תכנית יזמות לילדים™
חינוך ליזמות כבר מגיל צעיר
054-4803863
דף הבית >חינוך לאופרטיביות

חינוך ליזמות באמצעות חינוך לאופרטיביות
מאת: גלית זמלר

חינוך ליזמות באמצעות חינוך לאופרטיביות

להיות יזם פירושו לצד התכנון לנקוט בפעולות מעשיות המגשימות את המיזם, משום כך, יזמים הם אנשים אופרטיביים.

חינוך לאופרטיביות, ניתן להקניה גם אצל ילדים, עליהם לדעת כי כדי להשיג דבר מה עליהם לפעול.

להתחיל למרות החשש

היזם:

כמעט לפני כל מימוש רעיון כלשהו ישנם חששות, ולמרות החשש היזם מתחיל בעשייה.

אנשים רבים נמנעים מקידום ומימוש הרעיונות שלהם. לעכבות הללו יכולות להיות סיבות רבות כמו: דימוי עצמי נמוך, חוסר אמונה בעצמך, פחד מכישלון, סביבה מבקרת ועוד.

אבל יזם חייב להתחיל בביצוע, כל עוד הוא רק חושב, מתכנן ומדבר על הרעיון שלו, הוא איננו יזם, היזמות מתבטאת בביצוע.

מי שנרתע מביצוע, ובכל זאת רוצה להתחיל להיות מעשי, מומלץ לו לפעול על פי שיטה שפותחה על ידי היפנים, וזוהי שיטת ה"קאיזן". שיטה זו מוגדרת בספרו של ד"ר רוברט מאורר "צעד קטן לשינוי גדול", כשיטה להשגת הצלחה גדולה ומתמשכת באמצעות צעדים קטנים ועקביים.

התחלה בשלבים קטנים מעודדת עשייה, פחות מאיימת ובכל זאת מקדמת אותנו. גם ארגונים גדולים לומדים ומשתמשים בשיטת ה"קאיזן" בבואם לערוך שינויים בארגון.

הדבר דומה למצב בו מגישים לנו אוכל שמעולם לא טעמנו, המחשבה הראשונה שעולה בראשנו היא: האם זה טעים? אולי לא? ואולי כן?. תחילה אנו נטעם מעט, אם יערב לחיכנו נמשיך באכילה. מן הצד האחר ישנה האפשרות שכלל לא ננסה לטעום.

בדיוק כך בעשייה: ישנו חשש כלשהו, אבל אם נתחיל בצעד קטן יתכן שנחווה הצלחה ונמשיך הלאה, יתכן שלא – ונפסיק או נחפש דרכים חלופיות, אבל יהיו גם מי שידרכו במקום, ולכן אין כל סיכוי שיחוו הצלחה.

צעדים קטנים ועקביים

דוגמה:
להקת הביטלס הידועה בהצלחתה, התחילה את דרכה בהופעות במועדון לילה קטן בגרמניה. ההצלחה באותו מועדון עודדה אותם להופיע בעוד מועדונים, וכך בהדרגה תוך שיפור מתמיד הגיעה הלהקה למעמדה המוכר בעולם.

להתחיל למרות הקושי


היזם:

מעשי, ומתחיל במיזם למרות הקשיים. כמעט כל היזמים חווים קשיים בתחילת דרכם, אך רק אלו שממשיכים למרות הקשיים מגיעים להצלחה, מי שמרים ידיים לא יגיע לשם.

ההתחלה היא מנוף להתקדם הלאה. כמו רכיבה על אופניים: בהתחלה קשה לרכב עליהם, במיוחד ללא גלגלי עזר. אפשר בשלב זה להתייאש, ואפשר למרות הקושי והנפילות להמשיך ולרכב עד שיודעים. כך גם בתחומים שונים כמו ניגון בכלי נגינה, ספורט, עסקים וכו'.
כשאנו רואים אחרים שכבר יודעים לרכב על אופניים, לנגן וכו' נראה לנו שההצלחה באה להם בקלות, אך גם הם התאמנו ונתקלו בקשיים בהתחלה, כמו שאומרים "אף אחד לא נולד יודע ל..."

השיר "כל ההתחלות קשות" של איתן מסורי, מבטא היטב עניין זה, הנה הפזמון:

"כל ההתחלות קשות
אבל אחר כך קל יותר.
כל ההתחלות קשות
אסור אף-פעם לוותר!"

מי שבכל זאת נרתע, יכול להגדיר לעצמו מטרה ובכל יום יעשה לפחות פעולה אחת / מעשה אחד שיקדם אותו לעבר המטרה. כמו: קביעת פגישה, פנייה טלפונית, שליחת מייל, שיחה עם מישהו, כתיבת מאמר וכו' - פעולות אלו יקדמו אותנו משלב הרעיון לשלב הביצוע והמימוש.

לצפייה בדף זה באתר בשפה האנגלית Entrepreneurship Education Through Education for Operation