תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >נחישות והתמדה

היזם נדרש לנחישות ולהתמדה
מאת: גלית זמלר

היזם מגלה נחישות להשגת המטרה


לי איאקוקה: "עליך לומר, אני חושב שאם אמשיך להשקיע בזה וארצה את זה מספיק חזק אוכל להשיג את זה. זה נקרא התמדה".

אחת הסיבות הנפוצות לכישלונם של מיזמים ולסגירת עסקים היא חוסר הנחישות וההתמדה.

יזמים הנכנעים לקשיים, נוטים לעבור ממיזם למיזם עוד בטרם אחד מהם הבשיל לכדי הצלחה, משום שאינם מנסים להתגבר על הקשיים ולהתמודד עימם.

אולם כדי להצליח על היזם לגלות נחישות והתמדה על למימושו המוצלח של המיזם. יזמים שהצליחו, מספרים על הקשיים ודרכי ההתמודדות עימם. לעיתים ביצירתיות רבה.

סגירת מיזם

מוכנות נפשית להתמודדות עם קשיים

היזם:

יזם מתחיל עם רעיון טוב, ממשיך בתכנון ואח"כ עובר לביצוע, אך בתהליך הזה כמעט תמיד יתקל בקשיים. כדי שיזם יוכל להתמודד עם הקשיים הוא צריך לגלות נחישות והתמדה להמשיך בקידומו של המיזם עד להשגת המטרות, אחרת כל קושי קטן ירפה את ידיו.

דוגמה מיזם:
בעלי מפעל "יקבי הנגב" יצרני עראק "מברוקה" אמרו למגזין 'עסקים' של מעריב (25.12.2011) מניסיונם כיזמים שהתחילו מאפס: "חייהם של היזמים צופים להם אכזבות, כישלונות ומפחי נפש אינסופיים. יזמים נאלצים להתעקש על כך שיקשיבו לרעיונותיהם, להתמיד ולשכנע בדרכם את האנשים הנכונים שביכולתם להשקיע ולעזור בפיתוח המיזם. יזם חייב להיות מוכן לקחת סיכונים ולדעת שיש אפשרות להפסיד".

העלאת רעיונות למיזמים עשויה להטעות בתחילה, היות שעד להקמת המיזם בפועל עשוי היזם שלא לחשוב על כל הפרטים הנדרשים למימושו.

לכן: אם החלטתם להיות יזמים, הכינו עצמכם נפשית להפתעות, קשיים ומהמורות הצפויים לכם. הכנה נפשית כזו תסייע ליזם להתמודד עימם ולהתמיד במימוש המיזם עד להצלחה.

הסרטון: ?How Bad Do You Want It מעביר את המסר בצורה ברורה.

אנרגיה והתלהבות

היזם:
את הנחישות וההתמדה מלווה אנרגיה המניעה את היזם להמשיך ולהתמיד גם אם יש קשיים בדרך, ותמיד יש.

האנרגיה וההתלהבות של היזם ממימוש הרעיון שלו הם אלו המעניקים לו יתרון על פני מתחרים אחרים, שחלקם אולי יעתיקו ממנו את הרעיון.

כשהרעיון הוא שלך, האנרגיה וההתלהבות להמשיך ולקדם את המיזם, הם אלו שמביאים את היזם להצלחה; הם מניעים את היזם להשקיע את כל כולו במיזם גם כשמדובר בשעות לא שגרתיות או במציאת דרכים יצירתיות לפיתרון בעיות.

יזמים הרואים בראשם את התמונה של ההצלחה, מפתחים את הרעיון שלהם ומשקיעים בו את מלוא המרץ. אולם, לעיתים, אנשים מהצד לא מבינים את רוח ההתלהבות היזמית. הם לא מבינים מה כל-כך מיוחד במיזם שאתה עובד עליו, ולמה בכלל לפתח אותו. כאן נדרשת אמונה של היזם ברעיון וביכולתו לממש אותו ולהלהיב גם אחרים לרצות בו. זה בדיוק מה שהופך את היזם לחלוץ. הוא פועל בניגוד לסביבה המבקרת.

