תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >תכנית יזמות לילדים

תכנית יזמות לילדים™ לעידוד החינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
פרי פיתוחה של גלית זמלר

תכנית יזמות לילדים™


הבאנר והלוגו באדיבות הנחומים - איור ואנימציה

תכנית יזמות לילדים - תכנית העשרה לבתי ספר להקניית כישורי חיים ומיומנויות יזמיות, המשמעותיים להצלחת התלמידים בחיים.

תוכנית היזמות פותחה כמיזם חברתי חינוכי, שמטרתו להנגיש את החינוך ליזמות.

התכנית כוללת שני חלקים - לבחירתכם:

חלק ראשון - מיומנויות היזם והעצמת התלמידים. בחלק זה מערכי שיעור מוכנים ללימוד, העוסקים בחשיפת התלמידים למיומנויות היזם בדרך חווייתית וקלילה, תוך איתור חוזקות אישיות של כל תלמיד ותלמידה וטיפוחן.

חלק שני - תכנית יזמות לילדים לתלמידי כיתות ד' ומעלה - הכוללת מעל 20 מודולים מוכנים ללימוד, כל אחד מהם עוסק באספקט אחר מהזירה היזמית, ובמהלכם התלמידים מתנסים בפיתוח מיזמים במסגרת הבית ספרית.

התוכנית היזמית נלמדת מאז שנת 2009 בבתי הספר רבים ברחבי הארץ והחל מ-2017 גם בארה"ב.

תכנית יזמות לילדים מאושרת ע

תכנית יזמות לילדים מאושרת ע"י משרד החינוך, ומופיעה במאגר התכניות החיצוניות המורשות.

פרטים על התכנית ניתן למצוא באתר משרד החינוך - מספר התכנית 1741. המלצות וחוות דעת על התכנית מופיעות בקישור זה.

יתרונות החינוך ליזמות


החינוך ליזמות מעודד חשיבה עצמאית וחיובית, זיהוי הזדמנויות, אמונה בעצמך וביכולותיך, הצבת יעדים ומטרות והתמדה עד להשגתם, לקיחת אחריות, יצירתיות ועוד. זו תכליתה של תכנית היזמות כתכנית העשרה לבתי ספר - לעודד את החינוך ליזמות כבר מגיל צעיר. התוכנית מצליחה להקנות לילדים בדרך מהנה ומפרה כישורים נדרשים אלו.

גלית זמלר מפתחת התכנית, מאמינה שהחינוך ליזמות צריך להתבצע על ידי מורים מצוות בית הספר, כי כאשר מורים עוברים השתלמות בחינוך ליזמות, גם הם רוכשים מיומנויות שחשובות כיום לכולם, בעולם שמשתנה במהירות. בנוסף הם לומדים לזהות את הפוטנציאל של כל תלמיד, אפילו של מי אינם מצטיינים בלימודים. וכשמורה מזהה פוטנציאל של תלמיד, הוא מתייחס אל התלמיד בצורה חיובית, מטפח את יכולותיו ומהאמין בו. כפי שנאמר: "כל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו" (הרב שלמה קרליבך).

מעבר לכך, כאשר כל צוות בית הספר עובר השתלמות בחינוך ליזמות חל שינוי בתרבות הארגונית של בית הספר, והיא הופכת להיות תרבות יזמית המאפשרת לילדים ולצוות לחלום ולהגשים, על כל יתרונותיה.

מיומנויות היזם משמעותיות להצלחה בחיים ורלוונטיות לכל אחד מילדינו - מיומנויות אלו ניתנות להקניה כבר בגיל צעיר, וככל שנקדים לחשוף את הילדים לחינוך ליזמות, כך נצליח לגדל כאן דור של אנשים המאמינים בעצמם וביכולותיהם, והשואפים להטביע את חותמם.

