תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >האומץ להעז ולא לפחד מכישלון

האומץ להעז ולא לפחד מכישלון
מאת: גלית זמלר

היזם חייב להעז ולא לפחד מכישלון


אחד ממאפייני היזם הוא האומץ להעז ולא לפחד מכישלון.

הרצון להצליח ועם זאת המוכנות להתמודד עם אתגרים, הם המהווים אקלים נוח ליזם בדרכו להצלחה.

הנשיא האמריקאי פרנקלין רוזוולט אמר בנאום המינוי הראשון שלו: "הדבר היחיד ממנו אנו צריכים לפחד הוא הפחד עצמו".

להעז ולא לפחד מכישלון

להיות יזם פירושו להעז לממש את החלום שלך, לא לפחד מכישלון, שהרי אם נקשיב לפחד, לא ננסה, לא נעז ולכן גם לא נצליח.

היזם:
היזם אוזר אומץ ויוזם. היזם אינו מקשיב לפחד, משום שהוא יודע כי הפחד משתק, וכי תמיד ניתן למצוא סיבות מדוע לא ליזום ולא לעשות כלום.

היזם בוחן את הפחדים ובודק: האם מדובר בסיבות אמיתיות או בתירוצים?.

אי הפחד מכישלון והאומץ להעז חשובים במיוחד לאחר שהיזם מתחיל לספר לסביבתו על המיזם. אולי ימצא היזם מי שיתמוך בו, אך כמעט תמיד יהיה מי שיסביר ויעלה אינסוף סיבות מדוע למיזם הזה אין שום סיכוי להצליח. רק יזם שמוכן לקחת סיכונים, להעז ולא לחשוש מכישלון יוכל לנטרל את "הרעשים" הסביבתיים הללו.

אחד המאפיינים התרבותיים של הישראלים ההופכים את ישראל למדינה יזמת הוא ההתייחסות של היזמים ושל הסביבה שלהם לכישלונות. הישראלים לא רואים בכישלון בעיה. אחרי כישלון הם מייד חושבים על המיזם הבא, וכך גם אם נכשלים מספר פעמים, בסופו של דבר מצליחים, וזה מה שתורם להיותה של ישראל מדינת סטארטאפ מהמובילות בעולם.

לעיתים אנו רואים אנשים מצליחים ונדמה לנו שכל אשר ישימו ידיהם עליו יצליח, אבל גם אנשים אלו חוו כישלונות, וההצלחות עליהן אנו שומעים נובעות מן האומץ להעז ולא לפחד מהכישלון.

בזמנו, גיא פרוביזור, שיזם והקים את רשת המזון "עדן טבע מרקט", היטיב לגעת בנקודה זו, כשאמר בראיון למגזין 'עסקים' של מעריב (25.12.2011):

"יזם חייב ללכת עם האמונה שלו, עם האינסטינקט שלו, וצריך לדאוג ברגע שכולם מסכימים איתו. יזמות זה ליצור משהו חדש במקום שהוא לא היה. אם כולם חושבים שאתה עושה את הדבר הנכון, אתה לא ממציא שום דבר חדש. בגלל זה אסור לחקות מישהו אחר. אם יש לך את ההרגשה, האמונה והחזון שזה מה שאתה רוצה לעשות, אתה חייב לעשות את זה. לא משנה כמה תיכשל בדרך - לך עם עצמך עד הסוף. אנשים שמחכים להיות יזמים הם לא יזמים באמת. יזם קופץ למים".

דוגמה:

סטיב ג'ובס חווה גם כישלונות

רוב האנשים מזהים את סטיב ג'ובס עם הצלחת חברת Apple ולפני כן עם הצלחת חברת NeXT, אבל מי שמכיר מקרוב את התהליך הארוך שעבר ג'ובס כיזם, יודע כי הוא חווה גם כישלונות: מהדגם הראשון של מחשבי Apple שנקרא Apple I נמכרו מעט מאד יחידות, ולמרות שאחר כך Apple II היה להצלחה מסחרית, הרי שהמחשבים שבאו אחריו Apple III ו- Lisa נכשלו מבחינה מסחרית. כישלונות אלו לא הרתיעו את ג'ובס, אלא להיפך, הם גרמו לו להשתפר הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינת הבנת הצרכנים.

