תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >חזון ומיקוד במטרה

היזם בעל חזון ויכולת למיקוד במטרה
מאת: גלית זמלר

הגדרת חזון למיזם או יוזמה חשובה להצלחתם

אברהם לינקולן:
"אם נדע קודם היכן אנו נמצאים, ולאן פנינו מועדות, נדע טוב יותר מה עלינו לעשות וכיצד עלינו לעשות זאת".

מדוע להגדיר חזון?


על חשיבות הגדרת החזון ניתן ללמוד מספר משלי פרק כט' פסוק יח' שם כתוב:"באין חזון יפרע עם".

היזם:
היזם מגדיר לעצמו חזון - מטרת על.

הגדרת חזון חשובה להצלחת המיזם, משום שהחזון משמש כמגדלור שתפקידו לכוון את היזם לאן עליו להגיע, ומה ייחשב להצלחה.

יזם, הפועל למימוש מיזם, מקבל מסביבתו עצות רבות, ונתקל באפשרויות / הזדמנויות שונות - אלו עשויים לעיתים להסיח את דעתו מן המטרה. אך קפיצה מנושא לנושא סופה שתגרום לכך שהיזם לא ישיג אף לא מטרה משמעותית אחת.
ומכאן חשיבותו של החזון: לבחור באותן עצות, הזדמנויות ודרכים - אשר יובילוהו להגשמת החזון מבלי לסטות מן הדרך אשר תוביל להצלחה.

הגדרת חזון


כל אחד יכול להגדיר לעצמו חזון, ורצוי יותר מחזון אחד, כאשר כל חזון הוא בתחום אחר. לדוגמה: חזון בתחום המשפחתי, חזון בתחום המקצועי, חזון בתחום החברתי וכן הלאה. הגדרת חזון יש בה כדי לנסוך משמעות לחיינו ומסייעת לנו להתמקד ולהשיג מטרות ויעדים.
רצוי כי החזון יהיה משמעותי, דהיינו מאתגר אך גם בר השגה, היות שחזון משמעותי מקדים הצלחה משמעותית.

גם חברות מגדירות לעצמן חזון, ולהגדרה זו חשיבות רבה ברתימת העובדים למימוש אותו חזון, משום שהחזון מבהיר לכולם לאן הארגון מכוון ומהי שאיפתו.

מודול מספר 3 בתכנית יזמות לילדים™ הוא: למידה מניסיונם של אחרים, במודול זה התלמידים לומדים גם על משמעות החזון בתהליך היזמות.

חזון הקמת מדינת ישראל

החזון שקדם להקמת מדינת ישראל - "הקמת בית לעם היהודי", הוא אחת הדוגמאות המועלות במודול זה לציון חשיבות הגדרת חזון משמעותי.

דוגמאות לחזונם של אנשים וחברות

החזון של עומרי כספי

עומרי כספי - השחקן הישראלי הראשון ב- N.B.A אמר: "חלמתי על ה- N.B.A מגיל אפס" - חלום זה, שימש כמצפן ועומרי כיוון עצמו להגשת החלום.

החזון של חברת סלקום

חברת סלקום הגדירה את חזונה: להיות החברה המובילה בישראל לשירותי תקשורת מתקדמים ואיכותיים.

החזון של בטר פלייס


כששי אגסי חשב על מיזם המכונית החשמלית, החזון שעמד לנגד עיניו היה: ליצור עולם נקי יותר, מאוזן יותר ורווחי יותר באמצעות מעבר לנסיעה במכונית חשמלית.

לצורך מימוש החזון גייס שי אגסי אנשים, כספים ואורך רוח ועמד בראש חברת בטר פלייס.

החברה הצליחה ליצור עניין רב במיזם הן בארץ והן בעולם, אולם המיזם נכשל, והחברה לא הגיעה לידי ייצור המוני של מכוניות חשמליות.

למרות הכישלון אין ספק כי היזם שי אגסי פעל לאורך כל הדרך באופן מעורר השראה. הוא הצליח להפוך רעיון למשהו מוחשי - ייצור מכוניות חשמליות.

מכונית חשמלית


במאי 2013 הודיעה חברת בטר פלייס על הפסקת פעילותה, לאחר שלא הצליחה למכור יותר מכ-900 מכוניות חשמליות בארץ, וקצב המכירות האיטי הקשה על המשך קיומה לאור ההוצאות הרבות.

טיעונים רבים הועלו באשר לסיבות לכישלון כגון: התנהלות פיננסית שגויה, טכנולוגיה לא מספיק בשלה, מחיר יקר מידי לצרכן, ניהול כושל, השקעות יתר במערך המחשוב, השוק אינו מספיק בשל וכו'.

כאן המקום לציין כי לסביבה קל מאד להסביר מדוע מיזם נכשל, אך מעטים הם האנשים הפועלים למימוש הרעיונות שלהם במיוחד כשמדובר במימוש מורכב כמו זה של המכונית החשמלית.

