: יכולת לעבוד בצוות, התמדה, מוכוון מטרה, בעל כושר גופני ועוד.

שני המפגשים עם כל כיתה התמקדו בשלוש מיומנויות יזמיות: יכולת לקחת סיכונים, התמודדות עם חוסר הצלחה ויצירתיות.

כל אחת מהמיומנויות הללו נלמדה באופן חווייתי תוך משחק ולקיחת חלק פעיל של התלמידים בתהליך הלימוד.

בתמונה התלמידים מתנסים בתרגיל של לקיחת סיכון, שיתוף פעולה בין החברים והתמדה:

תרגיל העצמה לתלמידים

סיימנו את נושא החשיבה היצירתית בהשלמת ציור באופן יצירתי וככל העולה על רוחו של כל תלמיד, במצגת מופיעות מספר דוגמאות מקסימות של ציורי הילדים:

סיור בחברת PayPal

תלמידים יזמים בביקור בחברת פיי פאל

קבוצת תלמידים מכיתות ה'-ו' מבית הספר "אוסישקין" ברמת השרון, המשתתפים בתכנית יזמות לילדים בהנחיית המורה מירי מולכו, יצאה לסיור בחברת PayPal ישראל.

התלמידים נפגשו עם מנכ"ל החברה בישראל, עם מנהל המכירות ועם מנהל אבטח המידע, ושמעו מהם על תהליך פיתוח החברה, כיצד החברה זיהתה צורך בהעברת תשלומים בצורה מאובטחת וקלה מכל מקום בעולם לכל מקום בעולם, כיצד הגדירה את קהל היעד ופיתחה פיתרון שהוא win-win גם למוכרים וגם לקונים וכיצד הגיעה להיות חברה מובילה בתחומה.

התלמידים נהנו מארוח מפנק, אכלו פיצות ושיחקו במשחקים המיועדים לעובדי החברה.

הילדים נהנו מאד מהביקור וגילו עניין רב בהסברים שקיבלו מבכירי החברה.

הילדים נהנים מהמשחקים לעובדים בחברת פיי פאל הילדים היזמים שומעים הרצאה של בכירי חברת פיי פאל

שבוע יזמות בית ספרי

בית הספר "פרחי מדע" ברחובות מחנך ליזמות ונעזר במערכי השיעור של תכנית יזמות לילדים בכדי לחשוף את התלמידים בכיתות ב'-ג' למיומנויות היזם.

בית הספר קיים אירוע פנימי "שבוע יזמות בית ספרי" והזמין יזמים רבים שישתפו את התלמידים בתהליך שעברו.

גלית זמלר הגיעה אף היא כיזמת אורחת והרצתה בפני שכבת כיתות ה'.

גלית זמלר בביה

האקתון של 24 שעות

תלמידי תכנית יזמות לילדים בבית הספר "השלום" במבשרת ציון, השתתפו באירוע ההאקתון לתלמידים של 24 שעות, עם שקי שינה בביה"ס בהנחייתה של המורה וסגנית המנהלת סיגל בר.

האקתון של 24 שעות לתלמידים עם שקי שינה בבית הספר


קראו על ההאקתון לתלמידים עם שקי שינה בבית הספר בדף אירועי האקתונים בבתי ספר.

ביקור בחברת עלית מקבוצת שטראוס

קבוצת תלמידי כיתות ד' מביה"ס הראלי בחיפה, אשר השתתפה בתכנית יזמות לילדים, בהנחיית המורה קרן מזרחי, חשבה על רעיון למיזם - עטיפה קלה לפתיחה לסוכריות על מקל. - קראו על כך גם בדף "ילדים יוזמים".


לאחר פיתוח דגם המוצר, ביצוע סקר בקרב תלמידי ביה"ס, ושכלול של הרעיון המקורי, ביקשו התלמידים להציע את הרעיון לחברת ממתקים, כדי שזו תיישם אותו.

לשם כך, תואם ביקור ליזמים הצעירים בחברת הממתקים "עלית" מקבוצת "שטראוס".

את התלמידים קיבלו מנהלים בחברה, אשר צפו ביזמים הצעירים מציגים בפניהם את המיזם.

כאן נציין, כי קרן מזרחי, חשה גאווה גדולה על אופן הצגת המיזם על ידי התלמידים, ועל התשובות שסיפקו במענה לשאלות שנשאלו על ידי מנהלי "עלית".

התלמידים התרגשו מאד לקראת הביקור ולפני מעמד הצגת המיזם, והשתוקקו לשמוע את חוות הדעת המקצועית של מנהלי "עלית".

תמונות מהביקור:

ביקור הילדים היזמים בחברת עלית

זוהי המצגת שהציגו התלמידים בפני מנהלי "עלית":

מנהלי "עלית" אהבו את הרעיון למיזם, אך ביקשו מהיזמים הצעירים למצוא פתרון לשאלה הבאה: כיצד ניתן יהיה להשתמש באותה עטיפה לסגירת הסוכרייה מבלי שהיא תידבק?

הצגת הרעיונות למיזמים

בביה"ס "עליות" שברמת גן, השתתפו שתי כיתות ד' בתכנית יזמות לילדים בהנחייתה של המורה לבנה גרינפלד.

במהלך השנה עברו התלמידים תהליך של חשיבה ופיתוח של רעיונות למיזמים, אותם הציגו במצגת מסכמת שהכין כל אחד מהם, והמתייחסת לפרוייקט / יוזמה שלו.

