תכנית יזמות והאקתונים
גלית זמלר
054-4803863
דף הבית >אודות

אודות גלית זמלר - מפתחת תכנית היזמות ומובילה האקתונים

גלית זמלר

מאחורי הרעיון לפיתוח "תכנית יזמות לילדים™" עומדת גלית זמלר, יזמת סדרתית טכנולוגית וחינוכית, מבעלי חברת גליאל 3.14 בע"מ, שותפה-מייסדת של Vickathon להובלת האקתונים, מקדמת חדשנות בארגונים באמצעות האקתונים חווייתיים וכן מובילה האקתונים במערכת החינוך לתלמידים, למורים ולמנהלים. מרצה ליזמות, מעבירה סדנאות ביזמות, יועצת בינלאומית בנושא חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר בבתי ספר, בעלת M.B.A במינהל עסקים ו-B.A במדעי החברה ובמינהל עסקים.

כיצד עלה הרעיון לתכנית יזמות לילדים?

הרעיון לפתח תכנית לתלמידים בנושא יזמות נבע מזיהוי הצורך ללמד תלמידים במסגרת בית הספר מיומנויות יזמיות, שהן מיומנויות החשובות להצלחה בשוק העבודה ובחיים בכלל, כך שהתלמידים הבוגרים יסיימו את בית הספר כשהם מוכנים להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניהם בעולם משתנה, שבו עלינו להמציא את עצמנו מחדש.

התכנית נועדה לספק מענה עדכני, נגיש וברוח התקופה לטיפוח חשיבה יזמית כבר מגיל צעיר, היות שהיזמות היא אחד ממנועי הצמיחה החשובים למשק, ולהתפתחותו האישית של כל אחד מילדינו.

תכנית היזמות לילדים אוצרת ידע וניסיון של שנים מתחום הניהול והיזמות והותאמה לילדים בכיתות ב' ומעלה.

התכנית מוצעת כתכנית העשרה לבתי ספר והיא בנויה מתוך תפיסה כי כל אחד יכול להיות יזם.

על מנת לעורר עניין בקרב הילדים, התכנית משלבת לצד תכנים ומושגים מתחום היזמות והעסקים, אמצעי המחשה ועזרים חוויתיים כגון דוגמאות, מצגות, סרטונים, תרגילים, משחקים, קטעי עיתונות, סיפורים, הומור ועוד.

התוצאה: גלית זמלר מעבירה השתלמויות וסדנאות למורים, מלווה ומייעצת לבתי ספר בארץ ובחו"ל ביישום לימוד יזמות בחינוך ובהטמעת התוכנית מאז 2009 לשביעות רצונם המלאה של מנהלים, מורים, הורים, ותלמידים. כל זאת בהתאמה לצרכי המאה ה-21.

המניע לפיתוח תוכנית יזמות חינוכית זו הוא ציוני - מתוך רצון לקחת חלק חשוב בהתפתחותה ובעתידה של מדינת ישראל, ומתוך רצון לחשוף את ישראל לעולם כמדינת סטארטאפ.

גלית זמלר כותבת על פעילויות תכנית יזמות לילדים ולנוער גם בלינקדאין, בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם.

צפו בהרצאתה של גלית זמלר במועדון היזמות של האוניברסיטה הפתוחה, המספרת את סיפורה של תכנית יזמות לילדים מיוזמה חברתית בכיתה אחת למיזם עסקי בינלאומי:גלית זמלר משיבה על שאלות:


איך את יודעת ש"תכנית יזמות לילדים" היא הצלחה?

"המספרים, התגובות, ההתעניינות והביקוש, מוכיחים לי שוב ושוב כי תכנית יזמות לילדים היא סיפור הצלחה.

התחלתי לעסוק בחינוך ליזמות בשנת 2009 בבית ספר אחד (מורשת משה ברמת גן). מאז הצטרפו עשרות בתי ללמד את תכנית היזמות ובכל שנה מצטרפים עוד. לכן אני יודעת שמדובר בהצלחה."


