תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >הנעה עצמית - מוטיבציה

הנעה עצמית - מוטיבציה היא אחד ממאפייני היזם
מאת: גלית זמלר

מוטיבציה מאפיינת את היזם

היכולת לחולל מציאות

היזם:
יזמים הם אנשים שפועלים ומוציאים אל הפועל רעיונות. הדרייב לעבור תהליך, שלרוב אינו פשוט נובע מתוך מוטיבציה פנימית, הנעה עצמית, שהיא אחד ממאפייני היזם.

להיות יזם פירושו לקחת אחריות על המציאות ולהוביל מהלכים לשנותה. מציאות זו יכולה להיות המציאות האישית של אותו יזם, או מציאות של החברה מבחינה כלכלית / חברתיות / טכנולוגית וכו'.

מסיבה זו מנהיגים רבים הם גם סוג של יזמים ולהיפך, יזמים הם סוג של מנהיגים - יש להם היכולת לחולל מציאות ולקחת חלק בעיצוב העתיד בין אם שלהם ובין אם של הסביבה.

היכולת לחולל מציאות מתחילה ביכולת לראות מציאות שונה ואח"כ לפעול לשינוי.

המנהיגים הזכורים לנו היטב הם אלו שפעלו והצליחו לשנות את המציאות.

מנהיג אחד כזה הוא בנימין זאב הרצל אשר אמר: "בבזל הקמתי את מדינת היהודים" - והוביל לשינוי מצבם של היהודים.

בנימין זאב הרצלהחינוך ליזמות במסגרת תכנית יזמות לילדים™ מכוון את התלמידים להתמודד עם קשיים ואתגרים באמצעות היכולת לראות מציאות אחרת והעלאת רעיונות ברי יישום להשגתה.

אנשים בעלי הנעה עצמית, הם אנטיתזה לאנשים הממתינים שדברים יתרחשו מעצמם. דוקטור סוס בספרו "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים!" בהוצאת כתר, כותב:

"עם רגלים בנעליים,

עם שכל בראש -

תמצא את הדרך שלך,

אל תחשוש.

אתה יכול ויודע, מוכן ומזומן,

ואתה הוא זה שיחליט לאן."

אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים


גם ביה"ס "צאלון" בבאר יעקב, המחנך ליזמות, התייחס לספרו של דר' סוס, ואף ארגן יום פעילות בביה"ס בנושא.

תמונה זו צולמה בחדר המורים:

דר' סוס

התשוקה להצליח

היזם:
אדם שיש בו תשוקה פנימית להצליח בתחום בו בחר, יוכל להיות מומחה באותו תחום במהרה. התשוקה היא שתניע אותו ללמוד, להתגבר על מכשולים ולהתקדם עד להצלחה.

למרות כל המאמצים ולקיחת הסיכונים ההצלחה איננה מובטחת, והקשיים בדרך הם רבים. המוטיבציה של היזם והיכולת להתמיד ולהתגבר על הקשיים מתוך דחף פנימי הם אלו שיביאוהו להגשמת החלום.


דוגמאות מיזמים שהצליחו:

מה מניע את מייסדי וייה להצליח


דניאל רמות, ממייסדי Via, חברה ישראלית המפתחת מערכת תחבורה דינמית וחכמה בהתאם לצרכי הנוסעים, והפועלת בכ-100 ערים בעולם, הסביר את הדרייב בפיתוח המיזם כך:

"מה שמניע זה היצירה, להצליח לעשות שינוי, לבנות משהו משמעותי ומשפיע. הבנו מהר מאד שזה רעיון או מיזם של פעם בחיים. זה לא עוד רעיון שדומה למשהו שאנשים אחרים עשו. ואם אנחנו רוצים לעשות פעם משהו כזה - זאת ההזדמנות."


מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק


על מארק צוקרברג בתקופה שבה החל בהקמת פייסבוק נאמר: "היתה לו מוטיבציה גבוהה, והוא היה ממוקד בבניית פייסבוק. גם אז, הוא דיבר על פייסבוק כאילו היא הולכת להיות הדבר הבא שכולם ישתמשו בו בכל העולם".

מקור: ראיון עם קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרםשון תל, מייסד אתר יד2 סיפר בראיון עימו לעיתון גלובס על התשוקה להצלחה: "תקופת הפעילות הראשונה היתה הקשה בחיי, במאי 2005 אני משיק את האתר, שנה לפני, אני מתחיל לעבוד עליו, ובשנתיים הראשונות להקמה אני לא ישן בלילות. מתעורר ארבע פעמים בלילה, ועובד על המחשב, על הניהול, על המערכות שאנו בונים".

יד 2


תכנית יזמות לילדים מעודדת את משתתפיה לזהות את שאיפותיהם ומעודדת אותם לפעול למימושם.

קראו על יזמות מתוך הנעה עצמית באתר המתורגם לאנגלית Entrepreneurship from Self-Ambition - Motivation