תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >הרצון לשנות

יזם מונע מהדחף לשנות מצב קיים
מאת: גלית זמלר

היזם מונע מהרצון לשנות

הרצון לשנות הוא זה שמניע את היזם לפעול, לקדם ולהתגבר על קשיים.

לפעול בניגוד לנורמה

יזם פורץ דרך פועל בניגוד לציפיות ובניגוד לזרםהחברה שבה אנו חיים ומערכת החינוך במיוחד, מנתבים אותנו כבר מגיל צעיר לא לחרוג מהמסגרת ולהישמע לנורמה. אבל אנשים פורצי דרך, שעשו שינוי משמעותי בעולם, הם אנשים שבחרו במסלול אחר.

בדרך כלל מדובר במסלול שאינו מקובל על הכלל, ולכן אינו זוכה לתמיכה מהסביבה. פורצי דרך אלו בעלי חשיבה עצמאית נחשבים לעיתים לחסרי היגיון ואפילו ללא יוצלחים.

רוב סילטאנן כתב שיר שמתאים במיוחד לאנשים אלו, ונראה שיזמים בהחלט יכולים להזדהות עם מילותיו:

"לכבוד המשוגעים. הלא יוצלחים. המורדים. עושי הצרות. היתדות העגולות בחורים המרובעים. אלה שרואים דברים אחרת. הם לא אוהבים חוקים. והם לא מכבדים את הססטוס קוו.

אתם יכולים לצטט אותם, ולחלוק עליהם, להלל או להשמיץ אותם. אבל דבר אחד אינכם יכולים לעשות: להתעלם מהם. כי הם משנים דברים.

הם דוחפים את המין האנושי קדימה. ואם יש כאלה שרואים בהם משוגעים, אנו רואים בהם גאונים. כי האנשים שמשוגעים מספיק כדי לחשוב שהם יכולים לשנות את העולם..... הם אלו שעושים זאת!"


השיר שולב בזמנו בפרסומת של חברת "אפל" כדי להציג אותה ואת סטיב ג'ובס, שעמד בראשה, כחדשניים ויצירתיים.

הרצון לשנות מצב קיים

כשהיזם רוצה לשנות מצב נתון, הוא עתיד להיתקל בהתנגדויות מצד הסביבה. אחרי שכולם רגילים למשהו, קשה להם לקבל שינויים, גם אם מדובר בשינויים שמטיבים עימם או עם הסביבה. ככל שהשינוי הוא משמעותי יותר, כך הביקורות, ההסתייגויות וההתנגדויות יהיו חזקים יותר. לכן, אנשים שעושים שינויים משמעותיים בעולמנו, הם אנשים שמונעים מתוך חזון, המאמינים בעצמם וביכולתם לעשות את השינוי, ונחושים לעשותו.

אילון מאסק, אחד היזמים המשפיעים בתקופתנו, הוא הרוח החיה מאחורי המיזמים פורצי הדרך פייפאל, טסלה, ספייס X, סולאר סיטי ונוירלינק, אותם הוא מקדם מתוך רצון לשנות מצב קיים.


פייפאל

פייפאל קמה במטרה לשנות את אופן העברת תשלומים באונלייןהמטרה של פייפאל היתה לשנות את הדרך שבה אנשים מעבירים תשלומים במרחב האינטרנטי, כך שהתהליך יהיה קל, מהיר, שקוף ומאובטח. נשמע פשוט, אך בתחילת הדרך אנשים היו ספקניים לגבי הרעיון, ומעבר לכך, רמאים רבים ניסו וחלקם אף הצליחו להערים על המערכת ולהונות אותה, כך שלחברה היו הוצאות רבות על פיתוח והפיכת השירות לאמין.

אבל הרצון לשנות והחזון, הם שסייעו לחברה ולעובדיה להתגבר על כל הקשיים.

קראו גם על ביקור תלמידי בית הספר בחברת פייפאל ישראל.


טסלה

החזון של טסלהאילון מאסק הגה את חזון המכונית החשמלית מתוך רצון להפחית את התלות בשימוש בנפט המזהם את האוויר, ובכך לתרום לשיפור איכות החיים על כדור הארץ.