אילו תגובות קיבלת ממנהלים וממורים?

"אני אתן כמה דוגמאות, שהן על קצה המזלג:

היו מנהלות שהכניסו את התכנית בבית ספרן, עברו תפקיד (טובה גולדשטיין, שלומית שפיגלבלט), ואז פנו אלי כדי ליישם שוב את התכנית במטרה שהתלמידים ילמדו את תהליך היזמות. מקרים כאלו ואחרים מעידים על שביעות רצון של המנהלים מהתכנית."

מורים ומנהלים מלמדים שנה אחר שנה את התכנית, ומספרים לי שהתלמידים מחכים בציפייה לשיעורי היזמות. זה מוכיח לי שהצלחתי להגיע ללב התלמידים, ולגרום להם להתעניין, ולהביא את עצמם לידי ביטוי.

היתה מורה אחת (חני ריצ'מונד), שכמה שנים שלימדה את תכנית היזמות בבי"ס פרטי בארה"ב כתבה לי שהיא מתגעגעת ללמד אותה ושהיא למדה ממנה המון. אמירה כזו גורמת לי להבין שהתכנית מעצימה גם את המורים.

בנוסף, מורים שהשתתפו בהשתלמות מוסדית שהובלתי בנושא חינוך ליזמות במסגרת הבית ספרית (בי"ס א.ד. גורדון, בי"ס רמות ויצמן, בי"ס יצחק נבון), כתבו משובים המעידים על התרומה הרבה של הקורס להתפתחותם האישית וליכולתם ללמד את התלמידים מיומנויות לחיים. דרך משובים כאלו אני לומדת עד כמה התוכנית מעניקה למורים ידע והכשרה, הרלוונטים לעולמנו המתקדם ומסייעת להם ללמד וללמוד יחד עם התלמידים.


אילו תגובות קיבלת מתלמידים?

אחת הפניות שקיבלתי היתה מתלמיד (איתי שטיינברג) שהשתתף בקורס היזמות כשהיה בכיתה ה'. הוא פנה אלי אחרי שמונה שנים כדי לספר לי על רעיון שהיה לו למיזם, וביקש להתייעץ איתי. פנייה כזו אחרי כל כך הרבה זמן, מוכיחה לי שלימודי היזמות היו משמעותיים עבורו.

פנייה נוספת היתה מתלמיד (יאיר ויצנהויז), שהשתתף בלימודי יזמות בהיותו בכיתה ג'. אחרי ארבע שנים הוא פנה אלי וסיפר לי שבכוונתו להציג את המיזם אותו פיתח, כשהשתתף בתכנית היזמות בזמנו, בפני תלמידי כיתתו באותה עת (כיתה ז'). הוא אמר שישמח אם אגיע לצפות בו. מבחינתי זהו סיפוק גדול, ושוב הבנה שללימודי היזמות יש השפעה רבה על הילדים.

מקרה נוסף היה כשמורה (לי גליק) חשה שהיא לא מתקדמת עם המודולים של התכנית, כי התלמידים מרבים לקיים דיונים בנושאים שעולים בשיעורי היזמות. מבחינתי זו הוכחה שהתכנית הצליחה. משום שהיא מעוררת עניין ומעורבות בתלמידים, שהם חשובים יותר מאשר התקדמות בחומר. במיוחד כשאותם תלמידים ביקשו מהמורה בשנה שלאחר מכן להמשיך וללמוד יזמות.


האם התכנית הפכה להצלחה גם בחו"ל?

בית ספר פרטי בארה"ב (Hebrew Academy), המעניק לתלמידיו כלים ותכניות מתקדמים מאד, בחר ללמד את תכנית יזמות לילדים הישראלית. המורים העידו שזו תכנית מאירת עיניים, וביה"ס ביקש להמשיך וללמד את התכנית שנה נוספת. מקרה כזה בהחלט מעיד על כך שהתכנית מביאה איתה משהו שונה, חדשני ונדרש. וזו מבחינתי הצלחה.

