תכנית יזמות והאקתונים
גלית זמלר
054-4803863
דף הבית >תכנית יזמות לילדים

תכנית יזמות לילדים™ לעידוד החינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
פרי פיתוחה של גלית זמלר

תכנית יזמות לילדים™


הבאנר והלוגו באדיבות הנחומים - איור ואנימציה

תכנית יזמות לילדים ולנוער - תכנית העשרה לבתי ספר ללימוד יזמות ולהקניית כישורי חיים ומיומנויות יזמיות, המשמעותיים להצלחת התלמידים בחיים.

תוכנית היזמות פותחה כמיזם חברתי חינוכי, שהחזון שלו הוא להנגיש את החינוך ליזמות, מתוך הבנה שהחינוך ליזמות הוא בראש ובראשונה עניין של חשיבה יזמית ודרך חיים.

התכנית כוללת שני חלקים - לבחירתכם:

חלק ראשון - מיומנויות היזם והעצמת התלמידים. חלק זה הוא תכנית לשנתיים של מערכי שיעור מוכנים ללימוד לכיתות ב'-ו', העוסקים בחשיפת התלמידים למיומנויות היזם בדרך חווייתית וקלילה, תוך איתור וטיפוח חוזקות אישיות של כל תלמיד ותלמידה.

חלק שני - גרסה אחת "תכנית יזמות לילדים" לתלמידי כיתות ד' ומעלה, וגרסה שנייה "תכנית יזמות לנוער" לתלמידי החטיבות והתיכונים. תכניות אלו כוללות מעל 20 מודולים מוכנים ללימוד, כל אחד מהם עוסק באספקט אחר מהזירה היזמית, ובמהלכם התלמידים מתנסים בפיתוח מיזמים במסגרת הבית ספרית.

תכנית יזמות לילדים מאושרת ע


תכנית יזמות לילדים מופיעה במאגר התוכניות החיצוניות של משרד החינוך.

פרטים על התכנית ניתן למצוא באתר משרד החינוך - מספר התכנית 1741.

לחץ כדי לקרוא סקירות והמלצות על התכנית ממנהלים, מורים, הורים, תלמידים ואחרים.

התכנית נלמדה מאז שנת 2009 בעשרות בתי ספר בארץ, וגם בחו"ל - בארה"ב, בסין, בהונג קונג, בהודו, בווייטנאם ועוד.

את התכנית על גרסאותיה השונות לומדים כלל התלמידים בכיתות ב' עד יב' וכן תלמידי החינוך המיוחד והמחוננים בבתי ספר ציבוריים, דמוקרטיים ופרטיים.

יתרונות החינוך ליזמות


עפ"י תפיסתה של גלית זמלר, חינוך ליזמות משמעותו הקניית ידע ופיתוח כישורים ומיומנויות הנדרשים להצלחה בחיים במאה ה-21 בסביבה תומכת ומעודדת כבר מגיל צעיר תוך התנסות בתהליך יזמי.

החינוך ליזמות מעודד חשיבה עצמאית וחיובית, זיהוי הזדמנויות, אמונה בעצמך וביכולותיך, הצבת יעדים ומטרות והתמדה עד להשגתם, לקיחת אחריות, יצירתיות ועוד. זו תכליתה של תכנית היזמות כתכנית העשרה לבתי ספר - לעודד את החינוך ליזמות כבר מגיל צעיר. התוכנית מצליחה להקנות לילדים בדרך מהנה ומפרה כישורים נדרשים אלו.

גלית זמלר מפתחת התכנית, מאמינה ששיעורי היזמות צריכים להילמד על ידי מורים מצוות בית הספר;

כאשר מורים עוברים השתלמות בחינוך ליזמות, הם עצמם רוכשים מיומנויות חשובות ונדרשות בעולם שמשתנה במהירות.

פיתוח אנשי הוראה בנושא חינוך ליזמות מסייע להם ולמערכת החינוך להיות רלוונטים לתלמידים ולהכין אותם להשתלבות ואף למובילים כבוגרים בעולם האמיתי.