התלמידים היזמים מציגים


הכלל המנחה להכנת המצגות היה שהמצגת תדבר בעד עצמה - כך שגם ללא כל הסבר נוסף, המביט במצגת ידע במה מדובר - זאת באמצעות שילוב תמונות, סקיצות של המיזמים והסבר מילולי.

את המצגות הציגו התלמידים היזמים מול הכיתה, וכך תרגלו עמידה מול קהל.

לבנה מסכמת: "היה מאד מוצלח, התלמידים עמדו בתור להציג את הרעיון שלהם".

התלמידים הקצו זמן לשאלות לאחר כל הצגה, והם הפנימו שלא לכל השאלות חייבת להיות להם תשובה, ואפשר גם לחשוב על הדברים, אך חשוב להיות קשובים לשאלות, לצרכים ולמגבלות.

ביקור בעמותת מילבת

קבוצת מנהיגות יזמות מביה"ס "מורדי הגטאות" ברמת גן יצאה לביקור בעמותת מילבת, הממוקמת בשטח בית החולים שיבא.

שלט של עמותת מילב

עמותת מילבת מסייעת לאנשים עם מוגבלויות ומפתחת עבורם עזרים כדי להקל על חייהם. לתלמידים היזמים יש תמיד רעיונות רבים וטובים לטובת אוכלוסיה זו, ומכאן נולד הרעיון להפגישם עם עמותת מילבת.

קבוצת הילדים היזמים מכיתות ד' ו-ה' בליווי המורה שרית אלפיטל נפגשו עם מעיין, מנחת הקבוצות בעמותה.

הילדים היזמים בביקור במילב


התלמידים נחשפו לאתר "עזרים" של העמותה, שמטרתו לשתף בידע לגבי כ-17,000 עזרים שכבר פותחו לטובת אנשים עם מוגבלויות.

במהלך הביקור למדו הילדים על הקשיים של אנשים מוגבלים וכיצד ניתן לסייע להם.

התלמידים צפו בסרטון המסביר את תפקידה של עמותת מילבת שהוקמה לפני כ-33 שנים, בה מתנדבים כ-420 אנשים מתחומי ידע וגילאים שונים. בעקבות הצפייה בסרטון שאלו התלמידים שאלות רבות, אחת מהן היתה: מה ההבדל בין אדם אוטיסט לאדם עם פיגור שכלי ולאדם עם מחלת נפש.

הילדים למדו על תהליך הפיתוח של העזרים לצרכים השונים של הפונים לעמותה, וגילו עניין באביזרים שהוצגו בפניהם.

מעיין השיבה לשאלת התלמידים מדוע ישנם שני סוגים שונים של קביים? והדגימה את ההבדל ביניהם:

סוגים שונים של קביים

הילדים למדו על הסוגים השונים של כסאות הגלגלים כדוגמת כסא המתאים לנכה שיש לו רק יד אחת פעילה. הם ניסו להבין את הצורך במעצור אחורי לכיסא גלגלים, ולאחר הדגמה נוכחו לדעת כי מעצור זה חשוב כדי שהנכה לא יתהפך לאחור.

סוגים שונים של כסאות גלגלים

אחד העזרים, שנקרא ינשוף, נראה לילדים כמו משחק לילדים קטנים, ומשך את תשומת ליבה של קבוצת התלמידים, והם ניסו לתת הסברים שונים לשימושיו: מכשיר למסאז', קריאה למישהו, דיבור בשפת מורס, החלפת מייתרי הקול.... - בפועל הינשוף נועד להיות כלי לאנשים עם רמה קוגנטיבית נמוכה, וכשלוחצים עליו ישנם שני חיווים - רטט ואור, וכך אותם אנשים לומדים לקשר בין פעולה לתגובה, וחלקם אוהב לחבק את הינשופים כדי לחוש את הרעידות בגוף.

הינשוף ככלי עזר

היזמים הצעירים סיכמו את הביקור כך: "היה מעניין מאד, יש דרכים רבות להקל על אנשים עם מוגבלויות".

האקתון הראשון בישראל לתלמידים יזמים

ארבעה בתי ספר מארבע ערים שונות בישראל נענו לאתגר ההאקתון שהוצע ע"י תכנית יזמות לילדים, ובמהלך שבוע היזמות העולמי 2014 התקיים החלק הראשון של האקתון הראשון בישראל לתלמידים יזמים מכיתות ד'-ו'.

האקתון התפרס על פני שלושה מפגשים, כשבכל פעם בית ספר אחד מארח את בתי הספר האחרים.

במפגש הראשון: העלו התלמידים היזמים רעיונות רבים למיזמים בחמישה תחומים, ואח"כ צמצמו אותם לשלושה רעיונות בכל תחום.

במפגש השני: התמקדו ברעיון אחד בכל תחום, הכינו תכנית עסקית ושיווקית והציגו בדרכים שונות את המיזם בפני כלל היזמים.

במפגש השלישי: הכינו כרטיסי ביקור, הציגו בתערוכה את המיזמים שפיתחו לכדי אב טיפוס והסבירו עליהם במליאה.

זוהי מצגת מסכמת של שלושת אירועי ההאקתון:


קראו בהרחבה על כל כל אחד ממפגשי ההאקתון ועל תגובות התלמידים והצוותים החינוכיים בדף: אירועי האקתון לתלמידים בבתי ספר

וכן בכתבה שפורסמה במגזין "שיעור חופשי" במרץ 2015 תחת הכותרת "לומדים להגשים חלומות".