כמו כן, חברות מסין, הונג קונג, הודו, ווייטנאם, דרום אפריקה, ברזיל ופפואה גינאה החדשה רכשו רישיונות להפצת התכנית במדינתם. כך שזו בהחלט תחושה של סיפוק שהתכנית הפכה להצלחה בינלאומית.

בנוסף, אני בעצמי מלמדת תלמידים בסין קורס יזמות שנתי מקוון. יש ביקוש לתכנית וזה מעיד על הצלחתה.


מה ההורים של התלמידים אומרים על התכנית?

לפעמים הורים ניגשים אלי באירועים מסכמים בסוף שנה, בהם ילדיהם מציגים את המיזמים עליהם עבדו במהלך השנה. לא פעם הם אומרים לי שאת מה שהתלמידים למדו, הם עצמם למדו בתואר ראשון. מכאן אני מבינה כי הערך שהתלמידים מקבלים במהלך לימודי היזמות הוא גבוה, ושההורים מבינים זאת.

יש הורים שכתבו לי מכתבים על כמה שהילדים שלהם נתרמו מלימודי היזמות. אלו מכתבים שתמיד כיף לקבל.


מתי הבנת שהתכנית משווקת את עצמה?

כל שנה, אני מעודדת את בתי ספר לציין את שבוע היזמות העולמי, וכל שנה עוד ועוד בתי ספר מציינים שבוע זה, אפילו בתי שאינם חלק מתכנית היזמות, מבקשים ליידע אותי על כך.

כאשר מורה (מיכל ממן) שלימדה את תכנית היזמות בבי"ס אחד, עוברת ללמד בבי"ס אחר, ואז מביאה גם לשם את התכנית, אז אני מבינה שהתכנית משווקת את עצמה.

כשאנשים מכל העולם נכנסים לאתר התכנית, ואח"כ יוצרים קשר ומבקשים לדעת כיצד ניתן ליישם אותה בארצם. מזה אני למדה שהתכנית היא חדשנית ברמה עולמית.

וגם כשבתי ספר, שכבר מחנכים ליזמות ומוציאים לפועל יוזמות רבות, פונים אלי משום שהם מעוניינים בתהליך ובעומק שהתכנית מציעה. אז אני יודעת שלתוכנית יש ערך מוסף ואמיתי. ערך זה נובע מהיותי יזמת שמכירה מקרוב ומניסיון את עולם היזמות.


מה התגובות שהכי ריגשו אותך עד כה?

אני תמיד מתרגשת כשאני מקבלת מיילים מאנשים מכל העולם, הורים, מורים, מנהלים, אנשי עסקים ואחרים, שמעודדים אותי על המפעל הזה שנקרא "תכנית יזמות לילדים" ואומרים לי שאני מהווה עבורם השראה.

היתה אמא אחת, שבנה השתתף בקורס היזמות בהיותו בכיתה ו'. היא פנתה אלי אחרי שמונה שנים כדי לברר האם ביתה, תלמידת כיתה ז' יכולה להצטרף למסגרת שבה לומדים את תכנית היזמות. פנייה כזו מרגשת וגורמת לי להבין שהתכנית השאירה חותם, לא רק על התלמיד, אלא גם על משפחתו.

מרגש אותי לשמוע מורים ששומעים הרצאה שלי על יזמות בכלל ועל החינוך ליזמות בפרט ואומרים לי שאני מביאה משהו אחר, משום שאני מגיעה מחוץ למערכת החינוך, משום שיש לי ניסיון אמיתי כיזמת ומשום שאני אמא לילדים.

ריגש אותי שנציג ממשלה בהודו הגיע לישראל כדי להיפגש איתי ומסביר שאת החינוך ליזמות הם רוצים ללמוד מישראל, וכי הוא מעוניין ביישום תכנית היזמות בבתי ספר בהודו, זו גם תחושת סיפוק וגם תחושה של גאווה במדינה.

