תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >חינוך לזיהוי הזדמנויות

היזם כמזהה הזדמנויות
מאת: גלית זמלר

היזם מזהה הזדמנויות

ההזדמנויות נמצאות סביבנו כל הזמן, רק שיש אנשים שיודעים לזהות אותן ויודעים מה לעשות איתן ויש כאלו שלא יודעים. ניתן לחנך לזיהוי הזדמנויות, באמצעות הכוונה ותרגול כבר מגיל צעיר.

סריקה והקשבה

היזם:
היזם הוא אדם הקשוב לסביבה, סורק אותה באופן תמידי וכשמזהה הזדמנות להצלחה הופך אותה למיזם.

מעשה בשני אנשי עסקים

הסיפור הבא ממחיש היטב מהו זיהוי הזדמנויות:

הסיפור הוא על שני אנשי עסקים המגיעים לאפריקה למכור נעליים.

כעבור חצי שעה שניהם מתקשרים לנשותיהם.

האחד אומר: אשתי, אל תדאגי, מחר אני עולה על המטוס חזרה לארץ, אף אחד פה לא משתמש בנעליים, כולם הולכים יחפים.

השני אומר: אשתי היקרה, אני נורא מצטער, אבל לא אוכל לחזור לארץ בשנה הקרובה, יש כאן הזדמנות מדהימה למכור נעליים, כולם הולכים יחפים.

****

בסרטון "בואו נגדל ילדים להיות יזמים" מספר קמרון הרולד, יזם מילדות ומאמן יזמים בעולם מזה 20 שנה, כיצד כבר מגיל צעיר, בעידודו של אביו, זיהה הזדמנויות עסקיות, ומאז הבין כי ייעודו הוא להיות ליזם.

כשמדובר בילדים: המשתתפים ב"תכנית יזמות לילדים™" לומדים לזהות הזדמנויות המקדמות אותם להצלחה הן ברמה האישית והן ברמה העסקית.

הפיכת קושי להזדמנות

היזם:
היזם יודע לזהות הזדמנויות להצלחה. לעיתים גם בקושי קיימת הזדמנות, אך יש להתבונן בקושי מזווית שונה על מנת לגלות זאת.

דוגמה והשראה מיזם:

בסרטונים המוצגים כאן מספר סטיב ג'ובס, יזם מוכשר ומוערך, על הדרך והתהליך שעבר עד להצלחה.

סרטונים אלו מוצגים לתלמידים המשתתפים בתכנית יזמות לילדים במודול העוסק בהפיכת קושי להזדדמנות, ולרוב הם מגיבים לתוכן בפליאה רבה, שנובעת בעיקר מכך שמדובר באדם שגדל כילד מאומץ, שלא רכש תואר אקדמאי, שפוטר מהחברה שאותה הקים, ולמרות הכל הוא מאד הצליח בתחומו, ונחשב בעיניהם ובעולם לסמל להצלחה.


חלק ראשון:


חלק שני:


דוגמה נוספת:
מנכ"ל התעשייה האווירית יצחק ניסן תאר בראיון לעיתון גלובס, כי הפיכתה של ישראל למעצמת מל"טים (מטוסים ללא טייס) החלה עם סגירתו של פרוייקט הלביא:

"לקחנו את הסוף של הלביא מאד קשה. אחרי שהתאוששנו, החלטנו להעביר את כל הטכנולוגיות שפותחו בשבילו לדברים אחרים, כמו המל"טים, והפכנו למעצמה. אנחנו לא מפסיקים לחשוב, לשפר ולהרחיב".

מטוס ללא טייס

מקור: ויקיפדיה

לדעת לזהות ולנצל הזדמנויות

מקדונלדס

ריי קרוק, האיש המזוהה עם רשת מקדולנדס, החל את דרכו כיזם כשהמציא מכונה להכנת מילקשייק. כדי למכור את המכונות הוא עבר מחנות לחנות ברחבי ארה"ב והציע אותן לבעלי החנויות.

הרגע שבו זיהה הזדמנות למיזם אחר, היה כשנכנס למכור את מרכולתו במסעדת המבורגרים של האחים מקדולנד. אחרי מספר ביקורים במסעדה, הוא הבין כי לקונספט המזון המהיר יש פוטנציאל גדול.

את המעבר למיזם "ההמבורגרים" עשה בהדרגה. בתחילה רכש זיכיון לסניף בודד, ולאחר מכן התרחב, עד שרכש את הרשת מידי המייסדים, והפך אותה לרשת בינלאומית.

על זיהוי ההזדמנות של ריי קרוק אפשר לקרוא בהרחבה כאן.


דוגמה נוספת:

וויביה


דרור צדר, מייסד וויביה וסגן נשיא בקונדואיט סיפר בהרצאתו ב"מועדון היזמות" של האוניברסיטה הפתוחה, כיצד עבד עם שותפיו היזמים על מיזם במשך שנתיים, ויומיים אחרי השקת המיזם, החליטו ל"הרוג" את המיזם ולעבור למיזם אחר, וזאת בעקבות טעות ותגובות של הקהל לטעות.

לצפייה בדף זה מתורגם לאנגלית לחץ על The Entrepreneur as an Opportunities Identifier