ביקור משלחת מטעם משרד החוץ

שני בתי ספר המיישמים את תכנית יזמות לילדים ארחו משלחת מטעם משרד החוץ של 22 אנשי חינוך מובילים ממדינות מתפתחות ביניהן: הודו, גאנה, קירגיזסטן, קנייה, נפאל, מיאנמר, אקוודור, קזחסטן, וויטנאם, סין ואוקראינה.

מטרת הביקורים היתה לחשוף את חברי המשלחת לאופן שבו בתי הספר בישראל מקדמים את החינוך ליזמות.


הביקור הראשון התקיים בבית הספר "קפלן" בפתח-תקוה.

במצגת זו נעשה ניסיון להעביר מקצת מחוויית הביקור של המשלחת בבית הספר "קפלן" המחנך ליזמות:

טלי טולדנו מנהלת בית הספר סיכמה את הביקור במילים הבאות: "המפגש של צוות ביה"ס והתלמידים עם חברי המשלחת, היה חוויה עוצמתית ומעשירה.

המשוב שקיבלנו מהאורחים מחזק אותנו באמונה שאנחנו עושים ופועלים למען תלמידינו להכנתם לחיים האמיתיים".

זהו מכתבה:

מכתב תודה בעקבות ביקור המשלחת


הביקור השני התקיים בבית הספר "מורדי הגטאות" ברמת-גן

במצגת זו חוויות מביקור המשלחת בבית הספר "מורדי הגטאות" המחנך למנהיגות, יזמות ומנהל עסקים בהנהלת רוני שעשה.


הביקור כלל הופעה של להקת בית הספר בשיר "תוצרת הארץ" של אריק איינשטיין - במסגרת היותו בית ספר המעודד רכישת מוצרים כחול לבן.

סיור והסברים מתלמידי בית הספר בשפה האנגלית לגבי רעיונות למיזמים, הצורך והחשיבה מאחורי הרעיונות.

סיור בכיתות הלימוד השונות בשיעורים המפתחים בתלמידים את כישורי היזמות והמנהיגות.

השתתפות בשיח בין הורים, תלמידים ומורים על בית הספר - שיח שהרשים מאד את חברי המשלחת, שנכחו לדעת כי ישנה תמימות דעים כי ביה"ס "מורדי הגטאות" מגדל את דור המנהיגים העתידי של מדינת ישראל.

ביקור "במתחם" של האקדמית ת"א יפו

המתחם של האקדמית ת

קבוצת מנהיגות יזמות מכיתות ו'-ח' בבית הספר "מורדי הגטאות", המשתתפת בתכנית יזמות לילדים, יצאה לביקור "במתחם" וזאת באדיבות דר' אייל בנימין - ראש המתחם ליזמות באקדמית ת"א-יפו.

נועם וקסר – יזם ומנטור ב"מתחם" שוחח עם התלמידים על יזמות, התהליך שעובר היזם, ההבדל בין רצון לצורך, מודל עסקי ועל תפקיד היזם - לענות על צרכים בצורה ייחודיות וטובה יותר מהפתרונות הקיימים כיום.

נועם שיתף את התלמידים בסיפורו האישי - היה צריך לצאת לעבוד כבר מגיל צעיר כי לא היה מספיק כסף בבית; "עבדתי מגיל 11 בשטיפת חדרי מדרגות של בניינים".

בגיל 16 פתח נועם חברה של נקיון חדרי מדרגות, ארגן כמה חברים, העסיק אותם ושילם להם משכורת.

נועם תיאר את המיזם הראשון שלו כך:

"זיהיתי צורך: אנשים רוצים חדרי מדרגות נקיים.

השירות שהבאתי: פרט לנקיון, הבאתי ערך מוסף – כדי שוועדי הבתים יסכימו לעבוד עם החברים שלי, וכן שירצו לעבור לעבוד עם החברה שלי, עשיתי חוזה עם וועדי הבניינים האלו, שאם יש להם אירוע או לכלוך חריג – הם קוראים לי ואני תוך שלוש שעות דואג לניקיון.

לא היה לי אוטו. נסעתי על אופניים. צמוד לאופניים היו לי מטאטאים, דליים וסמרטוטים שקניתי בשוק. ככה הייתי מעביר בין החברים שלי את הציוד ומנהל את העבודה.

וועדי הבניינים שילמו לי ואני שילמתי לחברים שלי. בשנה הראשונה שלי הרווחתי 125,000 ₪. לא היה לי מושג מה לעשות עם הכסף הזה, בזבזתי אותו על שטויות. – זה היה העסק הראשון שלי."

התובנה של נועם מאותו עסק של ניקוי חדרי מדרגות: "מה שהבנתי באותו גיל זה שאנשים שיש להם צורך, יהיו מוכנים לשמוע מה יש לי להציע להם, ואם מה שיש לי להציע להם יותר זול כולל עלויות המעבר, אז יש לי סיכוי טוב להקים עסק."

נועם, שכאמור מתפקד כמנטור "במתחם" סיפר לתלמידים על תכנית "המתחם" בהשוואה לאינקובטורים וקרנות הון-סיכון.

בנוסף, נועם סיפר על אינקובטור שהוא מנהל באירלנד – לנערים ולנערות בגילאים 14-16, שנכנסו לתהליך של למידה על יזמות, חשבו והגו רעיונות, חלקם במטרה לעשות כסף וחלקם במטרה לפתור איזשהו צורך.