כאשר בית ספר פרטי ומבוסס בישראל (קינג סולומון), שיכול לאפשר לעצמו לרכוש כל תכנית שהוא רוצה, בחר ללמד את התכנית, וצוות המורים שלו גילה התפעלות ממנה. זה גרם לי להבין שהתכנית עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

תמיד מרגש אותי לשמוע שהמורים מספרים כשמורים מספרים שהורים מתקשרים אליהם כדי לברר 'באילו שיעורים מדובר?', משום שהילדים חזרו הביתה וסיפרו שהם מאד נהנים בשיעורי היזמות.

אני מרגישה סיפוק שכשנגמר השיעור התלמידים מרגישים שהוא נגמר מהר מידי או שאינם ממהרים לצאת להפסקה, אלא נשארים כדי לשאול שאלות ולספר על הרעיונות שלהם למיזמים. כך הם מוכיחים שנושא היזמות, על היבטיו השונים, מעניין אותם.להלן מספר תמונות, מאירועים בהשתתפותה של גלית זמלר:


גלית זמלר מציגה את מיזם ויקאתון להובלת האקתונים חווייתיים
גלית זמלר בהרצאה למשלחת של אנשי חינוך
גלית זמלר בהרצאה למשלחת מטעם
גלית זמלר בהרצאה למורים
גלית זמלר מכשירה מורים בנושא חינוך ליזמות
גלית משתפת את התלמידים מניסיונה בעולם היזמות
 

פעילות והכרה בינלאומית


מתוך הבנה כי עליה להיות בתהליך למידה מתמשך, להתפתח ולהרחיב את פעילויותיה, גלית זמלר חברה בארגון Woment Tech Network הן כיזמת שפיתחה את מיזם ויקאתון להובלת האקתונים חווייתיים, והן כמנטורית לנשים מכל מהעולם. על כך קיבלה תעודת הוקרה.

גלית זמלר קיבלה תעודת הוקרה על תרומתה לקידום נשים בהייטק


אחד הארגונים הבינלאומים שגלית חברה פעילה בהם הוא ארגון GIFT, שמטרתו לעודד ילדים ובני נוער בעולם להיות יזמים ולהביא לידי ביטוי את יכולותיהם.

גלית זמלר חברה פעילה בארגון הבינלאומי GIFT לעידוד היזמות בקרב ילדים ובני נוער מכל העוללם


בנוסף, גלית זמלר גם מרצה בפני משלחות של אנשי חינוך מובילים ממדינות מתפתחות, אורחי מש"ב - סוכנות הסיוע הבינלאומי של ישראל במשרד החוץ, על נושא החינוך ליזמות ומאפייניה של ישראל כמדינה יזמת.

לאחרונה, גלית זמלר הצטרפה למאגר המרצים של הלשכה לטכנולוגיות המידע, מוזמנים להזמין אותה אליכם להרצאה מעשירה.

גלית זמלר במאגר המרצים של הלשכה לטכנולוגיות המידע

מאמרים, תקצירי הרצאות ופרשנויות שנכתבו ע"י גלית זמלר:

צאו מאזור הנוחות!
כואב הלב!
משא ומתן - מתי להעלות נקודות קריטיות אם בכלל?
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
ומה הילד שלך עושה בפייסבוק?
מה לומדים הילדים מדוגי סיטר?
שבוע היזמות העולמי, והחינוך ליזמות בישראל לאן?

צרו קשר עם גלית זמלר

עמוד זה תורגם ומופיע גם כאן: About the Developer of Entrepreneurship for Kids

עוד על התכנית
מיומנויות היזם וחינוך ליזמות

חזון ומיקוד במטרה
נחישות והתמדה
האומץ להעז ולא לפחד מכישלון
חינוך ללמידה
חינוך ללקיחת אחריות
חינוך לסובלנות
פיתוח כישורים חברתיים
חינוך להקשבה
חינוך לאופרטיביות
טיפוח הערכה עצמית גבוהה
חינוך להתנהלות פיננסית נבונה
חינוך לאופטימיות
חינוך ליצירתיות
חדוות יצירה
זיהוי הזדמנויות
לקיחת סיכונים מחושבים
הנעה עצמית
רצון לשנות