בתכנית מגוון רחב של נושאים מעולמו של היזם, אשר מצד אחד מלמדים את הילדים את כל השלבים אותם עובר היזם משלב הרעיון ועד להצלחה, ומן הצד האחר מטמיעים בילדים את ההבנה כי כל אחד מהם מיוחד בדרכו שלו, ויכול להצליח.

תכנית חדשנית זו הינה ייחודית, חווייתית וזכירה, ומשלבת הרצאות, סרטונים, דוגמאות מחיי היזמים הבוגרים ומסביבתם הקרובה של הילדים, מצגות, הפעלות, משחקים, כתבות מהעיתונות והנעה לחשיבה ביקורתית ולקבלת תשובות.

מצגת זו מספרת בקצרה על תכנית היזמות לתלמידים.

תכנית היזמות בבתי הספר


תכנית יזמות לילדים ולנוער נלמדת בבתי ספר יסודיים, בחטיבות ביניים ובתיכונים.

תכנית יזמות לילדים תכנית יזמות לנוער

תכנית יזמות לילדים בבתי ספרבמפה זו מופיעים בתי הספר אשר לימדו את תכנית היזמות בישראל:


קראו בדף תכנית היזמות בבתי הספר - היכן וכיצד יושמה התכנית בבתי הספר.

כיצד מיישמים את התכנית?


לרשותכם שני מסלולים לבחירה:

שיעורי העצמה המובססים על מיומנויות היזם

תכנית שנתית של מעל 20 מערכי שיעור מוכנים ללימוד באופן חווייתי המותאמת לשכבות הצעירות. כל מערך שיעור עוסק במיומנות אחת של היזם, באמצעות תהליך לימוד זה לומדים התלמידים לזהות חוזקות שלהם ושל חבריהם לכיתה, להאמין בעצמם וביכולתם להצליח.

תכנית יזמות והוצאה לפועל של מיזמים, ממש כמו יזמים בוגרים

"תכנית יזמות לילדים™" לתלמידי כיתות ד' ומעלה ללימוד כישורי פרט יזם, והתהליך היזמי שעובר היזם הבוגר.

התכנית הינה גמישה, וכוללת מעל 20 מודולים מעולמם של היזמים, החל מהמודול הראשון שעוסק בשאלה מיהו יזם? דרך איתור צרכים ובעיות, מציאת פתרונות, איסוף מידע רלוונטי וניתוחו, הכנת מודלים ופיתוח מיזמים בפועל, ועד להכנת תכנית עסקית ושיווקית, הצגת הרעיונות והמיזמים בפני קהל ועוד.

בחירת המודולים מתוך סילבוס התוכנית נעשית ע"י הנהלת ביה"ס ובהתייעצות עם גלית זמלר.

על אף שהנושאים הנלמדים הם מקצועיים וברמה גבוהה, הרי שהם מוגשים לתלמידים ולמורים בשפה המובנת להם, תוך שימת דגש על הנאה, לימוד חווייתי וערכים כדוגמת סובלנות, הקשבה לאחר, יושר וכו'.

התכנית משלבת הרצאת יזם אורח / יזמת אורחת וציון שבוע היזמות העולמי

התכנית מיועדת ליישום עצמאי של ביה"ס. הנהלת ביה"ס תחליט מי מצוות ביה"ס ינחה את התכנית ויעבירה לתלמידים. המורה / הצוות הנבחר יקיים פגישת הדרכה עם גלית זמלר - מפתחת התכנית, ובסופה יקבל את מערכי השיעור (המודולים) בהם הוכשר. 

המודול יילמד בכיתה ולקראת מיצוי לימוד התכנים עם התלמידים, מקבל הצוות הכשרה במודולים נוספים מתוך התכנית, וכך הלאה עד לקבלת הסדרה המלאה של התכנית.