כאן מתאים הציטוט של וודי אלן שאמר: אם אינכם נכשלים מדי פעם, סימן שאינכם עושים משהו מאד חדשני

סרטון זה מציג אנשים הידועים בהצלחתם, אך קשה היה לנבא זאת בהתחלה:


דוגמה נוספת:
שאול שני - שעמד בשנת 2002 מאחורי רכישת חברת התקשורת הברזיאלית GVT, אמר ב-2010 על אותה רכישה כך: "הייתי הרבה שנים לבד כשכולם חשבו שזה רעיון משוגע. כולם דיברו על כך שזה ייכשל, ואני מוכרח להודות שהיו לי לילות שגם אני התחלתי לפקפק". לימים הסתבר כי חברת GVT הפכה לאחת מהחברות בעלות שיעורי הצמיחה הגבוהים מבין אלו הפועלות בשווקים המתעוררים, ונמכרה לפי שווי של 4.2 מיליארד דולר.

מתוך תכנית יזמות לילדים:

המודול ה-3 מתוך תכני תכנית יזמות לילדים עוסק בלמידה מניסיונם של אחרים. בנושא זה לומדים התלמידים על יזמים שהצליחו ועל יזמים שנכשלו, וכיצד ניתן להפיק לקחים.

בנושא זה מושם דגש על היכולת להתגבר על כישלון ולהמשיך הלאה אם ע"י ביצוע שיפורים ואם ע"י מעבר למיזם הבא - אך בשום אופן אין לומר נואש.

היכולת להודות בכישלון היא לא פחות חשובה כחלק מהתהליך של ההצלחה, דוגמאות ממיזמים טכנולוגים:

 • ערן גפן, מייסד ומנכ"ל חברת FanGager, הפועלת מניו יורק, ושפיתחה טכנולוגיה המאפשרת למותגים לנהל את המעריצים שלהם בפייסבוק ובטויטר, סיפר לאתר כלכליסט על הכישלונות בדרך להצלחה.

  סיפורו מלמד כי הדרך להצלחה רצופה כישלונות, ורק התמודדות עימן, וחוסר פחד - הם שיובילו את היזם להצלחה.

 • גם חברה ענקית כמו גוגל נאלצה לסגור כמה מיזמים עליהם שקדה וב-11.2011 הודיעה החברה על ביטול שבעה מיזמים שונים שלה ובהם מיזם 'אנרגיה מתחדשת זולה מפחם' ו'גוגל ווייב' ".

  מנכ"ל גוגל ישראל, בראיון עימו נשאל: "גוגל רשמה כמה כישלונות. איך מתמודדים עם תגובות לא אוהדות מכל עבר?"

  תשובתו היתה: "אם גוגל הייתה מצליחה בכל דבר שהיא עושה, סימן שהיא חברה שלא לוקחת סיכונים ולא מחדשת כלום..."

 • וכך גם לגבי ג'ף בזוס, מייסד אמזון, שהשקיע במיזמים שונים, ועל אף ההצלחה הגדולה של אמזון היום, חלק מאותם מיזמים נכשלו, למרות שהושקעו בהם כספים רבים.

  על הכישלונות לצד ההצלחות אמר ג'ף בזוס: "כישלון וחדשנות הם בלתי נפרדים, ואם אתה באמת אדם של חדשנות, אתה חייב לאפשר לעצמך לנסות דברים, ולהיות מוכן להיכשל."

סובלנות לכישלון

ההצלחה היא שאיפתו של כל יזם, אך לצד הסיכויים להצלחה, יש לגלות סובלנות לכישלון.

היזם:

סובלנות לכישלון, בעיקר מהסביבה הקרובה ליזם, היא זו שתעודד אותו להמשיך ולנסות ולא להתייאש.

בספר "מדינת הסטארט אפ" מאת דן סינור ושאול זינגר ובהוצאת זמורה ביתן ומטר, מציינים הכותבים כי אחת הסיבות להיותה של מדינת ישראל "מדינת סטארט-אפ" היא הסובלנות לכישלון:

"...למרות העובדה שכולם יודעים שאפילו בישראל, הסיכויים להצלחה בחברות סטארט-אפ נמוכים. זה בסדר לנסות ולהיכשל. הצלחה היא האופציה המועדפת, אבל כישלון אינו כתם. הוא מהווה תוספת חשובה לקורות החיים שלך".

ישראל מדינת הסטארט אפ


תחת הערך "המצאה" בויקיפדיה נכתב: "אחד המאפיינים הבולטים של ארגון העוסק בהמצאה הוא הזכות להיכשל (ויש אומרים: החובה להיכשל)...משה פלד, שהיה מנכ"ל רפא"ל בשנות השמונים אמר: 'אם הכל הצליח, סימן שלא העזתם. אני הייתי מצפה ש-50% יסתיימו בכישלון'....ד"ר קובי ורטמן...ייחס את הצלחת הארגון לגישה ניהולית 'שאיפשרה לאנשים להיכשל ולא הוציאה אותם להורג. היא עודדה אנשים ליזום...'"