בנוסף, תהליך לימודי היזמות מאפשר למורים לזהות את הפוטנציאל של כל תלמיד, אפילו של מי אינם מצטיינים בלימודים. כשמורה מזהה פוטנציאל של תלמיד, הוא מתייחס אל התלמיד בצורה חיובית, מטפח את יכולותיו ומאמין בו. כפי שנאמר: "כל מה שילד צריך הוא מבוגר אחד שיאמין בו" (הרב שלמה קרליבך).

מעבר לכך, כאשר כל צוות בית הספר עובר השתלמות בחינוך ליזמות חל שינוי בתרבות הארגונית של בית הספר, והיא הופכת להיות תרבות יזמית המאפשרת לילדים ולצוות לחלום ולהגשים, על כל יתרונותיה.

גלית זמלר מקפידה להעביר הדרכה פרונטלית למורים לפני שהם מקבלים את המודולים של תכנית היזמות, וזאת על אף שהם כתובים בצורה ברורה הניתנת ליישום מיידי. שיטה זו מוכיחה את עצמה, משום שבהכשרות הפרונטליות גלית מצליחה להעביר למורים את הרוח היזמית, שמאחורי המילים והמצגות.

מיומנויות היזם משמעותיות להצלחה בחיים ורלוונטיות לכל אחד מילדינו. מיומנויות אלו ניתנות להקניה כבר בגיל צעיר, וככל שנקדים לחשוף את הילדים ללימוד נושא היזמות, כך נצליח לגדל כאן דור של אנשים המאמינים בעצמם וביכולותיהם, והשואפים להטביע את חותמם.

בתכנית מגוון רחב של נושאים מעולמו של היזם, אשר מצד אחד מלמדים את הילדים את כל השלבים אותם עובר היזם משלב הרעיון ועד לביצוע, ומן הצד האחר מטמיעים בילדים את ההבנה כי כל אחד מהם מיוחד בדרכו שלו, ויכול להצליח.

תכנית חדשנית זו הינה ייחודית, חווייתית וזכירה, ומשלבת הרצאות, סרטונים, דוגמאות מחיי היזמים הבוגרים ומסביבתם הקרובה של הילדים, מצגות, הפעלות, משחקים, כתבות מהעיתונות והנעה לחשיבה ביקורתית ולקבלת תשובות.

מצגת זו מספרת בקצרה על תכנית היזמות לתלמידים.


תכנית היזמות בבתי הספר


תכנית יזמות לילדים ולנוער נלמדת בבתי ספר יסודיים, בחטיבות ביניים ובתיכונים.

תכנית יזמות לילדים תכנית יזמות לנוערבתמונה זו בתי הספר שלימדו עד כה את תכנית יזמות לילדים

תכנית יזמות לילדים בבתי ספרוכאן מדינות בעולם בהן נלמדת תכנית יזמות לילדים ולנוער:

תכנית יזמות לילדים ולנוער הישראלית בעולםקראו בדף תכנית היזמות בבתי הספר - היכן וכיצד יושמה התכנית בבתי הספר.


כיצד מיישמים את התכנית?


לרשותכם שני מסלולים לבחירה:

שיעורי העצמה המובססים על מיומנויות היזם

תכנית דו-שנתית של 26 מערכי שיעור מוכנים ללימוד באופן חווייתי המותאמת לשכבות הצעירות. כל מערך שיעור עוסק במיומנות אחת של היזם, באמצעות תהליך לימוד זה לומדים התלמידים לזהות חוזקות שלהם ושל חבריהם לכיתה, להאמין בעצמם וביכולתם להצליח.


תכנית יזמות והוצאה לפועל של מיזמים, ממש כמו יזמים בוגרים

"תכנית יזמות לילדים™" לתלמידי כיתות ד' ומעלה ללימוד כישורי פרט יזם, והתהליך היזמי שעובר היזם הבוגר.

התכנית הינה גמישה, וכוללת מעל 20 מודולים מעולמם של היזמים, החל מהמודול הראשון שעוסק בשאלה מיהו יזם? דרך איתור צרכים ובעיות, מציאת פתרונות, איסוף מידע רלוונטי וניתוחו, הכנת מודלים ופיתוח מיזמים בפועל, ועד להכנת תכנית עסקית ושיווקית, הצגת הרעיונות והמיזמים בפני קהל ועוד.
בחירת המודולים מתוך סילבוס התוכנית נעשית ע"י הנהלת ביה"ס ובהתייעצות עם גלית זמלר.