במסגרת התכנית המלאה הילדים היזמים עוברים את אותו תהליך שעובר היזם הבוגר; הם מזהים צרכים והזדמנויות, מגדירים קהל יעד, מכינים תכנית עסקית ושיווקית, ומקימים מיזם משלהם, כדוגמת המיזמים המופיעים בדף ילדים יוזמים

דוגמה לתהליך מפורט על כל שלביו משלב העלאת רעיונות למיזמים ועד למימוש חלקם - בדף תהליך בחירת רעיונות למיזמים, בחינתם ומימושם.

הערך המוסף לתלמידים:

השתתפות פעילה בתכנון ובהקמת מיזם, הנובע מרעיון אותו הגו התלמידים עצמם, היא חוויה מאתגרת עבור הילדים (לעיתים גם עבור המורים) ומלמדת אותם לתכנן, להציב ולהשיג מטרות, לשכנע, לעשות סקר ולנתח את הנתונים, לשאול שאלות, להאמין בעצמם וביכולותיהם, לדבר מול קהל, לבצע חישובים כלכליים, להיות צרכנים נבונים, לזהות הזדמנויות, להיות קשובים לסביבה, לגלות סובלנות לצרכי האחר והשונה, לפתור בעיות, לגלות יצירתיות, לעבוד כצוות, לפתח כישורים חברתיים, לפתח חשיבה עצמאית וחיובית ועוד.

השתלמות בית ספרית

את תכנית היזמות ניתן ללמוד גם במסגרת השתלמות בית ספרית של המורים בבית הספר בנושא חינוך ליזמות.

תנאים ליישום התכנית

  • מנהל ביה"ס מאשר בכתב את רצונו ביישום התכנית בבית ספרו.

  • מנהל ביה"ס מחליט מי מצוות ביה"ס ינחה את התכנית ויעבור השתלמות בנושא יזמות.

  • מקבל התכנית ומי מטעמו מתחייב שלא לעשות כל שימוש מסחרי בחומרים אותם הוא מקבל.

  • מקבל התכנית מקבל את הקבצים הדיגיטליים לאחר מפגשי השתלמות והכשרה.

  • ביה"ס מעביר באמצעי אלקטרוני את לוגו ביה"ס והוא יפורסם באתר תכנית יזמות לילדים.

התכנית בראשי פרקים:

התכנית הינה תכנית העשרה מודולרית, החושפת את התלמידים לעולמות התוכן של היזם ומעצימה כל אחד מהם כפרט. כל הנושאים מועברים לתלמידים בשפתם ובדרך מהנה וחווייתית.

להלן נושאי תכנית היזמות בראשי פרקים:
סוגים שונים של מיזמים, חזון, תכנית עסקית, איסוף מידע, תכנית שיווקית, חדשנות, יצירתיות, הקמת חברה, קניין רוחני, סיעור מוחות, תקציב, משא ומתן, מחזור חיי המוצר, צרכנות נבונה, עבודת צוות, מושגים מעולם העסקים, הומור ואופטימיות, הפיכת קושי להזדמנות, דיבור מול קהל, שיווק באינטרנט, הפקת אירוע, יחסי ציבור אל מול פרסום, מודיעין עסקי, אומנות השכנוע ויזמות חברתית.

קראו עוד על התכנית
חוויות מהתכנית - בבתי הספר השונים
חוות דעת, המלצות ותודות על התכנית

מפתחת התכנית

התכנית לחינוך יזמי פותחה כמיזם חינוכי ע"י גלית זמלר - יזמת ויזמת חברתית, מרצה ליזמות, מלווה ויועצת בנושא חינוך ליזמות לבתי ספר, בעלת M.B.A במינהל עסקים ו-B.A במדעי החברה ובמינהל עסקים.

צור קשר


אם גם אתם חושבים שהחינוך ליזמות חשוב להצלחתם של התלמידים בחיים האמיתיים - צרו קשר.

אתר תכנית יזמות לילדים וגם דף זה תורגמו לאנגלית. לצפייה: Entrepreneurship for Kids Program Encourage Entrepreneurship Education from an Early Age