החזון של הפחתת זיהום האוויר שנגרם מהמכוניות, מלווה את טסלה מתחילת דרכה, ואם בהתחלה מדובר היה בנסיעה מכוח סוללות ליתיום שנטענות במהירות, הרי שבהמשך דרכה, טסלה החליטה לפתח מכוניות שייסעו מכוח אנרגיית השמש באמצעות פאנלים סולאריים על גג המכוניות.

מדובר בתפיסה חדשנית, שנחשבה לבלתי יישימה בקרב התעשייה ואף היתה מושא ללעג במשך הרבה זמן. ואכן, עובדי טסלה נתקלו בקשיים רבים במימוש חזון המכונית החשמלית, אבל נחישות, התמדה ואמונה בחזון, הם שהובילו אותם להצלחה.

להלן קטע מתוך הספר "אילון מאסק, היזם הנועז המעצב את עתידנו" מאת אשלי ואנס, הממחיש מקצת הקשיים עימם התמודדו בטסלה:

"פיצוץ אחר פיצוץ, המהנדסים למדו עוד ועוד על דרכי הפעולה הפנימיות של הסוללות. הם פיתחו שיטות לסדר אותן בדרכים שונות שימנעו התפשטות אש מסוללה אחת לאחרת, וטכניקות אחרות למניעת פיצוץ באופן כללי. אלפי סוללות התפוצצו בדרך, אבל טסלה היתה על סף המצאת טכנלוגיית סוללות שעתידה להבדיל אותה ממתחריה לשנים הבאות, ותהיה לאחד מיתרונותיה הגדולים של החברה."

ספייס X

ספייס אקס קמה מתוך רצון לשנות ולהפחית עלויות שיגור לחללהחזון של ספייס אקס היה ועודנו לשגר אנשים למאדים ולאפשר להם להקים שם חיים, כאלטרנטיבה לחיים בכדור הארץ, ובכך להבטיח את המשך קיומה של האנושות. העלויות הגבוהות לשיגור חלליות, הביאו את ספייס X לפתח שירותי שיגור מוזלים, זאת באמצעות חדשנות פורצת דרך.

למעשה, החברה רצתה לשנות מהיסוד את האופן שבו נעשים שיגורים לחלל כדי להוזיל בצורה משמעותית את העלויות. לאחר התמודדות עם אתגרים רבים, החברה אכן הצליחה בבניית משגרים שאף חוזרים לארץ, ובכך הפכה לחברה המובילה בעולם המספקת שירותי תעבורה לחלל במחירים שכיום אין להם מתחרים.

לרוב, כשמדובר בשינוי מהותי, היזמים נתקלים בתגובות של לעג ושל חוסר אמון מהסביבה, וכך קרה גם לאילון מאסק ולחברת ספייס אקס, הם נחשבו לבדיחה של תעשיית האווירונאוטיקה במשך כמה שנים. אך בסופו של דבר החברה עשתה את מה שנחשב לבלתי יאומן.

צפו בסרטון זה הממחיש את הצלחתה של SpaceX:סולאר-סיטי

סולאר-סיטי באה לשנות את העולםסולאר-סיטי (שנרכשה ע"י טסלה) רצתה לשנות את האופן שבו מוצע לאנשים ולחברות להשתמש באנרגיה סולארית ולכן היא שמה לה למטרה לתת את כל השירותים הנדרשים כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו להשתמש באנרגיה סולארית נקייה וזה כולל שיווק, התקנה ושירות.

בנוסף, החברה עשתה שינוי באופן צריכת החשמל באמצעות יכולתה הטכנולוגית לאגור חשמל, מה שבעבר נחשב לדבר בלתי אפשרי.


נוירלינק

חיבור המוח למחשב ותיקשור בטלפתיה


אילון מאסק התלהב מהרעיון להמציא ממשק שיחבר את המוח האנושי עם המחשב, כך שאנשים יוכלו לתקשר בטלפתיה על גבי רשת נוירונים משותפת. מיזם זה נמצא בתחילת דרכו ובאופן לא מפתיע, זוכה לסקפטיות בקרב מומחים בתחום.

דף זה תורגם לאנגלית ומופיע בקישור זה: An Entrepreneur Acts from the Desire to Change an Existing Situation