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם, מספר שכך בדיוק הוא הרגיש כלפי טוויטר בתחילת הדרך. הוא חשב שהם משוגעים, שאף אחד לא ישתמש במוצר שלהם, ובשביל מה צריך רשת חברתית כזו בכלל. אבל היזמים הלכו עם החלום שלהם, וטוויטר הפכה להיות רשת חברתית פופולרית עם מאות מיליוני משתמשים.

התמדה עד להצלחה

כל מיזם דורש השקעת אנרגיות ומשאבים, וכשמיזם נכשל עלינו להבין ולקבל את הכישלון, ובאותה נשימה להבין, כי אין הדבר מעיד בהכרח כי היזם הוא "הכישלון". מיזמים יכולים להיכשל, ואף הסטטיסטיקה מראה כי אחוזי ההצלחה אינם כה גבוהים כפי שלעיתים נדמה.

אבל היזם יודע להבין מהיכן נובע הכישלון, כיצד לתקן ולשפר בעתיד ולהמשיך למיזם הבא.

היכולת הזו להתגבר ולהמשיך הלאה למיזם הבא היא בסופו של דבר שמביאה את היזם להצלחה.

לעיתים נדמה שכולם מסביבנו מצליחים ורק המיזם שלנו נכשל, אבל אין הדבר כך, פשוט את ההצלחות אנשים יודעים ורוצים לתקשר ואת הכישלונות להצניע, אך עד להצלחות בדרך כלל גם היזמים האחרים חוו כישלונות, וההצלחה הגיעה עם הרבה התמדה ונחישות.

שחקן הכדורסל לשעבר בקבוצת ה-NBA מייקל ג'ורדן, אמר: "נכשלתי שוב ושוב ושוב בחיי, וזו בדיוק הסיבה להצלחתי" - צפו בסרטון זה בו הוא אומר זאת.


גם מקס לבצ'ין, מייסד PayPal - החברה האינטרנטית המצליחה לביצוע תשלומים באינטרנט, מסביר כיצד נחישות והתמדה הביאוהו להצלחה:

מקס לבצ'ין מייסד PayPal


היכולת להתחיל מחדש

יזמות היא תהליך של התחלה מחדש, זו מהותה של היזמות.

הנטייה הטבעית שלנו היא להיות במקום בטוח ומוכר, להיות באזור הנוחות שלנו.

אך כשאנו מדברים על יזמות זה שונה. היזם אמנם שואף להגיע את אזור נוחות, אך עד שהוא יגיע לשם הוא ימצא את עצמו מתמודד עם דברים חדשים, שאינם באיזור הנוחות שלו.

היזם:

כשליזם יש רעיון הוא למעשה מתחיל לגבש את הרעיון, להכין תכנית עבודה ולפעול לקידום הרעיון.

כל מיזם הוא סוג של התחלה חדשה.

הקושי מתחיל כשהמיזם נכשל, ואז היזם צריך להתחיל שוב מהתחלה.

ממש כמו מחשב כשלוחצים על כפתור ה- Restart אנחנו למעשה מפעילים את המחשב מחדש, כך גם היזם, צריך לעיתים להכיר בכישלון של מיזם אחד, לסגור אותו להתחיל במיזם חדש.

היכולת הזו איננה מובנת מאליה, ודורשת אופטימיות, נחישות, התמדה ואמונה של היזם ביכולתו להצליח.

את היכולת להתחיל מחדש אפשר לפתח, ונראה כי אף פעם לא מאוחר לפתחה. ביכולתנו להרגיל עצמנו להתנסות בדברים חדשים, לאתגר את עצמנו - כל אחד בתחום שמאתגר (ורצוי שיהיה מעניין) אותו.

ככל שנרגיל עצמנו לצאת מאזור הנוחות ולהתנסות בחוויות חדשות, כך נתרגל להתחיל מחדש מבלי לחשוש מאתגרים ומהתנסויות חדשות - אלו חשובים ליזם.


קראו דף זה באתר בשפה האנגלית: An Entrepreneur Needs to be Determined and Persistent