על אף שהנושאים הנלמדים הם מקצועיים וברמה גבוהה, הרי שהם מוגשים לתלמידים ולמורים בשפה המובנת להם, תוך שימת דגש על הנאה, לימוד חווייתי וערכים כדוגמת סובלנות, הקשבה לאחר, יושר וכו'.
התכנית משלבת הרצאת יזם אורח / יזמת אורחת וציון שבוע היזמות העולמי. 
התכנית מיועדת ליישום עצמאי של ביה"ס. הנהלת ביה"ס תחליט מי מצוות ביה"ס ינחה את התכנית ויעבירה לתלמידים. המורה / הצוות הנבחר יקיים פגישת הדרכה עם גלית זמלר - מפתחת התכנית, ובסופה יקבל את מערכי השיעור (המודולים) בהם הוכשר. 
המודול יילמד בכיתה ולקראת מיצוי לימוד התכנים עם התלמידים, מקבל הצוות הכשרה במודולים נוספים מתוך התכנית, וכך הלאה עד לקבלת הסדרה המלאה של התכנית.
במסגרת התכנית המלאה הילדים היזמים עוברים את אותו תהליך שעובר היזם הבוגר; הם מזהים צרכים והזדמנויות, מגדירים קהל יעד, מכינים תכנית עסקית ושיווקית, ומקימים מיזם משלהם, כדוגמת המיזמים המופיעים בדף ילדים יוזמים
דוגמה לתהליך מפורט על כל שלביו משלב העלאת רעיונות למיזמים ועד למימוש חלקם - בדף תהליך בחירת רעיונות למיזמים, בחינתם ומימושם.

הערך המוסף לתלמידים:

השתתפות פעילה בתכנון ובהקמת מיזם, הנובע מרעיון אותו הגו התלמידים עצמם, היא חוויה מאתגרת עבור הילדים (לעיתים גם עבור המורים) ומלמדת אותם לתכנן, להציב ולהשיג מטרות, לשכנע, לעשות סקר ולנתח את הנתונים, לשאול שאלות, להאמין בעצמם וביכולותיהם, לדבר מול קהל, לבצע חישובים כלכליים, להיות צרכנים נבונים, לזהות הזדמנויות, להיות קשובים לסביבה, לגלות סובלנות לצרכי האחר והשונה, לפתור בעיות, לגלות יצירתיות, לעבוד כצוות, לפתח כישורים חברתיים, לפתח חשיבה עצמאית וחיובית ועוד.

החינוך ליזמות בלמידה מקוונת מרחוק (באונליין)

גלית זמלר מוצאת שללמידה הפרונטלית בכיתה ישנם יתרונות רבים והיא מאפשרת פיתוח מיומנויות רבות.

אולם, עם כניסת וירוס הקורונה לחיינו, והאילוץ ללמד את התלמידים באונליין, התכנית הותאמה גם ללמידה מתוקשבת ומורים מלמדים את התלמידים שיעורי יזמות דרך האינטרנט.

הדגש הן בלמידה הפרונטלית והן בלמידה המקוונת הוא על שיתוף ומעורבות של התלמידים בתהליך הלמידה, כך שתהייה התנסות מקסימלית ויכולת לבוא לידי ביטוי ולפתח מיומנויות וכישורים.

התלמידים חווים את לימוד תוכנית היזמות מרחוק תוך מעורבות ואינטראקטיביות. הם נהנים להשתתף בשיעורים המקוונים וחשים משמעותיים, משום ששיטת למידה זו מאפשרת לכל תלמיד להביא את עצמו לידי ביטוי.

בנוסף, גלית זמלר פיתחה מיזם אדטק (EdTech) בשם Vickathon להובלת האקתונים וירטואלים והיברדים חווייתיים המותאמים במיוחד לבתי ספר. יישום זה מאפשר לתלמידים, גם כשכל אחד נמצא בביתו, להמשיך להיות פרואקטיבים תוך פיתוח חשיבה חדשנית ויצירתית. בהאקתונים הוירטואלים, התלמידים מתנסים בפיתוח רעיונות למיזמים תוך כדי עבודת צוות עם חבריהם, הם חוקרים, שואלים שאלות, מקבלים משוב ממנטורים, מתכננים את הרעיון, בונים מצגת ו/או פיץ' ומציגים אותם. כל זאת באווירה של תחרות בריאה ומקדמת.