לאחר הרצאתו של נועם, יצאה קבוצת תלמידי מנהיגות יזמות להפסקה ומייד לאחריה התכנסה שוב באולם עם שני יזמים מ"המתחם" - קרן דובקובסקי וארז גביש, שניהם סיפרו על המיזמים שלהם, ושמעו מהתלמידים על הרעיון שלהם למיזם "שולחן אחסון"- ואף שאלו שאלות ונתנו פידבקים.


זוהי מצגת מביקור התלמידים "במתחם".

ביקור בחברת Side Kick

ביקור בחברת סייד קיק Side Kick

תלמידי כיתות ה' מביה"ס "קפלן" בפתח-תקוה השתתפו בתכנית יזמות לילדים, ויצאו לביקור בחברת "סייד קיק" המפתחת משחקים דיגיטליים.

כל התלמידים אוהבים לשחק במשחקים הדיגיטליים, אך עניין אותם לדעת כיצד מפתחים את המשחקים כאלו, ומכאן נולד הרעיון לבקר בחברת Side Kick, שהיא אחת המצליחות בארץ בתחום זה.

זהו סרטון ערוך מהביקור המוצלח והמפרה.

ריכזנו כאן את התובנות של גיא בן דב, מייסד סייד קיק:

 • חשוב לזהות מגמות בשוק.

 • מומלץ מאד לקדם מיזמים כקבוצה ולא לבד – לעבודה בקבוצה יש יתרונות רבים. העבודה בצוות כשכל אחד מביא את היתרון היחסי שלו מאפשרת להגיע להישגים מרשימים. חברי קבוצה שמשלימים זה את זה ועובדים בכיף ביחד יכולים ליצור הרבה יותר מאשר האדם הבודד.

 • מומלץ ליצור שותפויות עם חברות אחרות.

 • ישנן שתי שפות חשובות: האנגלית – כשפה בינלאומית, ושפת התכנות.

 • לא כל אחד חייב להיות יזם, ישנם אנשים שהם לא יזמים מובילים, אבל יש להם חשיבות רבה בהצלחה של מיזמים אותם מובילים אחרים.

 • יזם מאד אוהב את הרעיון שלו, ולכן לפעמים הוא לא רואה דברים שאחרים רואים.

 • הנחישות וההתמדה מאד חשובים להצלחה.

 • הדבר החשוב באמת זה זמן, אפילו יותר חשוב מכסף – צריך לדעת לנצל את הזמן.

 • שילוב בין מי שיודע לחשוב על רעיונות טובים ובין מי שיודע לממש ולהוביל מהלכים – נדרש כדי להצליח.ה
 • תקשורת – אם אחרים לא יודעים על הרעיון שלכם, אז הוא חסר ערך, וזו מיומנות שצריך לעבוד עליה – כיצד לתקשר את הרעיונות שלנו כך שגם אחרים יבינו את מה שלנו ברור.

 • תמיד לכתוב ולהציג את הרעיונות שלנו, ולעשות זאת באופן קבוע משום שרעיונות עוברים שינויים, וכך נוודא שלכולם ברור למה אנחנו מתכוונים.

 • שילוב בין הקריאטיביות לבין הטכנולוגיה והצד העסקי – חשוב מאד להצלחה.

 • פיתוח משחקים דיגיטליים מסובך בהתחלה, קל באמצע, ושוב מאד מסובך בסוף – בהתחלה קשה לחשוב על רעיון מעניין, המשחק צריך לספק אתגר וגם לא להיות קשה מידי, ובסוף קשה להתכנס ולעמוד בלו"ז.

 • רוב המשחקים דומים במשחקיות או בצורה למשהו אחר.

 • אנחנו יושבים כמה פעמים בשנה וחושבים על רעיונות חדשים למשחקים שיהיה בהם אתגר, כיף וקצת דמיון למשהו מוכר.

 • בדיקת היתכנות - לפני שאנחנו מפתחים את המשחק, גרפיקאי ותכנת בונים את המשחק ברמה הכי קטנה שלו כדי לבדוק אותו – כדי לבדוק אם כיף לשחק במשחק. השלב הזה הוא הכי קשה כי ברוב המקרים אנחנו רואים שהמשחק לא מספיק מעניין, לא מספיק מיוחד, או לא מספיק שונה ממה שקיים היום.

הכנת כרטיסי ביקור

תלמידי בי"ס "השלום" במבשרת ציון, משתתפים בהנחיית המורה סיגל חדד ובמסגרת תכנית אמירים, בתכנית יזמות לילדים.

לאחר שהתלמידים נחשפו למיזמים מתחומים שונים, ולאחר שלמדו על מיומנויות היזם, הם התבקשו להעלות על דף את האופן שבו הם מציגים את עצמם ואת שאיפותיהם.

לאחר מכן, חולקו לתלמידים כרטיסי ביקור לדוגמה, וכעת התבקשו התלמידים לצמצם את אשר כתבו על הדף לכדי כרטיס ביקור עצמי שלהם.

את כרטיסי הביקור הם הכינו בעזרת תוכנת publisher של מיקרוסופט, ולאחר הכנתם, הוכנסו כרטיסי הביקור האישיים לתגים, ומאותו רגע התלמידים היזמים הגיעו עם התגים לשיעורי היזמות.

ביקור בחברת ההייטק Playcast

משתתפי תכנית יזמות לילדים בבית הספר "אמירים" בבנימינה הגיעו לביקור בחברת Playcast.

הילדים גילו עניין רב בפעילות החברה, המציעה שירות של משחקי מחשב מבלי לרכוש קונסולה.

