תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >פיתוח כישורים חברתיים

פיתוח כישורים חברתיים כמשאב בידי היזם
מאת: גלית זמלר

פיתוח כישורים חברתיים כמשאב בידי היזם

כישורים חברתיים עוזרים ליזם להצליח.

האדם מטבעו הוא יצור חברתי, ומכאן שכישורים חברתיים יכולים לסייע לו בחייו.

תהליך הסוציאליזציה מתחיל כבר בגיל צעיר, בסיוע סביבתו הקרובה של הילד, ואת כישוריו החברתיים ניתן לפתח בדרכים שונות.

ליזום קשרים עם חברים ומכרים


היזם:
Networking אצלו מחויב המציאות; צריך לחזק וליצור קשרים כדי לקדם את המיזם שלו וכדי ללמוד מאחרים.

יצירת קשרים


לצד פיתוח הכישורים החברתיים על היזם להבין כי אפשר להעזר במכרים וחברים כדי להתחיל ולהניע את המיזם, אך אין לבנות על קשרים אלו לטווח הארוך, וכדי שמיזם יצליח קהל היעד הוא זה שצריך לרצות במוצר/השירות המוצע לו.

רוב הילדים, וגם האנשים המבוגרים מחכים שיתקשרו אליהם, אבל אם אנחנו רוצים להרחיב את מעגל הקשרים שלנו, אנחנו צריכים ליזום פניות.

דוגמאות מעולם התוכן של הילדים:
ילדים הרוצים להיבחר למועצת התלמידים, נבחרים תחילה בבחירות כיתתיות ואח"כ בבחירות של בית הספר. למי יש סיכויים גבוהים יותר להיבחר: לילד שיש לו הרבה חברים או לילד עם מעט חברים?

אם אני רוצה לשחק אחר הצהריים עם חברים, אני צריך להציע לחברים להיפגש. ייתכן שנקבל סירוב, אבל לא ניתן לזה לייאש אותנו, אלא ננסה עם ילדים אחרים או שננסה בפעם אחרת – ואולי עדיף קודם לנסות להבין מדוע אותו ילד שאנו מזמינים לא רוצה להיפגש, ובכל מקרה תמיד נחפש הזדמנויות נוספות ליצירת קשרים.

הילד משתעמם ורוצה חבר? שיזמין – לא אנחנו כהורים צריכים לעשות זאת עבורו, אם הוא בגיל גן אז שיקבע כבר בגן עם חברים ואחר כך האמהות תתאמנה, אם אינו יודע לחייג אנחנו נחייג עבורו אבל הוא ידבר. בהתחלה הילדים נרתעים מכך, אך עם הזמן מתרגלים ומקבלים ביטחון.

דוגמא מעולם התוכן של היזמים:
בספר "עסקים טובים בניהול ישראלי" מאת יגאל בן-אהרן בהוצאת עתרת, בתארו מנהלים ומנכ"לים של חברות מצליחות כתב: "אנשים אלה השיגו את מה שהשיגו בראש ובראשונה בזכות היכולת לרקום תקשורת עם בני אדם, ורק אח"כ מסיבות של תכנון אסטרטגי או שליטה בפיננסים".

ליצור שיתופי פעולה


היזם:
ליצירת שיתופי פעולה בין אנשים וארגונים נדרשים גם כישורים חברתיים.

לצד היכולת לזהות הזדמנויות ולנהל משא ומתן, נדרש היזם גם ליכולת ליצור כימיה עם מושא שיתוף הפעולה, ולשם כך עליו לגייס את כישוריו הבינאישיים.

אדם בעל כישורים חברתיים גבוהים מסוגל למנף אותם ליצירת קשרים וְהזדמנויות.


שיתוף פעולה בין ארגונים וחברות תמיד מתחיל באנשים המדברים ביניהם, והמעניינים זה את זה.

שיתוף פעולה בין אנשים


התוצאה של שיתופי פעולה בין אנשים מתחומים שונים היא: יצירת מקור בלתי נדלה ליצירתיות ולהעלאת רעיונות חדשניים, ולכן מומלץ ליזמים לשלב בקבוצת היזמות שלהם אנשים מתחומים השונים מאלו שלהם. מומלץ אף לצרף חסרי ניסיון, אלו האחרונים יודעים לשאול שאלות, ולראות דברים מנקודת מבט שונה.

לצפייה בדף כישורים חברתיים באתר התכנית באנגלית לחץ על Developing Social Skills