תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >חינוך להקשבה

חינוך להקשבה - כאמצעי ליזמות מוצלחת
מאת: גלית זמלר

חינוך להקשבה כאמצעיליזמות מוצלחת

יזם היודע להקשיב לסביבתו - יודע כיצד להצליח, ולכן חינוך להקשבה כבר מגיל צעיר מקנה יתרון לאדם כיזם ומהווה אמצעי ליזמות מוצלחת.

כל אדם באשר הוא כדאי שילמד להקשיב לאחרים, שהרי אין אדם היודע הכל ובכל תחום, ואפילו אם הוא חושב שהוא יודע, עליו להיות נכון לשמוע דעות אחרות - אין לדעת איזו תרומה הוא יימצא בהן.

הקשבה לצורך למידה

היזם:

שומע ומקשיב להצעות, דעות, רעיונות – ומסנן; את חלקם הוא מקבל ואת חלקם לא. רעיונות עשויים להגיע מאנשים שכלל לא ציפינו מהם לתרום באיזושהי צורה, ולכן הקשבה יכולה להיות המפתח להצלחת היזם.

גם מצעירים מאיתנו ואפילו מילדים קטנים או אנשים לא מנוסים, או לא מהתחום שלנו אנחנו יכולים ללמוד – מסר זה אפשר להעביר כבר בגיל צעיר לילדים, להקשיב לקטנים או לגדולים מהם, לשונים מהם – ויחליטו אם לקבל או לא.

דוגמה מעולם התוכן של היזמים:

רוני שטקלר ניסתה להגדיר את קהל המטרה שלה לערכה בהוראה מתקנת באנגלית "ללמוד אנגלית ולזכור", בעודה מנסחת זאת בקול רם בביתה, שמע אותה אחד מילדיה, ושאל: ומה עם אלו שסתם לא התחשק להם ללמוד אנגלית ונשארו מאחור? – רוני ראתה בזה רעיון מצוין, קהל יעד מתאים שהיא לא ידעה כיצד להגדירו, והנה ילד קטן מסייע לה, למרות שכלל אינו מבין את המונח "קהל יעד".

גם חברות גדולות מתפארות בכך שהן "קשובות לצרכי הלקוחות" - הן כבר הבינו כי החינוך להקשבה הוא בסיס להצלחה.

אלי הורוביץ ז

אלי הורוביץ ז"ל אמר בעניין ההקשבה כך: "יש לישראלי נטייה לראות את עצמו כקצת יותר טוב מאחרים, במיוחד כשיש לו 'הוכחה' לכך. החוכמה היא להבין שאתה יותר טוב כי אתה מקשיב לאחר. כי אתה מסתכל לאחר בגובה העיניים".

לדעת לקבל ביקורת


היזם:

היזם בהתלהבותו הרבה מהרעיון אותו הוא רוצה לממש מתקשה להקשיב לביקורות. לפעמים היזם מסנן את תגובות הסביבה ומקשיב רק לאלו התומכים ברעיון ומתעלם מביקורות. זאת משום שהוא מקשיב רק למה שהוא רוצה לשמוע, אולי אפילו באופן בלתי מודע.

לדעת לקבל ביקורת


אכן אחת הבעיות של היזמים היא התלהבות יתר מהרעיון למיזם. יש גם קושי אמיתי להבין מתי הביקורת נכונה ומתי הביקורת אינה נכונה, אבל חשוב להקשיב ולנתח את הנאמר ולא להתעלם מביקורות.

הסטטיסטיקה מראה כי גם בקרב קרנות הון סיכון, שם יושבים אנשים שפוגשים יזמים רבים ובוחנים רעיונות רבים כדי להחליט במה להשקיע ובמה לא להשקיע, בסופו של דבר יחס ההצלחה לכישלון הוא 1/10 - כלומר כ-10% מהמיזמים מצליחים וכ-90% נכשלים.

כדי שנוכל לבחון את הרעיון בראייה מפוקחת חשוב להקשיב גם לביקורות.

זיהוי צרכים


היזם:

אחד הכלים החשובים שבידי היזם הוא יכולת ההקשבה ללקוחות ולסביבה. יכולת זו מאפשרת ליזם לזהות צרכים והזדמנויות כדי לשפר ו/או לפתח מוצרים ושירותים חדשים שנדרשים ללקוחות.

הדבר נכון גם לגבי אנשי מכירות; איש מכירות טוב הוא אדם שאת מרבית הפגישה עם הלקוח הפוטנציאלי יקדיש כדי להקשיב ללקוח, ללמוד את צרכיו והרגליו, ורק אז יציג את המוצר / השירות המוצע באופן המתאים ביותר לאותו לקוח ספציפי, בהתאם למה ששמע ממנו תחילה. יחס אישי זה, ומענה לצרכים אישיים מגדיל משמעותית את שיעורי ההצלחה של המוכר, ואת שביעות הרצון של הלקוח.