לוגו חברת Playcast

התלמידים התרשמו מאד מהתהליך היזמי שעברה החברה מאז הקמתה בשנת 2007, וכך סיכמה הילה אטיאס אלמגור את הביקור:

"במסגרת התכנית התארחו היזמים הצעירים בחברת "פלייקסט" מקיסריה שמפתחת שרות למשחקי מחשב באמצעות ענן.

החברה מספקת ללקוחותיה אפשרות לשחק משחקים ברמה של פלייסטיישן דרך ממיר הטלוויזיה.

במהלך הביקור סיפר סמנכ"ל הטכנולוגיה עומרי גילת כיצד חשבו על הרעיון, וכיצד הפך הרעיון למציאות.

התלמידים למדו מהי חוות שרתים, מהו ענן תקשורת, מה זה QA (בדיקות תוכנה) , כיצד עושים שיווק, כיצד מגייסים עובדים מהו גיוס הון להקמת חברה, ומה הן אופציות...

התלמידים התנסו במשחקים וחלקם אף מצאו עבודה לחופש הגדול במחלקת בדיקות המשחקים. מעניין מי מהם יהיה מארק צוקרברג הבא!"

בתמונה, משתתפי תכנית יזמות לילדים בביקור בחברת Playcast.

התלמידים היזמים בביקור ב-Playcast

זהו מכתבה של הילה אטיאס אלמגור, מנחת תכנית יזמות לילדים בביה"ס "אמירים", בעקבות הביקור בחברת Playcast:

סיכום ביקור התלמידים ב-Playcast


קראו גם על מיזם "ברברי - בר בריא" של היזמים הצעירים מבי"ס "אמירים".

הקמת חומוסייה בביה"ס


לקראת שבוע היזמות העולמי 2012 הזמין אליו ביה"ס "יד מרדכי" בבת ים המקדם חשיבה יזמית חדשנית, מספר יזמים אורחים.

אחת האורחות היתה אמא לשני תלמידים בביה"ס, בעלת "החומסייה בפלורנטין".

יזמת אורחת


האמא סיפרה לתלמידים על תהליך הקמת החומוסייה, כיצד שיווקו את המקום ללקוחות, וכדי להמחיש לתלמידים היא הכינה ביחד עימם חולצות - כמו זו, שלובשת ביתה הצעירה, המופיעה בתמונה.

כמו כן השיווק נעשה באמצעות כובעים, פלאיירים ועוד.

מיזם החומוסייה בבית הספר

האם היזמת, הביאה עימה חומוס והילדים הכינו פיתות עם חומוס ומכרו אותם ב"הפסקה בריאה" שהתקיימה בביה"ס.

הילדים מוכרים פיתות עם חומוס

ביקור בחברת Wix

קבוצת תלמידי כיתות ו' מבית הספר קפלן בפ"ת המחנך ליזמות, השתתפה בתכנית יזמות לילדים.

מנהלת בית הספר, טלי טולדנו, ביקשה להתמקד במיזמים טכנולוגיים, וכדי ללמוד כיצד הקמת מיזם טכנולוגי נעשית,

יצאו התלמידים לביקור בחברת האינטרנט Wix.

התלמידים למדו במהלך הביקור כיצד מקימים חברה משלב הרעיון, דרך גיוס הכספים ועד היציאה לשוק והשיפור המתמיד הנדרש כדי להמשיך ולהצליח.

בסרטון המוצג כאן - ישנם קטעים מהביקור.

חוויית הביקור היתה מעשירה במיוחד, על כך בחילופי המיילים בין צוות בית הספר למארגני הביקור ב- Wix:

שלום לך יובל,

הילדים, חברי ההנהגה היזמית בביה"ס "קפלן" בפ"ת מבקשים להודות לכם על הארוח- הבקור בחברתכם מיום 16.1.12.

דברי התודה כתובים במכתב המצורף.

אל דברי התודה שכתבו הילדים מצטרפות אני ואסתי רכזת התקשוב של ביה"ס.

כתבנו עליכם בעיתון ביה"ס, נשמח לשלוח לכם עותק ממנו לכשיצא לאור.

אודה לך אם תעביר באופן אישי את דברי התודה לכל אחד שהיה לו חלק באישור הבקור, בתכנונו, ובקיומו המוצלח.

הבקור היה חוויה מוצלחת שתזכר לעולמים.

בברכה,

דינה ליברמן
רכזת פדגוגית ויזמות
בי"ס "קפלן",פ"ת

*********
תשובתו של יובל, נציג Wix אשר היה אמון על ארוח משתתפי תכנית יזמות לילדים מביה"ס קפלן:

היי דינה,

שמחתי מאוד לקבל את המכתב מהתלמידים ומכן, גם לנו זו היתה חויה מעניינת, לא כל יום מגיעים למשרד תלמידי בי"ס

וזוהי זכות גדולה עבורנו להיחרט בזכרונם.

עלו והצליחו
יובל פינקלשטיין
מנהל תפעול
וויקס

סיבות מעודדות ומדכאות להקמת המיזם

כל אחד מהילדים בקבוצה בבית הספר "מורשת משה" ברמת-גן, העלה סיבות מדכאות וסיבות מעודדות ליישום מיזם של הקמת קיוסק בבית הספר.


כדי להקל על הילדים דימינו כיצד תגיב סביבה מבקרת וסביבה מעודדת כלפי הרעיון, שהרי במציאות העסקית, היזם שומע מסביבתו דעות לכאן ולכאן, ולא פעם יזם עם רעיון שונה או מהפכני, נחשב ל"נועז" ואפילו ל"משוגע".

חשוב להכיר בתגובות השונות של הסביבה ולדעת כיצד להתייחס אליהן.