השתלמות בית ספרית

את תכנית היזמות ניתן ללמוד גם במסגרת השתלמות בית ספרית של המורים בבית הספר בנושא חינוך ליזמות.

תנאים ליישום התכנית

התכנית בראשי פרקים:

התכנית הינה תכנית העשרה מודולרית, החושפת את התלמידים לעולמות התוכן של היזם ומעצימה כל אחד מהם כפרט. כל הנושאים מועברים לתלמידים בשפתם ובדרך מהנה וחווייתית.

להלן נושאי תכנית היזמות בראשי פרקים:
סוגים שונים של מיזמים, חזון, תכנית עסקית, איסוף מידע, תכנית שיווקית, חדשנות, יצירתיות, הקמת חברה, קניין רוחני, סיעור מוחות, תקציב, משא ומתן, מחזור חיי המוצר, צרכנות נבונה, עבודת צוות, מושגים מעולם העסקים, הומור ואופטימיות, הפיכת קושי להזדמנות, דיבור מול קהל, שיווק באינטרנט, הפקת אירוע, יחסי ציבור אל מול פרסום, מודיעין עסקי, אומנות השכנוע ויזמות חברתית.

קראו עוד על התכנית
חוויות מהתכנית - בבתי הספר השונים
חוות דעת, המלצות ותודות על התכנית

מפתחת התכנית

התכנית לחינוך יזמי פותחה כמיזם חינוכי ע"י גלית זמלר - יזמת ויזמת חברתית, מרצה ליזמות, מלווה ויועצת בנושא חינוך ליזמות לבתי ספר, בעלת M.B.A במינהל עסקים ו-B.A במדעי החברה ובמינהל עסקים.

צור קשר

אם גם אתם חושבים שלימודי היזמות חשובים להצלחתם של התלמידים בחיים האמיתיים - צרו קשר.במפה זו מופיעים בתי הספר אשר לימדו את תכנית היזמות בישראל:


מה מונע מבתי ספר לחנך ליזמות?

כמי שמקדמת את נושא החינוך ליזמות כבר מגיל צעיר בבתי הספר, ומבינה את חשיבותו הרבה לעתידו של כל אחד ואחת, גלית זמלר סקרנית להבין מדוע ישנם בתי ספר שלא חושפים את התלמידים לתחום היזמות.

נכון לעכשיו, לאור שיחות עם מנהלי בתי ספר, מורים והורים, גלית מצאה תשע סיבות:

1. חוסר מודעות
מנהלים ומורים מבינים שצריך להכין את התלמידים לחיים, אבל אינם מודעים לכך שבאמצעות לימודי יזמות המשלבים הקניית ידע, העצמה, התנסות ומנטורינג, הם יכולים לספק את הצורך הזה, כך שהלמידה תהייה גם מעניינת ומשמעותית.

2. חוסר ידע
לעיתים, יש רצון ללמד את התלמידים שיעורי יזמות, ואפילו בית הספר מקצה לכך שעה שבועית במערכת, אבל חסרים ההכשרה והליווי למורים. במצב זה כל מורה צריך להמציא את הגלגל מחדש כמיטב הבנתו, ולא תמיד המורים יודעים מה ללמד וכיצד. כשחומרי הלימוד מוכנים וכתובים היטב עבור המורים, הם עוברים הדרכה קצרה ועניינית, המאפשרת להם להיכנס לכיתה וללמד יזמות בביטחון.

3. חשש מהנושא
כדי ללמד יזמות על המורים להיות בעלי נכונות לצאת מאזור הנוחות, לאפשר לתלמידים להיות יצירתיים, לדמיין, ולהעלות רעיונות שהם לא תמיד בתחום המומחיות שלהם. מה שחושף את המורה בפני תלמידיו כמי שאינו יודע הכל. ישנם מורים החוששים מהסיטואציה הזו, על אף שאין סיבה לחשוש; אנחנו לא אמורים להבין בכל תחומי העניין של התלמידים, אבל אנחנו כן מסוגלים לעזור להם ולכוון אותם להתפתח בכיוונים שמעניינים אותם.