חזון חברת מיקרוסופט

ב-1975 ביל גייטס, מייסד חברת מיקרוסופט הגדיר חזון לחברה בראשה עמד: מחשב על כל שולחן משרדי ובכל בית. כיום אנו מקבלים מציאות זו כמובנת מאליה, אך בעבר מדובר היה בחלום אוטופי.

חזון חברת גוגל

החזון של חברת גוגל הוא "לארגן את המידע העולמי ולהפוך אותו לזמין ושימושי בכל העולם".

חזון ויקיפדיה

החזון של וויקיפדיה: לבנות את המקור הנגיש והמקיף ביותר של ידע חופשי בעולם.

ויקיפדיה מספקת ידע חינם לאנשים, על ידי אנשים, במאות שפות ברחבי העולם.

ג 'ימי ויילס, המייסד הגדיר את החזון של ויקיפדיה כך: "תארו לעצמכם עולם שבו לכל אדם על פני כדור הארץ ניתנת גישה חופשית לסכום לכל הידע האנושי, זה מה שאנחנו עושים."

צפו בהרצאה של ג'ימי בטד: "לידתה של ויקיפדיה" (יש כתוביות גם בעברית)

החזון של איקאה

החזון של איקאה הינו ליצור חיי יום-יום טובים יותר לאנשים רבים ככל האפשר. החברה מגשימה את חזונה באמצעות הצעת מגוון רחב של מוצרי ריהוט מעוצבים היטב ושימושיים, במחירים נמוכים כך שאנשים רבים ככל האפשר יכולים לרכוש אותם.

חזון חברת טוויטר

בתחילת הדרך, עוד לפני שטוויטר ממש נוסדה, אחד ממייסדיה הגדיר את שאיפותיו, שהן למעשה הבסיס לחזון החברה כפי שהוגדר בהמשך: "יום אחד, כל הסלבריטאים בעולם ישתמשו בזה, ולהקות ישתמשו בטוויטר כדי לתקשר עם האוהדים שלהן".

החזון הרשמי של טוויטר הוגדר בהמשך כך: המשימה שלנו: לתת לכל אחד את הכוח ליצור ולשתף רעיונות ומידע באופן מיידי וללא חסמים.

מימוש החזון למרות הקשיים

לעיתים, נדמה כי קל להגדיר חזון, אבל חזון ללא פעילות בלתי נלאית עד להגשמתו, איננו חזון, ויישאר בגדר חלום.

חזון, לא היה מוגדר כחזון אם לא היה משמעותי, ומהיותו משמעותי הוא כמעט בהכרח קשה להשגה - וכאן טמון האתגר העומד בפני היזם.

כל יזם באשר הוא נתקל בקשיים בדרך להגשמת חזונו. אחד ההבדלים בין יזם מצליח ליזם שנכשל הוא עד כמה הם היו מוכנים להמשיך ולהתמודד עם הקשיים ולא להרים ידיים ולהתייאש.

דוגמה למיזם שהגשים את חזונו למרות הקשיים:

חזון חברת ערבה פאוור: "חברת ערבה פאוור שמה לה למטרה להיות הספק המוביל של חשמל מאנרגיה סולארית בישראל. באמצעות שיתוף פעולה עם קיבוצים ומושבים מתכוונת החברה לייצר כ-1,000 מגה-וואט חשמל סולארי עד שנת 2020"

ב- 5.6.2011 חנך קיבוץ קטורה את השדה הסולארי הראשון בישראל. לכאורה, הקמת שדה סולארי בישראל - שטופת השמש - נשמע כמיזם מתבקש, אך ג'ון כהן, מנכ"ל ערבה פאוור הסביר כי כחברה חלוצה בתחומה עמדו ועדיין עומדים בפניה קשיים רבים בדרך להגשמת החזון.

יוסף אברמוביץ, הוגה המיזם סיפר בראיון לעיתון "מעריב" (25.12.2011): "בהתחלה, כולם אמרו לי שזה בלתי אפשרי, וכשמישהו אומר לי שזה בלתי אפשרי - זה נותן לי אומץ, זה נותן לי אתגר, זה מכניס לי ברק לעיניים".

ואכן, הקשיים בהקמת החווה הסולארית היו ועודם רבים ומגוונים אך בעיקר בירוקרטיים: אישורים ממשרדי ממשלה, פגישות אינסופיות עם חברת החשמל, תהליך הוצאת רשיונות ועוד ועוד.

למרות הכל, התכנון אשר החל בסוף 2006 יצא אל הפועל וכאמור ביוני 2011 נחנך השדה הסולארי הראשון בישראל.

היכולת להתמודד עם הקשיים היא שהביאה את היזמים לרגע הנכסף של חניכת המקום.

למעבר לדף "חזון ויכולת למיקוד במטרה" באתר התכנית באנגלית לחץ כאן: Vision and Ability to Focus on the Target