להלן מקצת הסיבות שהועלו:

סיבות מדכאות:

 • זה בטוח לא יצליח אצלנו
 • אין מספיק ילדים בבית הספר
 • אין מספיק כסף לקניה התחלתית
 • יהיה קשה לשכנע את המנהלת להסכים
 • לא נוכל ליהנות בהפסקות כי נצטרך לעבוד


סיבות מעודדות:

 • כולם יכירו אותי
 • מבוגרים יעריכו אותי
 • נקבל מחמאות מילדים וממבוגרים
 • אם בבית ספר אחר הצליחו גם אנחנו יכולים להצליח
 • יש הרבה ילדים בבית הספר
 • נרוויח הרבה כסף שיקדם את בית הספר
 • נלמד איך לעשות עסקים

שיעור יזמות לתלמידים

התלמידים שמעו על יזמים שהצליחו למרות שהסביבה העלתה סיבות מדכאות לאי הצלחת המיזם, ובכל זאת המשיכו חדורי אמונה ומוטיבציה עד להצלחה.

חשיבות התכנון המוקדם

שיחקנו משחק בזוגות, בו צריך היה להגדיר מטרה וכיצד משיגים אותה.
כולם השיגו את המטרה בהצלחה – להגיע לצד השני של המרחב מבלי לדבר ומבלי לרדת מהכיסאות.

המסקנה: התכנון המוקדם ושיתוף הפעולה עזרו להצליח במשימה:

עבודת צוות בשיעור יזמות שיתוף פעולה בשיעור יזמות תכנון והצבת מטרות בשיעור יזמות

בחינת רעיון למיזם

הילדים קיבלו מטלה: לחשוב על רעיון למיזם שאותו ננסה לממש.

רוב הילדים בחרו להקים קיוסק, ולכן התכנית העסקית תתמקד בהקמת קיוסק בבית הספר שכל הכנסותיו יועברו לבית הספר.

הילדים נשאלו האם הם רוצים או היו רוצים לממש את הרעיון שלהם, הם התבקשו לחשוב על כך לאחר שנעבור על התכנית העסקית, ולהחזיר תשובה רק בעוד מפגש או שניים, אחרי שיבינו במה כרוך מימוש המיזם.

וכך התחלנו בכתיבת התכנית העסקית:
הרעיון: הקמת קיוסק בבית הספר הספר שכל הכנסותיו לטובת בית הספר
מה נמכור: חטיפים, צעצועים קטנים, שוקו, ממתקים
מתן מענה לצורך: צורך של הילדים במתוק ובמשחקים
מי קהל היעד: תלמידי בית הספר
מי אנחנו: ילדים המשתתפים בתכנית יזמות
מדוע אנו חושבים שנצליח? – כי אנחנו לומדים יזמות עסקית, מכירים את קהל היעד ומשתפים פעולה.

בחינת רעיון למיזם בכיתה

מודל SWOT

למדנו את מודל SWOT: הילדים העלו את הנקודות הבאות בכל סעיף בהקשר של הקמת קיוסק בבי"ס לשבוע ימים שהכנסותיו יועברו לטובת ביה"ס:


S – Strengths עוצמות
* אנחנו משתתפים בתכנית יזמות
* תהיה לנו תכנית עסקית
* יהיו לנו ממתקים שילדים אוהבים
* נוכל ללמוד מהניסיון של בי"ס ברנר בת"א
* אנחנו מתנהגים יפה – יסייע לנו לשכנע את
המנהלת להסכים למיזם
* יש לנו רצון להצליח
* איתי שוחח עם המורה למדעים והיא תומכת בנו
* ההכנסות הן לטובת בית הספר
* אנחנו תלמידי ביה"ס – מכירים את בית הספר ואת התלמידים
* אנחנו קבוצה קטנה ולכן יעילים

W- Weaknesses חולשות
* אנחנו רוצים תמורה
* יש באזור מתחרים יותר מנוסים מאיתנו
* אנחנו קבוצה קטנה – מכביד על כל אחד מאיתנו
* אין לנו כסף
* נצטרך גם לעבוד בבית כדי לקדם את המיזם
ואנחנו לא אוהבים שיעורים
* אין מקום מוסכם לקיוסק
* ההצלחה שלנו יכולה לפגוע במועצת התלמידים
ואז המנהלת לא תסכים
* אנחנו מוכרים רק במזומן ומכולת אריה "רושם"

O- Opportunities הזדמנויות
* הילדים אוהבים מתוק
* המנהלת תוכל לתמוך בנו כי ההכנסות לטובת
בית הספר
* נמכור 3 ימים בשבוע – נוכל להיערך
* מועצת התלמידים מוכרת רק פעם בחודש
* אנחנו מכירים את התלמידים נוכל לשכנע אותם לקנות
* כולם ידעו עלינו מהר כי הקיוסק בתוך בית הספר

T – Threats איומים
* המנהלת לא תאשר
* הילדים יכעסו שלא ניתן להם בחינם
* ירד גשם
* ילדים ישכחו להביא כסף
* ילדים ישחיתו את הפרסום שלנו

התלמידים לומדים מודל SWOT

מיצוב

הילדים למדו מהו מיצוב והכינו דיאגראמת מיצוב של הקיוסק שלהם אל מול המתחרים, המטרה היתה לבדוק במה הקיוסק שלנו ייחודי לעומת המתחרים. לאחר לבטים ועריכת הצבעה רוב הילדים החליטו שהקיוסק שלנו הוא זול יחסית למתחרים ואיכותי.