דוגמה מיזם בלתי נלאה:

סטף ורטהימר הוא יזם אשר הקים חברה מפוארת בשם "ישקר". בספרו "איש ליד מכונה" הוא מספר על הסובלנות וההתמודדות עם הכישלונות:

"ראינו איך עושים דברים. ניסינו גם אנחנו. במקומות רבים נכשלנו. היו לנו אינספור בעיות בייצור חלקים, באספקה...חטפנו מכות על בסיס יום-יומי. הצרות היו אבות ההתפתחות שלנו. לא נבהלנו, אבל גם לא זלזלנו בהן".

באופן אישי כותב סטף: "יש לי כאמור, כישלונות בצד ההצלחות - וחלקם של הכישלונות אינו נופל, בעיני, מחלקן של ההצלחות".

מוכנות לעבודה קשה

המוכנות והנכונות לקבל על עצמך עבודה קשה, ללא הנחות וקיצורי דרך היא מתכון להצלחה לטווח ארוך.

אלי הורוביץ ז

אלי הורוביץ ז"ל, שעמד בראש חברת 'טבע' שנים רבות, אמר בראיון למגזין 'ליידי גלובס' ב- 5.2.2009: "אכן הצלחתי, אבל הכול תמיד עם עבודה קשה. בלי הברקות, צעד אחר צעד ועם הרבה הרבה זיעה".

למידה מכישלונות

למידה מכישלונות

למידה מכישלונות והיכולת להביט קדימה, לשנות ולהשתפר - הן מיומנויות הנדרשות להצלחתו של היזם.


עד כמה הכישלון הוא חלק מתהליך ההצלחה, ניתן ללמוד מתוך כתבה שפורסמה באתר כלכליסט על הטעויות שקדמו להצלחות:

"פרות המזומנים של גוגל ואמזון וגם נורת החשמל והיצירות של בטהובן נוצרו לא בפרצי גאונות, אלא בתהליך ליטוש מפרך של רעיונות כושלים ומוצרים בינוניים. הם נהפכו להצלחה בזכות הכישלונות".

דוגמה מיזמי חברת "לייט אנד סטרונג":

בראיון למגזין 'עסקים' של מעריב מיום 25.12.2011 סיפרו יזמי חברת "לייט אנד סטרונג" על ההתחלה:

" 'הרעיון נוצר מאפס, ובעצם שם, במיזם הזה, התחלנו את הכל: גיוס כספים, תוכניות עסקיות וניהול תכנית ברמה פרטנית'.

לאחר כשנה נגנז המיזם עקב בעיות כלכליות, אך השניים בחרו ללמוד ממנו, במקום להתייאש. 'זה היה הניסיון הראשון שלנו בתחום בו אנו עוסקים כיום, אי ההצלחה של המיזם גרמה לנו להסתכל קדימה ולהתחיל לתכנן את הדבר הבא".

ביטחון עצמי

כדי שאדם יאזור אומץ ויעז, בכל תחום, לא רק ביזמות, הוא צריך להאמין בעצמו וביכולות שלו. רק אדם שמאמין בעצמו, ינסה להתמודד עם קשיים ולהתגבר עליהם.

ביטחון עצמי הוא התחושה שאני מסוגל. את תחושת המסוגלות אנחנו יכולים להטמיע בילדים, ע"י כך שנאמין בהם וביכולות שלהם ונשדר להם זאת.

הביטחון העצמי נבנה לאט לאט, תוך כדי צבירת הצלחות קטנות מצד אחד ועמידה באתגרים והתמודדות עם טעויות וכישלונות מצד שני. היכולת להתמודד עם שני המצבים האלו בונה ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

יזם בעל ביטחון עצמי יעשה את החישובים לבחינת סיכויי ההצלחה אל מול הכישלון, ויקבל החלטה מושכלת. ברגע שיחליט שכדאי לו לקדם את המיזם הוא למעשה בוחר לנסות ולהגשים את החלום במקום להישאר במקום שבו הוא חושב על מה היה קורה אילו היה מנסה להגשימו.

אדם עם ביטחון עצמי גם יסלח לעצמו על טעויות, וימשיך הלאה, וזה עוד אחד ממאפייני היזם.

לקריאת עמוד זה באנגלית: The Courage to Dare and not be Afraid of Failure