4. חשש מטכנולוגיה
ישראל נחשבת לאחת המדינות היזמיות ביותר בעולם בעיקר בזכות הפיתוחים הטכנולוגיים החדשניים, ומורים שאינם טכנולוגיים, חוששים מהצורך בידע טכנולוגי, שאין להם. למעשה, היזמות יכולה להיות בתחומים רבים ולא רק טכנולוגית. היזמות יכולה להיות חברתית, פנים-ארגונית, מדעית, סביבתית, פוליטית וכו'. כל מורה יכול לקחת את נושא היזמות לתחום שקרוב לליבו, ובכלל, הרעיון בחינוך ליזמות הוא פיתוח מגוון רחב של כישורים שיסייעו לתלמידים להצליח בכל תחום שיבחרו.

5. התנסות מאכזבת
מנהלים ומורים שחוו התנסות שלילית בהטמעת לימודי יזמות בבית הספר, נרתעים מלנסות שוב. אך כיום יש היצע רחב של אפשרויות ללמד יזמות, וכל בי"ס יכול למצוא את התוכנית המתאימה לו. תכנית יזמות לילדים ולנוער היא אחת מהן.

6. חוסר תקציב
אמנם לימודי יזמות נחשבים לנושא רלוונטי ועדכני, אך לא בהכרח כזה שכרוך בעלויות גבוהות. במיוחד אם מורים מבית הספר הם אלו שמלמדים את התלמידים, ולא מדריכים חיצוניים. כמו כן, פנייה לקהילת ההורים של התלמידים והסתייעות בהם כיזמים אורחים וכבעלי ניסיון בתחומם, יכולים להעשיר את התלמידים ולתרום לקשר של ההורים עם בית הספר.

7. רתיעה מנושא שנתפש כלא ערכי
ישנם בתי ספר הנרתעים מלמצוא את עצמם מעודדים מיזמים שכל תכליתם היא עסקית, בשעה שהם רואים את תפקידם כגוף חינוכי-ערכי. ובכן, כאמור, היזמות היא קודם כל תהליך של הקניית מיומנויות, והבחירה לאיזה תחום לנתב אותה, נתונה בידי הצוות החינוכי, כך שזו יכולה להיות גם יזמות חברתית וערכית, התורמת לחברה ולסביבה ללא שיקולי רווח כספיים.

8. חוסר זמן
סיבה שחוזרת על עצמה בהרבה בתי ספר היא החוסר בזמן, שהרי צריך להספיק וללמד את החומר שבתכנית הלימודים של משרד החינוך. סדר העדיפויות נתון לשיקולי הנהלת בית הספר. מנהלים שרוצים ושמבינים את החשיבות של הכנת התלמידים לעתיד, מוצאים זמן.

9. מלמדים בשיטת ה-PBL
אחד המרכיבים של תהליך היזמות שהתלמידים עוברים, הוא מימוש רעיון למיזם/יוזמה. שיטת ה-PBL, למידה מבוססת פרויקטים, גם היא משלבת הגעה לתוצר. ישנם עוד גורמים משותפים, אך הדגש בחינוך ליזמות, כפי שצויין כאן מספר פעמים, הוא בעיקר על המיומנויות שהתלמידים רוכשים בתהליך. התוצר או הפרויקט הם חלק מהחוויה, אך הם אינם העיקר.אם יש לכם מחשבות בעניין, אתם מוזמנים לכתוב לגלית זמלר.

אתר תכנית יזמות לילדים וגם דף זה תורגמו לאנגלית. לצפייה: Entrepreneurship for Kids Program Encourage Entrepreneurship Education from an Early Age

תכנית יזמות לילדים
עוד על התכנית

יישום התכנית בבתי ספר
מאפייני היזם
המלצות וחוות דעת
אודות גלית זמלר מפתחת התכנית
חוויות מתכנית יזמות לילדים
חוויות מהתכנית חלק 2
מיזמים של ילדים
מיזמים של ילדים חלק 2
רעיונות של ילדים למיזמים
רעיונות נוספים למיזמים
תהליך בחירה ומימוש מיזם
מיזם חולצה לכל מידה
מרצים אורחים
האקתונים בחינוך
האקתונים לארגונים
התכנית בראשי פרקים
כתבו על התכנית
שבוע היזמות העולמי בבתי הספר
מפת בתי הספר שיישמו את התכנית
צור קשר