כדי להמחיש לילדים מה זה מיצוב = הדרך שבה האחרים תופסים אותנו, דמיינו משחק בתחפושות, ומה הם היו חושבים על מישהו עם משקפיים מרובעים גדולים (כולם אמרו "חנון"), או מישהו עם שיער צבוע, סיגריה בפה ושרשרת גדולה (כולם אמרו "ארס")

שיעור בנושא מיצוב

כך הילדים הגיעו למסקנה שכדי שהקיוסק שלנו ייתפס כאיכותי בעיני קהל היעד, הם צריכים לא רק למכור ממתקים שילדים אוהבים, אלא גם לעצב אותו בצורה יפה.

יצירתיות וסיעור מוחות

כשלמדנו מהי שיטת "סיעור המוחות", שלביה ויתרונותיה, שמנו לב שגם אנחנו, כשהתחלנו את תכנון המיזם שלנו, עשינו למעשה סיעור מוחות – כל אחד העלה רעיונות ואת כולם רשמנו, ורק בשלבים מתקדמים יותר פסלנו חלק מהרעיונות ונשארנו עם הרעיון של מכירת ממתקים שילדים אוהבים, כך עשינו גם לגבי מיקום הקיוסק, המקום בו נאפסן את הסחורה, היכן נשמור את הכסף וכו'.

כשעסקנו בנושא היצירתיות, המחשנו את הצורך ביצירתיות בפתרון בעיות, באמצעות משחקי מחשבה מהנים.

שיעור ביצירתיות

זכויות יוצרים

את לימוד המודול התחלנו עם תרגיל בזכויות יוצרים. כל זוג ילדים קיבל את אותם אביזרים ליצירה וכרטיסיה עם משימה.

כל הזוגות למעט זוג אחד התבקשו להכין יצירה כלשהי ולרשום את שמה באותיות גדולות על הכרטיסייה, רק זוג אחד התבקש להעתיק בחשאי יצירה של זוג אחר וכן להעתיק את אותו שם.

בסוף כולם הציגו את יצירותיהם. כצפוי הזוג ממנו הועתקה היצירה הביע מחאה, ומכאן עברנו לדיון בנושא זכויות יוצרים והפרתן.

איתי סיפר שהוא כתב הרבה שירים והלחין חלק מהם ושאל אם יש לו זכויות יוצרים עליהם? שוחחנו על התחושה שתהיה לאיתי אם הוא יגלה שהעתיקו ממנו את השירים והלחנים.

קניין רוחני

הילדים למדו את נושא הקניין הרוחני, בין היתר למדנו על הסימונים לציון סימן מסחר רשום ® ™ והיכן ניתן לרשום סימן מסחר.

נכנסנו לאתר רשם סימני המסחר ולמדנו כיצד בודקים אם שם מסוים הוא סימן מסחר רשום או לא, ואם כן האם הוא רשום בעיצוב או לא.

מצאנו במאגר סימני המסחר סימן מסחר שאני רשמתי בשם: MissionBooster.

למרות שהילדים לא הכירו את המונח "שם מתחם", הם הבינו את משמעותו כשרשמנו כתובת של אתר אינטרנט, ולמדנו שזה למעשה שם המתחם.

ראינו מקרים של הפרת זכויות יוצרים וקניין רוחני, ומה קרה כתוצאה מכך. הגענו יחד למסקנה שלא רק שזה לא יפה להעתיק מאחרים ולזייף מוצרים של אחרים, זה גם יכול להיות מאד לא משתלם.

הילדים חיפשו באביזרים שהיו עימם ובאביזרים שהבאתי את הסימונים המציינים כי מדובר בזכויות יוצרים / סימן מסחר רשום.

שיעור בנושא זכויות יוצרים

תקציב

כשלמדנו מהו תקציב, ראינו סוגים שונים של תקציבים שהילדים מכירים, כמו התקציב של הילדים עצמם, התקציב המשפחתי, תקציב המדינה ועוד.

למדנו על מקורות תקציביים ועל הוצאות. ראינו דוגמה לתקציב משפחתי וכך למדנו שישנן הוצאות קבועות והוצאות משתנות.

משא ומתן


בחלק השני של המפגש למדנו כיצד מנהלים משא ומתן. התחלנו בתרגיל בו כל זוג ילדים ניהל משא ומתן כראות עיניו בנושא מסוים.

המשא ומתן שהילדים ניהלו היה משעשע ותוצאות של ממש לא הושגו.

לאחר מכן למדנו כיצד מנהלים משא ומתן, בין היתר דיברנו על הכנה לקראת משא ומתן, הבנת המניעים של הצד השני וכיצד נוכל לשכנע אותו, והאפשרות של השגת תוצאה שהיא win-win.

שיעור בניהול משא ומתן

שי ואיתי מנהלים משא ומתן

המחרה

במפגש זה למדנו מהי המחרה ושיטות המחרה שונות

נזכרנו יחד כיצד אנחנו קבענו את המחירים לממתקים שנמכור בקיוסק: בדקנו כמה הם עולים לנו, בדקנו בכמה המתחרים מוכרים אותם, הערכנו באיזה מחיר הילדים ירצו לקנות מאיתנו והבנו שהדבר תלוי גם בשווי של הממתק בעיני הילדים (ערך נתפס).

שי שאל, כיצד היצרן קובע את המחיר למוצר, וכך הגענו להסבר על עלויות הייצור + רווח אותו אנו רוצים להשיג (+cost), המחיר של מוצרים מתחרים והערך הנתפס בעיני הלקוחות.

איתי סיפר כי דוד שלו הסביר לו שאם הוא רואה שמציעים למכירה מחשב נייד כביכול מתקדם, אבל במחיר מאד זול – סימן שהוא לא טוב – כאן פתחנו בדיון על הערך הנתפס של מוצרים זולים מידי.

תהליך הרכישה

למדנו על תהליך הרכישה שעובר הצרכן במוצרים מורכבים (יקרים), וגם דיברנו עלינו כעל צרכנים לא רציונאליים.

העלינו מקרים שבהם התחרטנו על הקניה שביצענו. יהונתן, אלאמר וברק סיפרו שהם רכשו בובות עם קוד למשחק מחשב – ולכולם אין היום מה לעשות עם הבובות האלו. ברק סיפר שהוא בזבז על הבובות האלו את מתנת יום ההולדת שלו, והוא מצטער על כך.

עבודת צוות

שוחחנו על עבודת צוות, עקרונות עשה ואל תעשה בעבודת צוות ובחנו גורמים, שעשויים להכשיל את עבודת הצוות.

הדוגמה הנוגעת לכל ילדי התכנית והמייצגת היטב את נושא עבודת הצוות היא המיזם של הקבוצה – הקיוסק, וכך בחנו את עצמנו כצוות בהתאם לנקודות שהועלו.

ביצענו תרגיל עם סדין להדגמה של עבודת צוות – הילדים חולקו לשני צוותים, מהצד ניתן היה להבחין כי בקבוצה אחת שי "תפס" את תפקיד המנהיג ובקבוצה השנייה זה היה מתן, כל יתר הילדים בקבוצה שיתפו פעולה ושני הצוותים הצליחו במשימה.

תרגיל הסדין בעבודת צוות תרגיל להמחשת עבודת צוות

לחץ קבוצתי

למדנו על השפעת הקבוצה על הפרט, וביצענו תרגיל שהמחיש לילדים את כוחו של הלחץ הקבוצתי.

מעניין היה לשמוע את הילדים כשהם סיפרו על מקרים בהם הם נתקלו בלחץ קבוצתי, כמעט כל אחד מהם חווה או היה עד למקרה כזה. – שוחחנו על דרך פעולתם: האם הם נכנעו ללחץ הקבוצתי או לא וכיצד נהגו הילדים האחרים.

מונחים מעולם העסקים

רוב המונחים מעולם העסקים, שלמדנו, היו מוכרים לילדים, אך הם לא הבינו מה באמת משמעותם. כדי להמחיש לילדים את משמעותם העלינו דוגמאות וראינו כתבות שונות העוסקות במונחים אלו.

הרצאת יזם אורח

הילדים נהנו מהרצאתה של היזמת יעלה בוקר קריתי.

המיזם של יעלה:STORYLI – הספר הזה הוא עלי

יעלה סיפרה כיצד הגיעה לרעיון הספרים האישיים לילדים – מתוך צורך אישי שלה להקים עסק עצמאי מהבית.

לאחר שבחנה מה היא יודעת לעשות, מה היא אוהבת לעשות ומה היא גם יודעת וגם אוהבת לעשות – הגיעה לרעיון כתיבת הספרים.

אך משום שישנם כל-כך הרבה ספרים בשוק, היא חיפשה ייחודיות ומצאה אותה: כתיבת ספרים אישיים לילדים.

הילדים שאלו את היזמת שאלות וקיבלו תשובות, להלן השאלות שנשאלו:
איתי: האם גילית פעם שכתבת ספר ובעצם כבר יש כזה סיפור?
איתי: האם את מאיירת את הציורים בעצמך?
איתי: האם את מכירה את הילד הראשון שלפיו כתבת את הסיפור?
יהונתן: האם לא לקחת סיכון כשכתבת את הספר בהתאם לדברים שילד אחד אוהב, הרי זה לא אומר שגם ילדים אחרים אוהבים את אותם דברים כמוהו?
יהונתן: כמה זמן לוקח להפיק ספר?
יהונתן: כמה עולה כל ספר?
אלאמר: איך קוראים לאתר האינטרנט שלך?
אלאמר: איך תתרגמי את הספר לשפות אחרות?

יעלה הפתיעה את הילדים והכינה להם מצגת עם תמונותיהם משולבות כגיבורי ספריה.

זו התמונה של נופר:

מיזם STORYLI

ביקור בחברת מיקרוסופט

לבקשת מנהלת בית הספר קפלן בפ"ת, למדו תלמידי כיתות ו' ביחד עם תכנית יזמות לילדים גם נושא מתחום ההיי טק. הנושא הנבחר היה "מחשוב הענן" - נושא הנחשב לאחר המובילים כיום בתחום המחשוב.

על מנת להעצים את חוויית הלמידה, תואם ביקור עם מחלקת החינוך של חברת מיקרוסופט, במהלכו למדו הילדים מקרוב על מחשוב הענן של חברת מיקרוסופט ועל חידושים נוספים. הילדים התרגשו מאד לקראת הביקור, זו היתה הפעם הראשונה שהם ביקרו בחברת היי טק.

בסרטון שלהלן: תהליך הלמידה עם תכנית יזמות לילדים לפני הביקור, ומהלך הביקור.

קראו עוד על הנלמד בבית הספר קפלן עם תכנית יזמות לילדים™.

את החוויות מהתכנית שיתפנו גם באתר באנגלית: Example Experiences from the Entrepreneurship for Kids Program

חוויות מהתכנית